Evde Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kedi sahibi olmak keyifli ve eğlencelidir. Hem evinizde sizinle vakit geçirecek sevimli ve sıcak bir dost edinirsiniz, hem de sevginizi, ilginizi paylaşabileceğiniz bir canlının sağlıklı bir yaşam sürmesine destek olursunuz.
Evde Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 Kedi sahiplenmeye karar vermeden önce, kedi ile yaşamın sadece eğlenceden ibaret olmayacağını, sorumluluk da isteyen bir iş olacağını dikkate almak da fayda var. Ayrıca kedinin ihtiyacı olacak mamalar ve kedi malzemeleri için belli bir bütçe ayıracağınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

Evde kedi bakmak aslında çok da zor bir iş değildir. Bazı temel bilgileri edinmeniz ve doğru şekilde uygulamanız yeterli olacaktır. Zaten kediler ev yaşamına kolaylıkla uyum sağlayabilen evcil hayvanlardır. Kediniz için en doğru mamayı seçmek kedi sahip olduğunuzda üstlenmeniz gereken en önemli sorumluluklardan biridir. Kedinize mama seçerken bazı kriterlere dikkat ederek onun için en doğru mama çeşitlerinin neler olduğunu belirleyebilirsiniz.

Mama seçerken ihtiyacınız olacak kriterler kedinin ırkı, yaşı ile birlikte varsa sağlık sorunları, kısırlaştırılmış ya da özel ihtiyaç durumları olup olmadığıdır. Kediniz yavru bir kedi ise özel üretilmiş yavru kedi mamaları yönelmeniz gereken mama çeşitleridir. Eğer kediniz yetişkin bir kedi ise bu durumda yetişkin kediler için üretilmiş olan kuru ve yaş mama çeşitleri alışveriş listesinde yer almalıdır. Yaşlı kediler için üretilmiş olan özel mama çeşitleri de mevcut. Şunu da söylemekte fayda var. Önüne koyduğunuz mamayı kediniz sevmiyor ve burun kıvırıyorsa anlayın ki o mamanın lezzetini beğenmedi. Bu durumda aynı özellikte yani kedinizin yaşı ve ırkına uygun fakat farklı lezzette bir mama almanız ve bu mamayı denemeniz gerekebilir. Kedilerin damak zevki de mama seçiminde bir etken 

Evde kedi bakımının gerektirdiği hususlardan biri de tuvalet konusudur. Kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermek için alacağınız bir kedi tuvaleti içine kedi kumu doldurmanız ve bu tuvaleti evde uygun bir lana yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Haftada bir kabın içindeki kumu boşaltıp kabı temizledikten sonra yeni kum koyarak hijyeni sağlayabilirsiniz. Kediniz yavru ise ona bir tuvalet eğitimi vermeniz de gerekecektir. Yavru kedilere tuvalet alışkanlığı kazandırmak için onu her beslenmeden sonra kum kabına götürerek orada zaman geçirmesini sağlamalısınız. Kabın içine girmesi için onu özendirmeniz adına kum kabının içine ilgisini çekecek küçük bir oyuncak koyabilirsiniz. Birkaç defa tuvaletini kum kabında yaptığında ve kendisini temizlemeyi öğrendiğinde, yavru kedi zamanla kendisi tuvalet kabına yönelmeye başlayacaktır 

Kedilerin tırnak bakımı takip edilmesi gereken bir konudur çünkü kediler tırmalamayı, tırnaklarını takarak gerinmeyi çok sevdiklerinde mobilyalarda, döşemelerde zedelenmeye sebep olabilir. Bu durumun önüne geçmek için tırnaklarını çok kısa olmayacak şekilde kesmeniz bir çözümdür. Ayrıca kedinize bir tırmalama tahtası, tırmalama alanı gibi pet shop ürünleri de alabilirsiniz. 

Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına pire kontrolü yapmayı da ihmal etmeyin. Kediniz bakımlı ve sağlıklı da olsa onu dışarı çıkarıyorsanız, kedinizin potansiyel pire taşıyıcısı olma ihtimali göz önünde bulundurulmalı. Kedinizde pireye rastlarsanız ona hemen bir kedi pire damlası almalı ve uygulamalısınız. Sokağa ara sıra bırakacaksanız, kedinizin kaybolmaması için boynuna iletişim bilginizin olduğu bir tasma takmanızı da öneririz. 

Kedi sahipleri, kedilerinin aşılarını ve sağlığını düzenli olarak takip edeceği bir veteriner belirleyerek, aşı karnesinde yer alan aşıların zamanı geldiğinde ihmal etmeden yaptırmalıdır. 

Kedi mamaları, aksesuarlar, kedi tuvaleti ve kedi kumu, kedi yatağı, kedi oyuncakları ve daha fazla pet shop malzemesi için www.petzimo.com, kedinizin tüm ihtiyaçlarını Petzimo’dan satın alabilirsiniz.


Haber Merkezi
15.03.2017

Yorum yap

Diğer Haberler