AVM MEMNUNİYETİ

 

Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu’nun görüşleri:

Sanko Park AVM olarak doluluk oranınız nedir? Kaç iş yeriniz var, kaç iş yeri faaliyet gösteriyor?

Sanko Park’ta şu an 188 mağazamız faaliyette. Doluluk oranımız yüzde 97.  Burası 188 ayrı esnaftan oluşan bir ticaret merkezi. Sanko Park’ta yerelden de birçok esnaf var. Ulusal, uluslararası markaların yanı sıra yerel markalarda var. Bayilik yoluyla alınmış ama yerel işletmecinin de sahip olduğu markalar da var. Buradaki 188 esnafta dışarıdan getirilmiş işletmeler, Gaziantep esnafına rakip ettirilmiş markalar değiller. Buradaki amaç alışverişin bir çatı altında toplanması. Müşteri için daha kolay ulaşılabilir, daha güvenli ve konforlu ortamda alışveriş yapmasını sağlamak. Amacız çarşı esnafını bitirmek değil. Hem cadde de hem bizde mağazası olan esnafımız da var.  Avm’de Gaziantepli yatırımcılarımız da çoğunlukta. Biz cadde ile rakip değiliz.

Kendi esnafınıza ve şehir halkına ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Gazianteplileri tek çatı altında topluyoruz. Birlikten kuvvet doğar. Kış aylarında vatandaşların yağmurun altına çarşıda alış veriş yapması biraz sıkıntılı oluyor. Vatandaş almak istediği ürünün birini buluyor diğerini 100 metre ilerideki mağazadan almak istiyor. Karda kışta sıkıntı yaşıyor. Bizde böyle değil.   Müşteri istediği ürüne daha kolay ulaşılabiliyor. Güvenli ve konforlu ortamda alışveriş yapıyor. Otopark sorunu yaşamıyor. Böylelikle çekim gücü yaratıyoruz. Bundan da buradaki esnafımız faydalanıyor. Esnafımıza da böylelikle kolaylık sağlamış oluyoruz. Burada etkinlikler yapılıyor. Kampanyalar yapılıyor.

AVM’lerin esnafa destek olduğunu söyleyebilir miyiz?

Çarşıda ve AVM’de mağazası olan esnaflar var. Bu esnaflar aradaki farkı çok iyi biliyor.

Hükümetin yeni AVM Yasası hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yasaya göre AVM’lerin belli bir yüzdesini yerel esnafa ayrılması söz konusu biz Sanko Park olarak bu yasadan rahatsız değiliz. Sanko Park’ta esnafın yüzde 25-30’u yerel esnaftan oluşuyor.

Sanko Park AVM’de kaç kişi istihdam ediliyor?

Şu an için Sanko Park çatısında altında 2 bin 300 kişi çalışıyor. Şunu da söyleyebilirim. Çarşıda iiş yeri olanların çocukları burada çalışıyor. Şehrin nüfusuna oranladığınızda 2 bin 300 kişi azımsanacak bir rakam değil. AVM’mizde sigortasız işçi çalıştırılmasına müsaade etmiyoruz. Sözleşme yaptığımız mağazalara bunları şart koşuyoruz.  Böylelikle de sağladığımız istihdama da katma değer katmış oluyoruz.

Sizce Gaziantep’te AVM kültürü oluştu mu?

AVM kültürü Sanko Park’ın açılışıyla beraber oluştu. Sanko Park Gaziantep’te 5 yılını doldurmuş bir AVM. Gaziantep’te AVM formatında ilk. Rakiplerinde Gaziantep’e gelmesiyle bu kültür daha da oturdu. Şu an ki izlenimimize göre bütün AVM’ler kalabalık bu da bu kültürün bu şehirde oluştuğunun göstergesidir.

 

ESNAF GÖRÜŞÜ;

BOZDOĞAN EV YAŞAM GEREÇLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ AHMET CİHAN BOZDOĞAN

AVM’lerin küçük esnaflara karşı zarar verdiğini düşünüyorum.  Belediyelerimiz her yerde sosyal yaşam alanı yapıyorlar. AVM’lerin Gaziantep esnafına ciddi zararlar verdiğini düşünüyorum. Bizim halkımız daha çok caddelerden alış verişi seviyor.,  AVM’lerin Gaziantep’te ciddi cirolarının olmadığını düşünüyorum. Vatandaşlarımız, AVM’ler yerine kendi halkını düşünmeli ve ona göre alış veriş yapmalı. Bozdoğanlar olarak bizim hem cadde de hem de AVM’de mağazamız var ama cadde mağazası daha avantajlı. AVM’lerde kiralar çok aşırı derecede yüksek olduğu için sattığımız ürünlerin maliyetleri değişiyor. Kar marjı yüksek tutularak cadde mağazalarından daha pahalıya satılıyor. Halkımıza en önemli tavsiyem cadde esnafı ve mağazaları desteklesinler. AVM’de yerimiz olduğu halde yine de cadde mağazalarına yönelsinler” 

GS STORE MAĞAZA MÜDÜRÜ YENER ALBUSTANOĞLU

Biz Galatasaray Spor Kulübünün ürünlerini satarak faaliyet gösteriyoruz. Bizim sektör açısından baktığınız zaman daha güvenli olduğundan dolayı AVM bulunuyoruz. AVM’yi sadece güvenlik açısından değil müşteri potansiyeli nedeniyle tercih ediyoruz. İster Yaz mevsimi isterse Kış mevsimi olsun her türlü hava koşullarında müşteri rahat bir şekilde AVM’ye gelip alış verişini yapıyor, o nedenle burayı tercih ettik. Bize göre AVM, çarşıdan daha avantajlı, çarşı biraz daha geri kalıyor.   Mehmet Torun


    Mehmet Torun
    9.06.2015


    Yorum yap

    Diğer Haberler