MÜCADELYE DEVAM

MÜCADELYE DEVAM

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, enflasyon ile topyekun mücadelede ilk destek veren şehir olduklarını belirtTİ. Toprak, “Çarşamba Günü yapılmış olan toplantıya destek veren herkese teşekkür ederim. Kısa süre içerisinde böyle bir organizasyonu yapmak Gaziantep’ten başka bir şehrin başarabileceği bir şey değildi. Umduğumuzdan çok daha büyük fedakarlıklar yapıldı. Fırsatçılarla mücadelemiz sürüyor, Zabıtamız yetkileri dahilinde elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu konuda hiçbir şüpheniz olmasın” dedi.

CHP’DEN İNDİRİM TEKLİFİ

Büyükşehir Belediye Meclisi ikinci oturumu Osman Toprak başkanlığında yapıldı. 44 maddenin görüşüldüğü mecliste Hazine ve Maliye Bakanlığının Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında enflasyona karşı yüzde 10 indirim kampanyası konuşuldu. CHP gurubu kampanya destek amaçlı GASKİ’nin suda yüzde 30 indirim yapmasını teklif etti.

VAH YILBAŞINDAN SONRA HALİMİZE’

CHP Meclis Üyesi Mehmet sucu, “Hazine ve Maliye Bakanlığının enflasyon rakamlarının yüzde 24 olarak açıklanmasının ardından başlatmış olduğu Enflasyon ile Mücadele Programı kapsamında ‘Yüzde 10 İndirim Kampanyası’ başlatıldı. Hükümetin yetkisinde olan elektrik, doğalgaz, akaryakıtta son bir yılda gelen yüksek zamlardan sonra yılbaşına kadar zam yapılmayacağı Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklandı. Bu açıklamadan sonra ‘Vah yılbaşından sonra halimize’ diye düşündük.”

YÜZDE 10 İNDİRİM YAPILSA NE OLUR?

Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen Yüzde 10 İndirim Kampanyası Toplantısını aktaran Sucu, “Açıklamaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Odası, GESOB ve yerel market temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda herkes yüzde 10 sözü verdi ama doların 7 liraya çıkmasıyla depolarda, raflardaki ürünlerin yüzde 100’e varan oranlarda değişen etiket fiyatları, yüzde 10 indirilse ne olur? Dolar yükseldiğinde yüzde 100 artan fiyatlarda yüzde 10 indirim yapılmasının bir anlamı yok. Biz bu indirimlerin halka yansımayacağını düşünüyoruz. Kararın ardından marketlerde fiyat kontrolü yaptım ancak herhangi bir değişim göremedim. İnşallah bu çabalar boş gitmez, indirimlerden de halkımız faydalanır. Bu noktada fiyatları kontrol etmeye devam edeceğiz. Hazine ve Maliye Bakanı bu açıklamayı yapmasaydı, bu zamlar olduğu gibi uygulanmaya devam mı edecekti? Burada bir yanlış var, Büyükşehir Belediyesi olarak bu yanlışın üzerine gitmemiz gerekiyor. Bu fahiş fiyatların bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Kentte gidip gezdiğimiz zaman vatandaşın ekonomisinin kötü olduğunu görüyoruz. Ekonomimiz gittikçe daraldı. Sayın Başkanın ekonomi ile mücadele çalışmaları inşallah verim verir.”

YÜZDE 30 İNDİRİM YAPILSIN!

Toplantıya ilişkin konuşmasını sürdüren Sucu, “Sayın Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada belediyenin hizmet kalemlerinde yüzde 10 indirim yapılacağını söyledi. Bu indirimleri bekliyoruz. CHP Grubu olarak Ocak 2018’deki GASKİ Genel Kurulunda suda yüzde 30 indirim yapılması konusunda önerge vermiştik. Ne yazık ki verdiğimiz önerge ret oylarınızla kabul edilmedi. Enflasyonla mücadele konusunda yapılacak indirimi yalnızca esnaftan beklenilmemesi gerektiğini Belediye Başkanı Şahin, söyledi. Yalnızca Büyükşehir Belediyesi değil, ilçe belediyelerimizde aynı hassasiyeti göstermeli. Vatandaşlar artık emlak vergisini ödeyemiyorlar, ilçe belediyelerine giden vergilerde indirim yapılması gerekiyor. İki yılda iki kez yapılandırma yapılmasına rağmen emlak vergisi tahsil oranı yüzde 60’ı bulabildi. Emlak vergisi yüksek olan belediyelerde varsa yetki dahilinde indirim yapılmalı. Vatandaşlar emlak vergilerini ödeyemiyorlar. CHP Grubu olarak su konusunda yüzde 30 oranında indirim yapılması ile ilgili önerimizin dikkate alınmasını öneriyoruz.”

SADECE GAZİANTEP BAŞARDI

Sucu’nun ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Çarşamba Günü yapılmış olan toplantıya destek veren herkese teşekkür ederim. Kısa süre içerisinde böyle bir organizasyonu yapmak Gaziantep’ten başka bir şehrin başarabileceği bir şey değildi. Şehir, iki saatlik bir süre içerisinde ‘Enflasyon ile Mücadelede Biz de Varız’ demek için bir araya geldi. Umduğumuzdan çok daha büyük fedakarlıklar yapıldı. Fırsatçılarla mücadelemiz sürüyor, Zabıtamız yetkileri dahilinde elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu konuda hiçbir şüpheniz olmasın.”

YÜZDE 15 İNDİRİM YAPTIK

Gaziantep’in geçmiş yıllarda Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandığını söyleyen Toprak, “2004 yılından önce Gaziantep, Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyordu. 2017 Kasım ayında yapılan GASKİ Genel Kurulunda, yüzde 15 su indirimi kararı alındı. Bu da seçime yönelik bir karar değildi. Bu indirimi de vatandaşlarımız ile paylaşmıştık. GASKİ olarak yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu yüzde 55’lerde olan kayıp-kaçak oranını yüzde 40’lara düşürdük. Buradan elde etmiş olduğumuz geliri vatandaşlara yansıtmak adına 2018 Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 15 su indirimi yapmıştık. Türkiye’nin en büyük projesi olan  Düzbağ İçme Suyu Projesi devam ediyor. Şu anda yüzde 85 aşamasında. 25 Aralık 2018 tarihinde suyu Gaziantep’e getirmeyi planlıyoruz. Sayın Sucu, biz de vatandaşlarımızın daha kaliteli ve ucuz su içmesini isteriz. Ancak her şey imkanlarla sınırlı. 2017 Aralık ayında almış olduğumuz karar ile yüzde 15 suda indirim yaptık. Bundan sonraki süreçte de Düzbağ Projesi hayata geçtikten sonra bununla ilgili çalışmalar yapılacaktır.”

Mehmet Torun


Haber Merkezi
12.10.2018

Yorum yap

Diğer Haberler