Mehmet Demir

Mehmet Demir

29 Kasım 2020 20:05:00

Gaziantep'te korona neden mi artıyor?

Koronavirüsün Gaziantep'te 3. PİK yaptığı günleri yaşıyoruz. Bunu bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca söylüyor.

Gaziantep için ciddi uyarılarda bulunan Bakan Koca, kentte vakaların bir ayda yüzde 100 oranında arttığını, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 73'leri gördüğünü ve ek tedbirlerle bunun önüne geçilmeye çalışıldığını vurguluyor.

Bakan Koca Gaziantep için günlük vaka sayısı vermiyor ama biz verelim... Gaziantep'te günlük pozitif vaka tespit edilen kişi sayısı 2000'leri geçmiş durumda. 2500'i bulduğu oldu. Günlük vefat sayısı ise rekora koşuyor. 30'lu rakamlar geride kaldı artık... Yani durum vahim...

Maalesef, Gaziantep'te yasaklara çok ciddi şekilde uyulduğunu söylemek mümkün değil. Her ne kadar Türkiye'de en fazla ceza bu kentte yazılsa da, denetimlerin yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. İşçi servisleri, banka PTT şubeleri, alışveriş merkezleri adeta koronaya davetiye çıkartıyor.

İl Hıfzısıhha Kurulu, bu gerçeklikten hareketle, işçi servislerine kamera takılması zorunluluğu getirdi. İnşallah alınan bu kararın uygulanması için de takipçisi olunur. Çünkü, sahada gördüğümüz, alınan kararların maalesef uygulanabilirliği çok düşük.

Mesela, İl Hıfzısıhha Kurulu, Gaziantep'te TSE standartlarına uygun maskelerin satışına engel olunması ile ilgili karar aldı. İnin sahaya, merdiven altı maskelerin piyasaya hakim olduğunu göreceksiniz. 50'lik paketlerin fiyatlarının 15 TL, hatta 10 TL'ye kadar indiğini göreceksiniz.

Metblown kullanılan üç katlı ve telli TSE standartlarına uygun 3 katlı maskenin, 15 TL'ye satılması mümkün değil ama satılıyor. Neden? Çünkü standarta uygun değil. Sözde üç katlı ama, arasında süzgeç görevi gören metblown kumaş yok.

Bir çok uzman, sağlıksız, standart dışı, merdiven altı maskelerin bırakın korumayı, daha çok koronaya davetiye çıkardığını söylerken, Gaziantep, maskelik kumaş merkezi olması nedeniyle, şu anda hasta eden maskelerin de merkezi olmuş durumda.

Dedim ya, 50'lik paket 10-15 TL'ye satılıyorsa, varın gerisini siz düşünün. Hem öyle gizli falan da satılmıyor, inin çarşıya bakın, görün... Her tezgahta, 10, 15 TL'lik maskeler açıktan açığa satılıyor.

Maskesiz insan görmek artık mümkün değil ama, takılan maskelerin ne kadarı TSE standartında, ne kadarının koruyucu etkisi var bilemiyoruz...

Aynı şekilde sigara yasağı. Sokakta sigara içmek yasak ama, sokaklar halen maskeyi çene altına alıp, sigara içen insan kaynıyor...

Bu nedenle, alınan yasakların uygulanabilirliği çok önemli. Özellikle de maske konusunda çok daha fazla denetim yapılması gerektiğini düşünüyorum...

XXX

Vaka sayıları 3. PİK noktasına ulaşınca, yeni yasaklar hayatımızda. Koronanın en fazla etkilediği sektör ise hizmet sektörü. Gastronomi kenti olmamız hasabıyla, özellikle yeme-içme sektöründe yaşanan sorunlar çok ciddi durumda.

Restaurantlar, kafeler, pastaneler çok zor bir süreçten geçiyorlar. Bu bağlamda, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu, geçtiğimiz hafta Vali Davut Gül ile sektörün sorunları ve çözüm önerileri üzerine önemli bir görüşme gerçekleştirdiler.

Vali Gül, kendi inisiyatif alanına giren konularda yeni düzenleme yaparken, kendisini aşan konularla ilgili İçişleri Bakanlığı'na gerekli bilgilendirmeyi yaptı.

Korona ile mücadeleye sonuna kadar destek olurken, özellikle küçük esnafın yaşanması, yaşatılması için de gerekli destekler verilmesi gerektiğini düşünüyorum..

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları