SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

27 Mayıs 2020 11:50:00

MEVSİMSEL GEÇİŞ HASTALIKLARINA KARŞI YAPILMASI GEREKENLER

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Ziya ŞAHİN

SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi

İç Hastalıkları Uzmanı

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı

 Mevsim geçişlerinde yaşanan havaların bir ısınıp bir soğuması, vücudun savunma mekanizmasını zayıflattığı için nezle, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olabiliyor. Ani hava değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkan bu hastalıklardan ise basit yöntemlerle kurtulmamız mümkün hale geliyor. Peki, mevsim geçişlerinde sağlığımızı korumanın yolları nelerdir? Hastalıklara karşı ne tür önlemler almalıyız?

Mevsim geçişleri insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Ülkemizde bulunduğumuz coğrafya nedeniyle mevsim geçişleri sırasında oluşan sıcaklık farklılıkları yoğun hissedilmektedir. Bu geçişler sırasında meydana gelen ısı değişimleri olması insanları fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da etkilemektedir.

 

Mevsimsel geçiş dönemlerinde bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücut direncinin düşmesine neden olan diğer faktörlerin etkisiyle bakteriler, virüsler gibi birçok mikroorganizma vücudumuzda, özellikle de solunum yollarımızda hastalıklara neden olmaktadır. Nezle, grip, tonsilit, mevsimsel alerjik rinit, larenjit, farenjit, sinüzitler, astım, bronşiolit, bronşektazi, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), kronik bronşit, vb. gibi solunum yolu hastalıkları mevsim geçişlerinde bilhassa sonbahar ve kış döneminde birçok insanı etkilemektedir.

 

RİSK GRUBU

Dr. Öğr. Üyesi Şahin, 65 yaş üstü bireyler, gebeler, çocuklar, kanser-hipertansiyon-kalp hastalığı-diyabet-böbrek hastalığı gibi kronik hastalığı bulunanlar ile bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan bireylerin risk altında olduğunu bildirdi.

 BELİRTİLERİ

Mevsimsel geçiş hastalıklarında görülebilecek semptom ve bulgular halsizlik-kırgınlık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, terleme, üşüme-titreme, mide bulantısı ve baş ağrısıdır.

 ÖNLEMLER

Hastalıklar başlıca damlacık ve temas yoluyla bulaşmakta olup kısa sürede salgınlar yaratabilir. Bu nedenle hasta olmamak için koruyucu önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Korunma yollarının en önemlisi risk altındaki bireylerin aşılanmasıdır. Bu şekilde kişilerin bağışıklık sistemleri güçlendirilerek hastalığa karşı daha dirençli olmaları sağlanmaktadır. 

YAPILMASI GEREKENLER

Mevsim geçişlerinde vücut direncini arttırıcı ve korumaya yönelik olarak alınabilecek sağlık önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz; hasta bireylere temas edilmemesi, aynı evi paylaşan hasta bireylerden uzak durulması ve ortak kullanım eşyalarının ayrılması, bulunulan ortamın sık havalandırılması, ellerin düzenli ve sık aralıklarla yıkanması, günlük alınan sıvı miktarının artırılması, mevsimine uygun taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenme, değişen hava koşullarına uygun şekilde giyinmek, uyku düzenini olması ve istirahat etmek vb.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları