Bir bir kapanıyor

Pandemi sürecinden en çok etkilenen eğitim sektörünün paydaşları zor günler geçiriyor
Bir bir kapanıyor

Gaziantep’te Kovid19 pandemi süreciyle birlikte üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle özel yurtlar ve apartlar boş kaldı. İşletmeciler apart sektörünün can çekiştiğini belirterek, "Şu anda apartlarımızın yüzde 80'i boş durumda. Pandemiden sonra öğrencilerin gelmesini dört gözle bekliyoruz" dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs öğrenci şehirlerini de vurdu. Uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte ev kiraları yüzde 40’a varan oranda geriledi. Bir dönem üniversite öğrencileriyle dolup taşan kafe ve restoranlar kepenk indirmeye başladı. Yurtlardan ikinci el mobilyacılara kadar birçok sektör zorda. Esnaf dört gözle salgının bitmesini ve öğrencilerin okula dönmesini bekliyor.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM SEZONUNDA APARTLAR BOŞ KALDI

Türkiye’de ilk korona virüs(Kovid19) vakasının görüldüğü Mart ayından bu yana üniversitelerde uzaktan eğitim süreci devam ediyor.  2’si devlet, 2’si özel olmak üzere  4 üniversitede yaklaşık 90 bin öğrencinin bulunduğu Gaziantep’te pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden biri de apart. Normal bir akademik sezonda yaklaşık 90 bin öğrencinin yaşadığı kent merkezinde 20 bini aşkın apart bulunuyor. Ancak uzaktan eğitimin devam etmesiyle birlikte yeni eğitim öğretim sezonunda apartlar boş kaldı.

ÖZEL ÖĞRENCİ YURDU İŞLETMELERİ KEPENK KAPATMA NOKTASINDA

Koronavirüs, özel yurt işletmecilerine en zor günlerini yaşatıyor. Gaziantep’teki üniversitelerin uzaktan eğitim modeline geçmesi ile birlikte öğrencilerin tamamına yakını özel yurtları terk ederek ailelerinin yanına döndü. Eğitimde ne zaman normale dönüleceği de henüz belli değil. Durumdan olumsuz etkilenen özel öğrenci yurdu işletmeleri kepenk kapatma noktasında geldi.

YETKİLİLERE SESLENDİLER

Gaziantep’te üniversitelerin uzaktan eğitim alma kararı sonrası tüm öğrencilerini kaybeden özel öğrenci yurtları kapanma noktasına geldi. Pandemi süreci 6-7 ay daha devam eder okullar açılmazsa Özel Yurtlar kapılarına kilit vuracak.  Üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesinden en büyük darbeyi alan özel yurt işletmecileri bir bir yurtlarını kapatıp başka sektörlere yönelmeye başladılar. İşletme sahipleri diğer sektörlere verilen desteğin yurt işletmecilerine verilmediğini belirterek yetkililere seslendi.  Pandemi sürecinden en çok etkilenen eğitim sektörünün paydaşları zor günler geçiriyor. Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi nedeniyle öğrencilerin yokluğu tüm şehirlerde sektörlere darbe indirdi. Salgın tedbirleri kapsamında 15 Mart’tan bu yana kapalı olan özel yurtların işletmecileri kapılarına bir bir kilit vurmaya başladı.

APARTLAR YÜZDE 80 BOŞ

Apart işletmecisi Hüseyin Çolak, kentteki apart sektörünün pandemi sürecinde can çekiştiğini belirterek, “Kentteki apartlarımızın yüzde 80’i boş durumda. Apart yönünden en işlek taraflarımız Yeditepe, Güneykent, Binevler  Mahallelerindeki apartlar emlakçılardan değil sahibinden bile kiraya verilemiyor” dedi. Eski yapı apartlarda fiyatların pandemi süreciyle düştüğünü ancak lüks olanlarda herhangi bir değişiklik olmadığını kaydeden Çolak, şuanda bir apart için kiralık fiyatın 1000-1500 TL arasında değiştiğini belirtti.

Çolak, “Yatırımcı öğrenci nüfusunu ve potansiyeli görerek yatırım yaptı. Apartlar açıldı, öğrenci için kafe ve restoranlara yatırım yapıldı. Şimdi bu yatırımcı kara kara ne yapacağını düşünüyor. Çünkü geliri erdi, gideri aynen duruyor. Kafelerin yüzde 70 geliri öğrenciden gelirdi, onlar birer birer kapanmaya başladı. Korkumuz bu sayının giderek artması.

 


Mehmet Torun
1.03.2021


Yorum yap

Diğer Haberler