Kazanınca değiştirmeliyiz

50+1 Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve sisteme kurulan bir tuzak
Kazanınca değiştirmeliyiz

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yüzde 50+1’in  Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’a kurulan bir tuzak olduğunu söyledi. Tayyar, seçimden sonra bunun değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde kendisine, “50+1’de yanlış yaptık” dediğini aktarmasıyla başlayan tartışmalara, AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar’da  katıldı.

Siyasette, SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ve, Erdoğan’ın, yüzde 50+1 için “Mahsurlu olduğunu anladık” dediğini anlatmasının ardından “yüzde 50+1” tartışması başladı. Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’ye göre “yüzde 50+1, temsilde adaletin sağlanması için gerekli”. Halkın yarısından fazla oy alan bir cumhurbaşkanının “güçlü bir temsil sağladığı” ileri sürülürken  “bu sistemin koalisyonları bitirdiği” savunuluyor.

TAYYAR’DAN BOMBA AÇIKLAMALAR…

Günlerdir süren 50-1 seçim tartışmalarına AK Parti MKYK Üyesi ve Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar da dahil oldu. Geçmişte 50+1’e karşı çıktığını ancak ağır eleştirilerle muhatap olduğunu kaydeden Tayyar, “Geçmişte karşı çıkmış, ağır eleştirilere muhatap olmuş biri olarak söz hakkım var” dedi.

Erdoğan’a ve sisteme kurulan bir tuzak

50+1’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve sisteme kurulan bir tuzak olduğunu savunan Tayyar, şunları kaydetti: “Geçmişte karşı çıkmış, ağır eleştirilere muhatap olmuş biri olarak söz hakkım var. 50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı. Düzeltilebilirdi, vakti geçti. Yeni tartışma, seçimle ilişkilendirilir. Kazanmaya odaklanmalı, kazanınca biz değiştirmeliyiz.” 


Mehmet Torun
16.11.2021


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler