Kırsal yapılaşmaya dikkat

Deprem değil, projesiz ve kayıt dışı yapılar öldürüyor
Kırsal yapılaşmaya dikkat

Merkez üssü İran'da meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem Van’da şiddetli bir şekilde hissedildi. Van'da yaşanan deprem sonrası birçok köyde ev yıkıldı. 9 kişi hayatını kaybetti. Jeofizik Mühendisleri Odası Güneydoğu Anadolu İlleri Bölge Temsilciliği Bölge Temsilcisi Burhan Canpolat, önemli açıklamalarda bulundu. Gaziantep il merkezi Doğu Anadolu fay hattına 35-40 kilometre yakınlıkta yer aldığını hatırlatan Canpolat, Nurdağı ve İslâhiye’deki kırsal yapılaşmaya dikkat çekti.

 Canpolat,  “Van’daki depremde oluşan can kayıpları tamamen sosyolojik etkiye bağlı olarak gerçekleşmiştir.  Buradaki kayıt dışı yapılaşmanın, yapı kalitesini vatandaşların kendi imkânları ve kendi standartlarıyla yapmasından dolayı, büyük bir deprem olmamasına rağmen bu kadar büyük bir etki meydana getirmiştir. Yapılaşma yerleri, morfolojik, jeolojik ve jeofizik çalışmalar sonucunda alanın uygunsa imara açılması gerekmektedir. Bütün bunlar proje dahilinde devlet kurumlarının onayları sonucunda yapılmalıdır.” dedi.

BÖLGEDEKİ YAPI STOKUNUN DURUMUNA DEĞİNDİ

Van'da meydana gelen son depremler sonrasında Jeofizik Mühendisleri Odası Güneydoğu Anadolu İlleri Bölge Temsilciliği Bölge Temsilcisi Burhan Canpolat, uyarılar geldi. Bölgede yaşanan depremin ardından PUSULA’ya açıklamada bulunan Canpolat, “ İnsanlar 'Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi' diye düşünmesin' dedi. Van'daki depremin o bölgede beklendiğini Kuzey Anadolu Fayı'nın ya da Anadolu Fayı'nın devamı niteliğinde olmayıp, bağımsız bir deprem olabileceği ifadesinde bulundu. Canpolat, ayrıca bölgedeki yapı stokunun durumuna değindi.  

DEPREMİ TETİKLEYECEK NİTELİKTE BİR DEPREM DEĞİL

Van'da meydana gelen son dakika deprem hadisesinin ardından uzmanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Burhan Canpolat, İran'da meydana gelen ve Van'ın Başkale ilçesinde yıkıma neden olan 5.9'luk depremin ardından açıklama yaptı. 'Deprem o bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil.' diyen Canpolat, 'Çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.' ifadelerini kullandı.

NURDAĞI VE İSLAHİYE BÖLGESİNE DİKKAT

Canpolat, “Baktığımızda aslında deprem çok büyük bir deprem değil. O bölgede beklenen bir deprem aslında. Kuzey Anadolu Fay'ının ya da Doğu Anadolu Fay'ının bir devamı değil, bağımsız bir deprem olabilir. Sorun şu; 5.7'de 70-80 km uzakta Van'da insanlar hayatını kaybetti. Bunun aynısını Elazığ’da da görmüştük. Oradaki yapı stoku köylerde yıkıma neden olmuştu. Oradaki şansımız şuydu; kış olduğu için evde kimse yaşamıyordu, herkes büyük kentlere göçmüştü, ancak yazın geliyorlar. Ama maalesef burada öyle bir şey yok. Bu nedenle de maalesef 9 kişi hayatını kaybetti. Ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Şu anda orada tipi devam ediyor. Kurtarma ekiplerinin çığa dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, dikkatli dikkatli hareket etmek gerekiyor. Birilerini kurtarmak isterken başka birilerinin de hayatını riske atmamak gerekiyor. Normalde 5.7'lik depremde herhangi bir binanın yıkılmaması gerekiyor. Ama maalesef bölgedeki yapı stoku çok kötü. Aynı durum Gaziantep içinde geçerli. Gaziantep il merkezi Doğu Anadolu fay hattına 35-40 kilometre yakınlıkta. Bu fay hattı Nurdağı ve İslahiye bölgesinden geçiyor. Buradaki yerleşim yerleri daha çok kırsal. Yani yapılar kendi imkanları ile yapılmış binalardan oluşuyor. Buna dikkat çekmek gerek. Van’daki depremde oluşan can kayıpları tamamen sosyolojik etkiye bağlı olarak gerçekleşmiştir.  Buradaki kayıt dışı yapılaşmanın, yapı kalitesini vatandaşların kendi imkânları ve kendi standartlarıyla yapmasından dolayı, büyük bir deprem olmamasına rağmen bu kadar büyük bir etki meydana getirmiştir” ifadelerini kullandı.

 

 

 


Mehmet Torun
24.02.2020


Yorum yap

Diğer Haberler