Normalleşme 1 Mart’ta başlıyor

Koronavirüs Salgını ile mücadele Gaziantep’te devam ediyor.
Normalleşme 1 Mart’ta başlıyor

1 Mart tarihi itibariyle başlaması beklenen Normalleşme Süreci öncesi Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası verileri ışığında orta riskli iller arasında yer alan Gaziantep’te normalleşme sürecinin daha hızlı şekilde uygulanması bekleniyor.

KOVID-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart itibarıyla başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  Twitter hasabından, “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak” paylaşımında bulundu.

İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek. Bakan Koca da konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti.

EN DÜŞÜK MAVİ, EN YÜKSEK KIRMIZI

Buna göre, yüz binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek. İl bazında vaka sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylece o illerde yaşayanlar, açıklanan vaka sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini ya da daha da genişletilip genişletilmeyeceğini önceden görecek. Önlemlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.

KURALLARA UYMALIYIZ

Normalleşme adımları beklenirken Gaziantep Valisi Davut Gül, vatandaşlara yönelik uyarılarını sürdürdü. Vali Gül, “Sevgili Gaziantepli hemşerilerim, Yasakların kalkması için hepimizin bıkmadan, usanmadan kurallara uyması gerekiyor. Vaka sayılarımız maalesef geçen haftaya göre yükseliş eğiliminde. Lütfen sosyalleşme ya da taziye gibi sebeplerle bir araya gelmeyelim” ifadelerini kullandı.

95 BİN KİŞİYE AŞI UYGULANDI

Korona virüse karşı yaklaşık 1 ay önce uygulanmaya başlanan aşıda 2.doz uygulamaları sürüyor. Türkiye genelinde 6 milyon 574 bin 540 aşı uygulanırken, Gaziantep’te toplam 95 bin 539 kişi korona virüs aşısı oldu. Yapılan 95 bin 539 aşıdan 78 bin 330 kişi ilk doz, 17 bin 209 kişi ikinci doz aşısını oldu.

 


Mehmet Torun
22.02.2021

Yorum yap

Diğer Haberler