İstanbul'a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken 6 yer

İstanbul’a gidip de, sadece İstanbul Boğazı’nı bile gördüğünde büyülenen insan sayısı oldukça fazla. Hele ki diğer muhteşem yerlerini gezdikten sonra İstanbul’a gelenler bu ihtişamlı şehirden oldukça zor ayrılıyor.
İstanbul'a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken 6 yer

 

 

İzmir’den İstanbul’a gidip bu şehrin güzelliklerini görecekseniz ve ulaşım yolunuz havayolu ise İzmir İstanbul uçak bileti alabileceğiniz Ucakbileti.com’u ziyaret edebilirsiniz. Ucakbileti.com’da dilediğiniz kriterlere göre farklı havayolu firmalarının uçuşlarını kısa sürede sorgulayıp, fiyatlarını karşılaştırabilir ve en hesaplı uçak biletini satın alabilirsiniz.

 

İstanbul seyahatiniz sırasında gezmeden dönmemeniz gereken birçok yer var. Biz bu yerlerden birkaçını sizin için hazırladık.

Rumeli Hisarı

Sarıyer’de bulunan hisar, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için inşa edilmiştir. 30 dönümlük bir alanı kapsayan Rumeli Hisarı, Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı'nın tam karşısında yer alır. Bu hisarda yıllardır Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenir.

Anadolu Hisarı

Anadoluhisarı semtinde bulunan hisar Fatih Sultan Mehmet köprüsüne gelmeden, 7.000 metrekarelik bir alan üzerinde yer alır. Anadolu Hisarı iskelesinin çevresi ve meydanının etrafında bulunan çay bahçesi ve kafelerde çay, kahve içebilir ve sahildeki restoranlarında manzara eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

 

Galata Kulesi

Galata semtinde bulunan ve İstanbul’un önemli sembolleri arasında yer alan Galata Kulesi 528 yılında inşa edilmiştir. UNESCO, 2013'te kuleyi Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil etmiştir. Yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metre olan kuleden İstanbul manzarası bir ayrı güzel gözükür.

 

Sultanahmet Meydanı

İstanbul'un en çok turist çeken ve ziyaret edilen yerlerinden biri olan meydan Hipodrom ve At Meydanı olarak da bilinir. Sultanahmet Meydanı’nın yanında 336 sütundan oluşan ve MS (527-565) de yapılan Yerebatan Sarnıcı, 224 sütun direk bulunan ve 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Binbirdirek Sarnıcı bulunur. Meydanın orta yerinde Alman Çeşmesi yer alır.

 

Ayasofya
İstanbul’a gelenlerin mutlaka gezmesi gereken yerlerden biri dev kubbesi ve etkileyici mozaikleri ile hayran kalacağınız Ayasofya’dır. 532 yılında Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından inşa ettirilmiş olan Ayasofya, ilerleyen zamanlarda Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

Topkapı Sarayı
İstanbul seyahatiniz sırasında vaktiniz varsa mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Topkapı Sarayı’dır. Sarayda hazine, elbiseler, Kutsal Emanetler Bölümü, Sultan Portreleri Galerisi, Mutfaklar ve Porselen Koleksiyonu, Saat Koleksiyonu Bölümü, Silah Koleksiyonu ve Divan Odası sergilenen Topkapı Sarayı Müzesi bulunur. Müze salı günleri kapalıdır.

İstanbul seyahatiniz öncesi, İzmir’den İstanbul’a en uygun uçak biletini almak için https://www.ucakbileti.com web sitesini mutlaka ziyaret edin.

 

 

 

 


Haber Merkezi
14.03.2016

Yorum yap

Diğer Haberler