30 KARDEŞLİ GAZİANTEP

3 farklı kıta 26 ülke 30 kardeş şehir. Gaziantep’in 3 farklı kıta ve 26 ülkede, 30 kardeş şehri bulunuyor. 03 Haziran 2005 yılında Almanya’nın Duisburg şehri ile başlayan kardeş şehir ilişkileri 10 yılda dünyaya yayıldı.
30 KARDEŞLİ  GAZİANTEP

Gaziantep’in 3 farklı kıta ve 26 ülkede, 30 kardeş şehri bulunuyor. 03 Haziran 2005 yılında Almanya’nın Duisburg şehri ile başlayan kardeş şehir ilişkileri 10 yılda dünyaya yayıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 10 yılda 22 Kardeş Şehir Protokolü imzalayarak, rekor kırdı. Şahinbey 7 şehir, Şehitkamil’de 1 şehir ile protokol imzaladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; Almanya – Duisburg, Suriye – Halep, Hollanda – Nijmegen, Kuveyt – Kuveyt, İsveç – KarIstad, KKTC - Lefkoşa, Ürdün – İrbid, Moğolistan - Ulan Batur, Ukrayna – Kharkiv, İran İslam Cumhuriyeti      - Kermanşah, Adige Cumhuriyeti – Maykop, Lübnan – Trablus, Çek Cumhuriyeti – Ostrava, Karadağ – Cetinje, Sri Lanka – Sabaragamuwa, Tunus – Ariana, Estonya – Tartu, Almanya - Ludwigshafen, Slovenya –Celje, Karadağ – Kotor, Kenitra – Fas, Adıyaman Besni- Türkiye kentleriyle Kardeş Şehir Protokolü imzaladı. Şahinbey Belediyesi; Mambej (Mumbuç)Belediyesi    - Suriye, Keçiören Belediyesi - Türkiye, Gorazde Belediyesi - Bosna Hersek, Gazze Belediyesi - Filistin, Ümraniye Belediyesi –Türkiye, Kelibia Belediyesi – Tunus, Mirriah Belediyesi  - Nijer ile prptokol imnzaladı. Şehitkamil Belediyesi de, Adana - Tufanbeyli Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzaladı.

EN ÇOK KARDEŞ AVRUPA’DA

Yüzümüzü Avrupa ve Ortadoğu’dan sonra Asya ve Amerika ülkelerine de çevirdik. Gaziantep Kardeş Şehirlerle, kültürden sanata, spordan ekonomiye kadar bir çok alanda işbirliği içerisine giriyor. 3 farklı kıtada, 26 ülkede, 30 kardeş şehri bulunan Gaziantep’in, en çok kardeş şehri Avrupa kıtasında bulunuyor. Avrupa’dan 11 farklı ülke ile 13 kardeş şehir protokolü imzalayan Gaziantep’in Almanya ve Karadağ ülkelerinde ikişer kardeşi bulunuyor. Avrupa’nın yanı sıra Asya’da 10, Afrika’da da 4 kardeş şehrimiz bulunuyor.

BÜYÜKŞEHİR’İN KARDEŞ ŞEHİRLERİ

2005 yılında Almanya’nın Duisburg şehri ile başlayan kardeş şehir ilişkileri Suriye’nin Halep, Hollanda’nın – Nijmegen, Kuveyt’in – Kuveyt, İsveç’in – KarIstad, KKTC’nin - Lefkoşa, Ürdün’ün – İrbid, Moğolistan’ın - Ulan Batur, Ukrayna’nın – Kharkiv, İran İslam Cumhuriyeti’nin - Kermanşah, Adige Cumhuriyeti’nin – Maykop, Lübnan’nın – Trablus, Çek Cumhuriyeti’nin – Ostrava, Karadağ’ın – Cetinje, Sri Lanka’nın – Sabaragamuwa, Tunus’un – Ariana, Estonya’nın – Tartu, Almanya’nın - Ludwigshafen, Slovenya’nın –Celje, Karadağ’ın Kotor şehirleri ile dünyaya yayıldı.

ŞAHİNBEY’İN KARDEŞ ŞEHİRLERİ

Mambej (Mumbuç)Belediyesi- Suriye, Keçiören Belediyesi -Türkiye, Gorazde Belediyesi -Bosna Hersek, Gazze Belediyesi - Filistin, Ümraniye Belediyesi –Türkiye, Kelibia Belediyesi – Tunus, Mirriah Belediyesi - Nijer

ŞEHİTKAMİL’İN KARDEŞ ŞEHİRLERİ

Tufanbeyli Belediyesi - Adana


Mehmet Torun
2.12.2015


Yorum yap

Diğer Haberler