11 yılda fark yarattı

Şehitkamil’de eğitim, spor, sanat ve kültürel etkinlikler ön plana çıkıyor
11 yılda fark yarattı

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, altyapı belediyeciliğinden çoktan gönül belediyeciliğiyle ön plana çıkıyor. Göreve geldiği 2009 yılından bu yana eğitim, sanat, spor ve kültürel alanda yaptığı yatırımlarla büyük takdir kazanan Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz andan itibaren üzerinde durduğumuz en önemli konular, eğitim, sanat, spor ve kültürel etkinlikleri oldu. Milletin kaynaklarının millete hizmet olarak geri dönmesi noktasında faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz” dedi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, belediye olarak yaptıkları spor yatırımlarını ve hizmetleri anlattı. Fadıloğlu, İbrahimli Spor Merkezinde gazetecilerle bir araya geldi. Başkan Fadıloğlu'nun konuşmasından önce belediyenin hizmetleri ve yatırımlarını anlatan bir sunum izlendi. Ardından kürsüye gelen Fadıloğlu, yaptığı konuşmada göreve geldiğinden bu yana üzerinde durdukları konuların başında eğitim, spor, sanat ve kültürel etkinlikleri ön plana almanın geldiğini söyledi.

BUNDAN SONRAKİ AMACIMIZ OLİMPİYATLAR

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “ Nüfusunun yüzde 50’si genç olan ve bir milyonu bulan bir şehirde yaşıyoruz. Bir milyon genç nüfusun eğitimi, sosyal faaliyetleri ile ilgili çalışma yapmanız gerekiyor. Milletin kaynaklarının millete hizmet olarak geri dönmesi noktasında faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz.  Çok şükür gelinen noktada şu anda dünya şampiyonluklarımız var. Ondan sonra amacımız olimpiyatlar. Yakın tarihte de yeniden Balkan şampiyonasına giden, çok uluslu, yaklaşık 13 ülkenin katıldığı organizasyonlara giden sporcumuz var. Burada Türkiye'nin en önemli kulüplerinden birer sporcu giderken Şehitkamil'den iki sporcu gidiyor. Bu da bir ayrıcalık olsa gerek.”

26 BİN LİSANSLI SPORCUMUZ VAR

Sporcuların başarılara imza attığını belirten Fadıloğlu, “Şuanda 26 bin lisanslı sporcumuz var. 2009-2020 yılları arasında 4 bin 673 sporcu başarılara imza attı. Satranç, Şehitkamil İlçesi ile anılan bir spor oldu. Satrançta 2009-2020 yılları arasında 8 bin 389 kişi eğitim gördü.  Gençlik kamplarımızda 2014-2020 yılları arasında 50 bin 351 gence hizmet verildi. Geleneksel ve Yerel Müsabakalarımıza ise 20 binden fazla kişi katılıyor.”

YÜZMEDE ŞEHİTKAMİL FARKI VAR

Alleben 1 Yüzme Havuzu'nun Türkiye'de örnek gösterilen projelerden biri olduğunu aktaran Rıdvan Fadıloğlu, özellikle hayatta su ile tanışmamış çocukların su ile tanışmalarını, ondan sonra da Avrupa ve dünya şampiyonaları ile olimpiyatlara sporcu yetiştirilmesini sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Fadıoğlu, şunları kaydetti: "Çok şükür gelinen noktada şu anda dünya şampiyonluklarımız var. Ondan sonra amacımız olimpiyatlar. Yakın tarihte de yeniden Balkan şampiyonasına giden, çok uluslu, yaklaşık 13 ülkenin katıldığı organizasyonlara giden sporcumuz var. Burada Türkiye'nin en önemli kulüplerinden birer sporcu giderken Şehitkamil'den 2 sporcu gidiyor." Alleben 1 Yüzme Havuzu'nun kısa kulvar olarak Türkiye'de birinci sırada olan bir tesis olduğunu belirten Fadıloğlu, federasyonun desteği ile de burada ulusal ve uluslararası müsabakalar yapıldığını aktardı. En son 4 ülkenin katılımı ile uluslararası bir organizasyon yapıldığını dile getiren Fadıloğlu, burada iki sporcularının Avrupa üçüncülüğü ve ikinciliği aldığını anlattı. Şehrin her noktasına eşit hizmet götürdüklerini ifade eden Fadıloğlu, "Alleben 1 İbrahimli'de, Alleben 2 Yüzme Havuzu da Merveşehir'de. İkisinden yaklaşık 120 bin kişi faydalanmış durumda." dedi. Fadıloğlu, belediye olarak yüzmede 365 gün tarama yaptıklarını, sporcuları alıp performans sporcusu olarak yetiştirip Türk sporuna kazandırmaya gayret ettiklerini söyledi. Alleben 1 Engelli Rehabilitasyon Merkezinde engelli çocukların yüzme yoluyla sağlığına kavuşması için çalışma yürütüldüğünü belirten Fadıloğlu, "Burada da bire bir eğitim gerekiyor. Çok daha fazla insana ulaşmak istiyoruz ama her bir hocanın bir öğrenci ile ilgilenmesi gerekiyor. Her sene 100 kişiye bu hizmeti vermeye gayret ediyoruz." diye konuştu.

DÜNYA ŞAMPİYONLARI ÇIKARIYORUZ

Profesyonel takımlardan çok amatör kulüplere daha çok önem verdiklerini vurgulayan Fadıloğlu, “Kanunlara göre belediyeler, Amatör Spor Kulüplerine destek verebiliyor. Profesyonel kulüplere destek verme yetkisi yoktur. Amatör Kulüplere destek olunurken ise veri gelirler hariç gelirlerin bin 7’sini harcayabiliyoruz. 2020 yılında harcayabileceğimiz bütçe belli, bu bütçeyi yalnızca Şehitkamil Belediyespor’un üst lige oynaması için kullansak, bunun yetmesi mümkün değil. Ancak biz bütçeyi eşit olarak tüm spor dallarına dağıttığımızda Dünya Şampiyonları çıkarıyoruz. Uluslararası Müsabakalarda Ay-Yıldızlı Bayrağı göndere çektirebilirsek bizim için başarı budur. Sporcularımız bunları başardı. Biz işin mutfak kısmına bütçe ayırıyoruz. Geçen yıllarda dört tane Gaziantep FK’ya, iki tane ise Gaziantepspor’a gönderdiğimiz toplam altı tane futbolcumuz oldu. İmkanlarımız dahilinde spora katkı koymanın heyecanını yaşıyoruz. Milletin emanetini dikkatli olarak kullanmak için hareket ediyoruz. Şehre karşı sorumluluğumuz var.”

GAZİANTEP’E 23 TANE SPOR TESİSİ YAPILIYOR

Geçmiş yıllarda Gaziantep’e yönelik yatırımların oldukça az olduğunu kaydeden Fadıloğlu, “Spor yatırımları ile ilgili olarak Gaziantep, bu pastadan yıllardan bu yana yeterince pay alamıyordu.  Şu anda Gaziantep’e 23 tane spor tesisi yapılıyor. Bunlardan on tanesi havuz, on tanesi ise kapalı spor salonu. Bunlardan okul içerisinde olanlar var, bizim yer gösterdiğimiz mahallelerde herkesin kullanımına açık olacak olan yerler var. Bunların bir kademe ötesinde spor alanlarının işletilmesini düşünmek gerekiyor. Tesisi yapmış olmanız bir şey ifade etmiyor. Bu alanların bakımını, gerekli ihtiyaçlarını karşılayabilecek bütçeniz olmazsa; bu tekerin dönmesi mümkün değil. O açıdan okulların içerisinde spor alanlarının yapılması daha doğru. Bina yapmak bir şey değil, esas olan sürdürülebilir olmaktır. Tesislerin sürdürülebilir olmasını sağlamak önemlidir. 365 gün spor alanlarında hijyeni, bakımının yapılması gerekiyor. Gaziantep spor yatırımları konusunda şansızdı, şimdi 23 tane tesis yapılıyor.”

5 BİN KİŞİLİK SPOR SALONUNA İHTİYACIMIZ VAR

Kamil Ocak Kapalı Spor Salonunun yıkıldığını anımsatan Fadıloğlu, “Şehitkamil Kültür Merkezi’nin hemen arkasında Toprak Mahsülleri Ofisi’nin az ilerisinde bulunan alana nitelikli bir spor salonu yapılacak. Şu anda projesi Gaziantep Valiliği tarafından çalışılıyor, iki yıl içerisinde oraya2 bin 500 kişilik kapalı spor salonu kazandırılacak. Şehitkamil İlçesi, iki büyükşehirden, 51 tane ilden büyük bir ilçedir. Bizim bu bölgeye de Şahinbey İlçesi’nde olduğu gibi 5 bin kişilik bir kapalı spor salonu yapmamız gerekiyor. projesini ve yerini hazırladık ancak kaynak meselesine gelince durmak durumunda kaldık.”

GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİ MÜJDESİ

Şehitkamil İlçesi’nde Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi bulunmadığını söyleyen Fadıloğlu, “Gaziantep Valiliği ile görüşmeler yaptık. Şehitkamil İlçemize iki tane Spor Lisesi, iki tane de Güzel Sanatlar Lisesi kazandırılması konusunda adım attık. Şehitkamil Belediyesi olarak, spor alanlarına yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Alt gelir grubundan olan çocuklarımız için yardımlar yapıyoruz. Bizler iyi insanlar yetiştirmeye çalışıyoruz. Nitelikli insanlar yetiştirmek adına sosyal faaliyetleri önemsiyoruz” diye konuştu.

4 SEMT SAHAMIZ VAR 72 AMATÖR KULÜBE HİZMET VERİYOR

Mahalle takımları ve semt sahaları hakkında da bilgi veren Fadıloğlu, şunları dile getirdi: "Mahalle takımlarının devamını sağlamak için 4 semt sahamız var. Buralar 72 amatör kulübe hizmet veriyor. 4 noktada yıl boyunca futbol akademisi adı altında okula giden çocuklarımızın eğitimine önem veriyoruz. Ayrıca bu çocukların akademik başarılarını da takip ediyoruz. Eşgüdümlü olarak hem akademik başarıda, hem de sporda bir noktaya gelmelerini sağlıyoruz." Fadıloğlu ayrıca 365 gün eğitim veren satranç eğitim merkezleri bulunduğunu, önemli günlerde 600-700 kişilik katılımlarla okullar arası yaş gruplarına göre turnuvalar yaptıklarını belirtti.

 

 


Mehmet Torun
25.02.2020


Yorum yap

Diğer Haberler