Brunson'a tahliye, dolar durağan seyrediyor

Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson'ın yargılandığı davada karar çıktı. Kararın ardından Dolar'da durağanlık gözleniyor...
Brunson'a tahliye, dolar durağan seyrediyor

Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson'ın yargılandığı davada karar çıktı. Son dakika yapılan açıklamaya göre ABD'li Brunson 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı da kaldırılan Brunson, yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4. kez hakim karşısına çıktı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde kurulan İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 10.30'da başlayan duruşmayı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de izledi. Brunson, mahkeme salonunda sanık bölümüne alınırken eşi Norine Brunson ve avukatı İsmail Cem Halavurt da kendilerine ayrılan bölüme geçti. Davayı izleyenler arasında New York Hristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin de vardı.

İzmir'de 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li rahip Brunson'ın kimlik tespitinin yapılmasıyla duruşma başladı. Tanık olarak ifade veren Büşra Fatma Ün, tekerlekli sandalye milli takımında tenisçi olduğunu, daha önceden tanımadığı Brunson hakkındaki suçlamaları bilmediğini, eski milli takım menajeri D.F.'nin Brunson'ın kilisesine gittiğine ilişkin bilgisi bulunduğunu söyledi.

 


Haber Merkezi
12.10.2018


Yorum yap

Diğer Haberler