2 bin yeni konut

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Gaziantep’e müjde üstüne müjde
 2 bin yeni konut

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ziyarette bulundu. Gaziantep’te yürütülen projelerin ele alındığı ziyarette Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kente ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Gaziantep’te 2 bin yeni konut inşa edileceğini kaydeden Bakan Kurum, “Şehrimizde TOKİ Başkanlığımız ve Büyükşehir Belediyemizce 2000 rezerv konut üreteceğiz” dedi.

KARARLAR ALINDI

Bakan Kurum, “Gaziantep Valimiz Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ile şehrimizde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ve çevre projelerimizin son durumunu değerlendirdik, yeni projelerin başlangıcı için kararlar aldık” dedi.

2 BİN YENİ KONUT YAPILACAK

Gaziantep’te 2 bin yeni konut inşa edileceğini kaydeden Bakan Kurum, “Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ hedefimiz kapsamında Gaziantep’te sağlıksız ve riskli yapıların bulunduğu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızı güvenli konutlara kavuşturuyoruz. Şehrimizde TOKİ Başkanlığımız ve Büyükşehir Belediyemizce 2000 rezerv konut üreteceğiz.”

120 BİN METREKARELİK YEŞİL ALAN GAZİANTEP’E KAZANDIRILACAK

Kent merkezinde inşa faaliyetleri süren Millet Bahçesi Projesi’ne değinen Bakan Kurum, “Gaziantep Millet Bahçemize Valilik binamızın bulunduğu alanı yeşil yollarla bağlayarak yaklaşık 120 bin metrekare büyüklüğünde bir yeşil alanı şehrimize kazandırıyoruz. Bisiklet ve yürüyüş yollarıyla şehrimiz daha sağlıklı bir yaşam alanına sahip olacak.”

NİZİP ÇAYI, TEMİZ AKACAK

Nizip Çayı’nda yaşanan kirlilik sorununa değinen Bakan Kurum, “İLBANK aracılığıyla; Gaziantep’in can damarlarından Nizip Çayı’nın temizlenmesi ve Nizip Çöp Sızıntı Suyu Ön Arıtma Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi, Katı Atık Tesisi Projeleri için Büyükşehir Belediyemize gerekli desteği sağlayacak, şehrimizi geleceğe en güzel haliyle taşıyacağız” diye konuştu.

YAŞAYAN MEYDAN OLACAK

Gaziantep kent merkezinde inşası süren Millet Bahçesi projesi kapsamında Gaziantep Valiliğinin yıkılacağı duyurulmuştu. Geçtiğimiz gün projede yapılan değişiklik ile Valiliğe ait otopark alanı da projeye dahil edildi. Söz konusu otopark alanına kütüphane inşa edilecek. Kent merkezinde yapımı süren Millet Bahçesi Projesi kapsamında Gaziantep Valiliği yıkılarak, yeşil alana dönüştürülmesine karar verilmişti. Söz konusu proje ile Gaziantep’in yeşil alan varlığının artırılması, yaşayan bir meydan kazandırılması hedefleniyor. 

KÜTÜPHANE MÜJDESİ!

Geçtiğimiz gün Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ziyaret ederek, Valilik Binasını Büyükşehir Belediyesi’ne devreden protokol teslim edildi. Söz konusu protokol ile birlikte Millet Bahçesi Projesi’nde değişikliğe gidildi. Valiliğe ait otopark alanı da projeye dahil edildi. Projeye dahil edilen alana bir kütüphane inşa edileceği öğrenildi.

Müjdeli haberi sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Gaziantep Valisi Davut Gül, “Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız protokolü Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim ettik. Valiliğin yeri yeşil alan olacak. Yolun üzerine yeşil yaya yolu yapılarak millet bahçeleri birleştirilecek. Mevcut otopark yer altına alınarak yerine kütüphane yapılacak” ifadelerini kullandı.

ALİ ŞAHİN’DEN ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANINA TEŞEKKÜR!

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Nizip Çayı’nın temizlenmesi sürecine sağladığı destekten dolayı teşekkür etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medyada yaptığı paylaşımında; “İLBANK aracılığıyla; Gaziantep’in can damarlarından Nizip Çayı’nın temizlenmesi ve Nizip Çöp Sızıntı Suyu Ön Arıtma Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi, Katı Atık Tesisi Projeleri için Büyükşehir Belediyemize gerekli desteği sağlayacak, şehrimizi geleceğe en güzel haliyle taşıyacağız.” dedi.

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin de paylaşımında “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn @murat_kurum Beye Gazi şehrimizin çevre projelerine, Nizip Çayımızın temizlenme sürecine verdiği müstesna destekler için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diyerek, Başpınar bölgesinden başlayarak Nizip’teki Hancağız Barajı’na kadar uzanan Nizip Çayının tüm bölgede oluşturduğu zararın önüne geçileceğinin müjdesini verdi.

NİZİP BELEDİYE BAŞKANI SARI'DAN BAKAN KURUM'A TEŞEKKÜR

 Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Nizip Çayı'nın temizlenmesi için gerekli desteği sağlayacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a teşekkür etti. Sarı, yaptığı yazılı açıklamada, Nizip Çayı'nın temizlenmesi konusunun en büyük hayali olduğunu ifade etti. Göreve geldiği günden bu yana Nizip Çayı ile ilgili birçok girişimlerde bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Sarı, şunları kaydetti:

"Nizip Çayı'nın temizlenip eski haline dönmesi tüm bölge halkının olduğu gibi benim de en büyük isteğimdi. Böylelikle Sayın Bakanımız belirtilen bölgeyle ilgili dün bir paylaşım yaparak değerli hemşehrilerimize müjdeyi vermiş ve başlayacak olan çalışmalar kapsamında İLBANK aracılığıyla, Nizip Çayı'nın temizlenmesi ve Nizip çöp sızıntı suyu ön arıtma tesisi, atık su arıtma tesisi, katı atık tesisi projeleri için gerekli desteği sağlayacağını belirtmiştir. Bakanımızın bu paylaşımı ilçemiz sakinlerini ve bizleri çok mutlu etmiştir. Bu nedenle bu önemli projeye destek veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a, çalışmaları yakından takip ederek projenin güzel bir şekilde sonuçlanmasında büyük emekleri olan Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül'e, Gaziantep Valimiz Sayın Davut Gül'e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin'e ve milletvekillerimize ilçem adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum."

 

 


Mehmet Torun
15.01.2021


Yorum yap

Diğer Haberler