Mehmet Torun

Mehmet Torun

23 Temmuz 2018 07:56:00

CHP neden kaybediyor? Ak Parti neden kazanıyor?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin oylandığı 13. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem milletvekili seçimleri bitti, resmi sonuçlar açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.59, Muharrem İnce yüzde 30.64, Meral Akşener yüzde 7.29, Selahattin Demirtaş yüzde 8.40, Temel Karamollaoğlu yüzde 0.89, Doğu Perincek yüzde 0.20.

Milletvekili seçimi; AK Parti yüzde 42,56, MHP 11,10, CHP yüzde 22,65, HDP yüzde 11.70, İYİ Parti yüzde 9.89. Milletvekili dağılımı; AK Parti 294, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43.

16 YILDA 14 SEÇİM KAZANDI

AK Parti 24 Haziran’da, kurulduğu 2001’den buyana girdiği 6’sı milletvekili, 3’ü belediye başkanlığı, 2’si cumhurbaşkanı seçimi ve 3 halkoylaması olmak üzere toplam 14 seçimin tamamını kazandı. Her seçim sonrası ezberleri bozarak, kendi rekorunu kırarak 16 yıl aralıksız tek başına iktidar oldu. Ekonomideki kötü gidişe, iç ve dış politikada yaşanan olumsuzluklara, FETÖ terör örgütünün darbe girişimine rağmen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” uygulayacak oyu alarak siyasi tarihimize geçti. Siyaset bilimciler araştırarak, üniversite hocaları öğrencilerine tez vererek AK Parti ve lideri Erdoğan’ın başarısını inceleyeceklerdir.

Geliniz elinde sihirli değnek olmayan genel başkan Erdoğan’ın ezber bozan siyasi yükselişinin nedenlerine göz atalım;

Bir: Erdoğan gibi seçmeni ikna eden, toplumu motive ederek yönlendiren, hitabeti güçlü, özgüveni yüksek, liderliği tartışılmaz,karizmatik bir lidere sahip.

İki: Gençler ve kadınlar başta olmak üzere başarıya kilitlenmiş, seçim kazanacağına inanmış, işini isteyerek ve severek yapan teşkilatı var.

Üç: Seçim stratejilerini belirleyen siyasetin her alanında başarılı olmuş deneyimli, saygın bir danışman ekip kurmuş.

Dört: Seçim öncesi aylık, haftalık, günlük yaptırdığı kamuoyu yoklamaları sonuçlarını iyi okuyan ve analiz eden anket şirketleri ile çalışıyor.

Beş: Seçim sonrası milletin sandıkta verdiği dersi almanın ötesinde gereğini yaparak bir sonraki seçim çalışmalarına ilk günden başlıyor.

Altı: Yanlış yapan ve partiye zarar veren kim olursa olsun yollarını ayırıyor, yorulanları dinlendiriyor, vefasızları af etmiyor, vefalı yol arkadaşlarına güveniyor.

9 YILDA 10 SEÇİM KAYBETTİ

Son 50 yılda seçim kazanamayan, iktidar olamayan, siyasi tarihimize “kadrolu” muhalefet olarak geçen CHP’ye baktığımızda;

Bir: 9 yılda girdiği 10 seçimin 10’unun da kaybeden, 24 Haziran’daki yüzde 22.48 oyunu unutup, yüzde 41.85 oy alan, iktidar olan, AK Parti’yi seçim kaybetmekle, 2023’e kadar Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ı oyunu azaltmakla suçlayan Kemal Kılıçdaroğlu gibi bir genel başkanı var.

İki: Demokratik sistemi savunan ama parti içi demokrasiyi uygulamayan, gençleri ve kadınları örgütleyemeyen yöneticilere sahip.

Üç: Her seçim öncesi aday belirlerken yaşananlar ile her seçim sonrası alınan yenilgiyi masaya yatırmak, öz eleştiri yapmak yerine “kavga” eden lider var.

Dört: Seçim kazanmak istemeyen, iktidar olmaktan korkan, muhalefeti seven, “küçük olsun benim olsun” diyen bir ekiple çalışıyor.

Beş: Siyasette muhalefette kalmayı başarı sayan, sandıktan verilen dersi almak istemeyen kadroya söz geçiremiyor.

Altı: Listeler hazırlanırken mikro milliyetçilik ve etnik köken ayırımcılığının yanı sıra seçimin ardından genel başkanlık yarışını öne çıkaran açıklamaların yapılması.

SONUÇ: Siyasi partilerin hedefi seçim kazanmak, parlamentoda çoğunluğu sağlamak, iktidar olmaktır.

Siyasetçi örgütün lideri, iktidarın başbakanı, devletin cumhurbaşkanı olmak, ülkeyi yönetmek ister.

CHP’nin ne yapması gerekiyor?

CHP, derhal, hiç bekletmeden olağanüstü genel kurula gitmeli, seçim sonuçları, parti politikaları, her yönüyle irdelenmeli ve tartışılmalıdır. Artık “sonuç ne olursa olsun, biz kazandık” söylemine halk inanmıyor.

Kimin CHP’nin başına geleceğinden öte, 24 Haziran sonrası “CHP nasıl bir sosyal demokrat parti olmalıdır?” sorusunun yanıtı bulunmalıdır.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları