Anıl Özmutlu

Anıl Özmutlu

31 Mart 2020 00:31:00

SAVAŞÇI

 

            Büyük bir savaş içerisinde şu anda dünya. Neredeyse tüm ülkeler kendi içinde yoğun bir savaş vermekte. Yanı sıra olabildiğince birbirine yardım ederek savaşı kazanmaya çalışıyor.

            Ciddi sayıda kayıplar var aslında. Özellikle tarihimizi, büyüklerimizi, atalarımızı, canlı hafızamızı kaybediyoruz çoğunlukla. Elimizden kayıp gidiyor yaşlı nüfusumuz. Ve bizler bunun için çok bir şey yapamıyoruz maalesef.

            Düşmanımız ise aslında çok küçük. Mikroskop ile görülemiyor. Elektron mikroskopu ile ancak. Ama etkisi çok çok büyük. Tedavisi yok. Sadece korunarak savaşabiliyoruz.

            Bu savaşı eninde sonunda kazanacağız. Hiç şüpheniz olmasın. Ama ne kadar geç bulaşırsa, ne kadar az insana bulaşırsa bu savaştan o kadar az kayıpla atlatırız bu savaşı.

            Ancak tek başımıza kazanma şansımız yok. Bunun için pek çok etkenin bir araya gelmesi gerekiyor. Dikkat etmemiz gereken en önemli şeyler, hijyen, beslenme ve izolasyon. Artık hepimiz biliyoruz.

            Bu savaşta en önemli iş sağlıkçılara düşüyor. En yüksek risk grubu aynı zamanda sağlıkçılar.

            Peki sadece sağlıkçılar mı bu savaşta yoğun çaba sarfeden, sarf etmesi gereken. Kesinlikle değil.  Kimler var bu savaşta. Onlara da bir bakıp, onlara da kocaman bir teşekkür, onlara da kocaman bir alkış gerekmez mi?

            Hijyen önemli diyoruz. Maske, eldiven, dezenfektan kullanımının önemini sürekli söylüyoruz. Ama bunlar nereden geliyor? Nasıl yapılıyor? Bu kadar acil ihtiyaç oldan bu dönemde bu kadar ürün nasıl elde ediliyor?

            Beslenmenize çok dikkat edin diyoruz hep. Bu kadar gıda nasıl temin ediliyor? Bol sebze, meyve tüketin, vücut direncinizi artıracak şeyler yiyip içmemiz lazım.  Bu kadar sebze, meyve nereden geliyor?

            Marketlerde her şey mevcut. İstediğimiz her şeyi bulabiliyor, alabiliyoruz. Bu ürünler nereden geliyor? O raflara kimler diziyor?

            Toplumun huzurunu, güvenliğini, üzenini sağlamak gerekiyor bu karışık günlerde. Kimler uğraşıyor, kimler gece gündüz demeden fedakârca emek veriyor?

            Evinizde kalın, mecbur olmadıkça dışarı çıkmayın diye bas bas bağırıyoruz. Ki an önemli detay da bu. Evde kalan çocuklarımızla kimle ilgileniyor? Sıkılmadan günlerini geçirebilmeleri için yemeğiyle, ödevleriyle, oyunlarıyla, kavgalarıyla kimler uğraşıyor?

            Çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması için hem kendileri, hem kendi aileleri ile ilgilenirken, bir yandan da uzaktan eğitim vermek için kimler yoğun çaba sarf ediyor?

            Gelin hep beraber o savaşçılara teşekkür edelim.

Evde çocuklarıyla aralıksız, dinlenmeden ilgilenen anne ve babalarımıza,

Canları pahasına ülkenin birliğini, bütünlüğünü, huzurunu korumaya çalışan, gece rahat uyumamız için uykularını feda eden güvenlik görevlilerimize,

Bizler sağlıklı beslenebilelim diye emek veren, çiftçimize, tarım çalışanlarımıza, o ürünleri bize ulaştıran nakliyecilerimize, market çalışanlarımıza, fırındaki çalışanlarımıza,

Koruyucu ürünlerimizin üretiminden, bizlere ulaşana kadar emeği geçen tüm çalışanlarımıza,

Sipariş yetiştirmek için canla başla çalışan gıda sektöründeki kardeşlerimize,

            İsimlerini unuttuğum tüm savaşçılarımıza sonsuz teşekkür.

            Sizler her gece bizleri alkışladınız, desteklerinizi ilettiniz. Ben de bir sağlık çalışanı olarak sizleri alkışlıyorum.

 Ayakta alkışlıyorum……..      

*********************************************************************************

Aklınızda bulunsun:  Bu dünyada en büyük savaş insanın kendisiyle olan savaşıdır. Bencilliğini yenen insan en büyük savaşı kazanmış demektir. Kendinden önce sevdiklerini düşün ve #evdekal

Yorumlar

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları