Noktayı koydum

Ahmet Uzer: Gençlerin önünü açmak için milletvekilliğini bırakıyorum…
Noktayı koydum

Ak Parti’de 3 dönem milletvekilliği, 2 dönem de il başkanlığı yapan Ahmet Uzer, önümüzdeki genel seçimde milletvekilliğine aday olmayacağını açıkladı. PUSULA’ya konuşan Uzer, “Milletvekilliğini bırakıyorum. Tabi bu siyaseti bırakacağım anlamına gelmez.  32 yıllık bilgi birikimim ve tecrübelerimle, partimin hizmetkarı olarak verilecek her göreve hazırım” dedi.

Ak Parti Milletvekili Ahmet Uzer, Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, Şehitkamil Kadın Kolları Başkanı Hülya Kılıç, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Eyüp Kavas ile il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri PUSULA’yı ziyaret etti. Ziyarette, kent ve ülke gündemine ilişkin değerlendirilmelerde bulunuldu.

UZER’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Ak Parti’de 2 dönem il başkanlığı, 3 dönem de milletvekili olarak görev yapan Ahmet Uzer, Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Demir ile görüşmesinde önemli açıklamalar yaptı. Yerel ve ülke siyaseti, yangınlar, pandemi süreci, Gaziantep’te ekonominin genel durumu, yerel yönetimlerin hizmetleri, Suriyeliler, kentin sorunları üzerine değerlendirmelerde bulunan Uzer, kendi siyasi geleceği ile ilgili de görüşlerini belirtti.

YANGIN ÜZERİNDEN SİYASET OLMAZ

Ahmet Uzer, Türkiye’nin son günlerdeki orman yangınları meselesi ilgili olarak, “Yangın üzerinden siyaset yapılmaz. Elbette ülkemizde sıkıntı var, zorluklarla boğuşuyoruz ama, muhalefet önce ülkemiz diyemediği için birlik ve beraberliği sağlayamıyoruz. 80 ayrı noktada yangın çıkıyor. Buna hazırlıklı olmak mümkün değil. Böyle bir hainliği nasıl bekleyebilirsiniz ki… Öyle bir yangın ki, başetmekte kolay değil. Görevlilerimiz cansiparece yangının üstesinden gelmeye çalışıyor, üstesinden geleceğiz” dedi.

HESAPLAŞMA YERİ SANDIK

Türkiye’nin muhalefet sorunu olduğu hep söylediklerini belirten Uzer, “Biz diyoruz ki, ülke üzerine bu kadar oyun oynanırken, şu anda ortalık yangın yeriyken, siyaset yapmayalım. Ortalık durulsun, eksik, yanlış nerede yapılmış oturup konuşalım. Ardından, nasıl olsa seçim zamanı gelecek, varsa bir hesap, bırakın sandıkta hesaplaşalım. Milletin iradesi dışında hiç bir iradeyi biz tanımıyoruz, tanımayız. Allah var, ülkede bunlar olurken, Gaziantep’te muhalefettin daha ılımlı yaklaşımını görüyoruz. Bu da ortak akılın bir sonucudur” diye konuştu.

YANAN ORMANLAR İMARA AÇILIRSA

Uzer, “Diyorlar ki, ormanları rant için yakıyorlar. Rant için orman yakanı Allah cehennem ateşinden çıkarmasın. Anayasa gereği, bir kere yanan ormanın imara açılması mümkün değil. Eğer ki, yanan ormanlarımızın bir metrekaresi bile imara açılırsa, herkes gelsin benim yakamdan tutsun hesap sorsun. Böyle bir şey olmayacak” dedi.

KISA ÇALIŞMAYI EN AZ GAZİANTEP KULLANDI

Pandemi sürecini de değerlendiren Uzer, “Pandeminden memur etkilenmedi. Gaziantep OSB zaten maşallah bu süreçte uçtu gitti. Hepimizin gururu oldu. İhracat arttı. Kentte işsiz kalanlara bile iş kapısı oldu. Geçenlerde Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a da anlattım. Nüfusa göre, kısa çalışma ödeneğinden en az yararlanan il Gaziantep dedim. Çünkü, Gaziantep mola vermedi, işçisini çıkarmadı, izne göndermedi, çalışmaya devam etti. Üretim sürdü. Böyle sanayicimiz olduğu için gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK ESNAFIN DURUMU

Pandeminden en olumsuz etkilenen tabakanın küçük esnaf olduğunu vurgulayan Uzer, “Ancak, bunu sadece bugünkü mesele olarak ele almamak lazım. Türkiye kabuk değiştiriyor. 10 yıldır küçük esnaflık bitiyor. Artık, herkes büyüyor, büyümek zorunda. Büyük mağazalar, AVM’ler, hatta hayatımıza yeni giren sanal alışveriş ile bambaşka bir dünyalara giriyoruz. Sadece Türkiye değil, dünya böyle. Bu da tabiki mahalle bakkalını, tuhafiyeciyi, şarküteriyi, tamirciyi, herkesi etkiliyor. Küçük esnafımız bunu bilerek, kendi içinde yenilenmeye değişime gitmeli. Ortaklıklarla bu değişime ve gelişime yenilmemeleri gerekiyor. 10 yıl önce bu değişim başlamıştı, şimdi daha da hızlandı.” dedi.

GAZİANTEP PAHALI ŞEHİR Mİ?

Ahmet Uzer, Gaziantep’in hayat pahalılığı konusunda, “Ekonominin canlı olduğu şehirlerde elbette pahalılık var. Büyükşehirde yaşamının zorlukları oluyor. Gaziantep kent merkezinde pahalılık var ama, ilçelere gidince pahalılık minimum seviyede. Bunlar büyükşehirde yaşamının getirdiği mecburiyetler. Gaziantep’te belki 5000 TL ile geçinirsiniz ama, İstanbul’a gittiğinizde 10 bin TL bize size yetmeyebilir. Bu hayatın şartı” diye konuştu.

BELEDİYELERİMİZ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU

Gaziantep’te yerel yönetimlerin başarılı hizmetlere imza attıklarını söyleyen Uzer, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu'nun, özellikle pandemi döneminde yaptıkları sosyal yardımları hayranlıkla izledik. Sadece Gaziantep değil, Türkiye’ye örnek oldular. Aynı şekilde Valimiz Davut Gül öncülüğünde hayırseverler arasında gerçekleştirilen kampanyaları hiç bir il başaramadı. Bu da Gaziantep farkı oldu” dedi.

SURİYE MESELESİ BİZE YETER, BİR DE AFGAN ÇIKMASIN…

Son dönemin tartışma konusu Afganlı mülteciler ve Suriyeliler konusunda da açıklama yapan Uzer, “Afganlılar meselisinin bilgi kirliliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Sanki Türkiye ile ABD arasında Afganlıların Türkiye’ye getirilmesi yönünde bir anlaşma varmış gibi, kirli algı yapılmaya çalışılıyor. Bu doğru değil. İran sınırına şu anda duvar çekiliyor, geçişleri engellemek için büyük önlemler alınıyor. Çok sayıda asker sınırda görev yapıyor. Ülkeye girdiği tespit edilenler ve yakalananlar da sınır dışı ediliyor. Suriye meselesi bize yeter, bir de Afgan meselesi istemiyoruz” diye konuştu.

MEHMET ÖZHASEKİ’NİN SÖZLERİNE KATILMIYORUM

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, “Suriyeliler olmasa, Gaziantep sanayisi çöker” sözlerine katılmadığını belirten Uzer, “Türkiye insani yaklaşımından ötürü Suriyeli mültecilere kapısını açtı. Gelenlerin içlerinde, tarım, inşaat işçisi, ayakkabı sektörü başta olmak üzere OSB’de hem çalışan hem de işletme kuranlar oldu. Bu şehir ekonomisi Suriyeliler sayesinde bu noktaya gelmedi. Bu söyleme katılmam mümkün değil. Onlar olmasa da Gaziantep’te sanayinin çarkı döner, hiç bir sorun yaşanmaz. Suriyeliler’in içlerinde, ekonomiye katkı sağlayan, işinde gücünde olan, namusuyla çalışıp para kazananlara eyvallahımız var. Ancak, dilencilik yapanlar, sıkıntı olan tipler, suç örgütü kuranlar, bizim için elbette sorun. Bu sorun da giderilmeli” dedi.

İPEKYOLU’NDA KOORNİDASYON HATASI OLDU

Ahmet Uzer, İpekyolu’ndaki yol yenileme çalışmaları nedeniyle kent trafiğinde yaşanan kaos ile ilgili olarak, “İpekyolu meselesinden dolayı yaşanan sıkıntıda vatandaş yüzde yüz haklı. Öncelikle şunu bilelim burayı karayolları yapıyor. Genel şikayet, neden pandemi döneminde yapılmadı da, şimdi yapılıyor. Bunun cevabı bürokrasinin işleyişinde. İhale süreci, itiraz süreci, iş teslimi falan, hangi dönemini denk geldiyse o zaman yapılıyor. Bence sorun, işin ne zaman ve nasıl yapıldığından ziyade, yaşanan kaosun nedenleri üzerine olmalı. Yani, koordinasyon eksikliğine yönelik araştırma yapılmalı. Burası kapatılırken, alternatif yollar, güzergahlar neden belirlenmedi, neden tabelalarla sürücüler yönlendirilmedi? Bu soruların cevabını bulmak ve koordinasyonu sağlamamız lazım. Mesala daha önce Mezarlık kavşağı bakıma alındığında, Büyükşehir Belediyesi oraya öyle bir alternatif yol yapmıştı ki, tüm sıkıntıyı giderdi. Bu konuda ben işin takipçisiyim. Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile temas halindeyiz. Bu yol ne zaman bitirilecekse, bir an önce bitirilmeli. Gece gündüz çalışarak, İpekyolu’nu bir an önce trafiğe açmalılar. Yoksa, kentte ana gündem İpekyolu olur” diye konuştu.

VEKİLLİĞE VEDA, SİYASETE DEVAM

Ahmet Uzer, son olarak ise kendi siyasi geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uzer, “Siyasette 32. yılım. Ak Parti’de 3 dönem milletvekilliği, 2 dönem il başkanlığı yaptım. Çok önemli görevlere getirildim. Bu parti bana önemli koltukları teslim etti. Son seçimde bir daha aday olmama kararı almış ve bunu yakım çevrem ile paylaşmıştım. Bu sözümü ilk kez kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Önümüzdeki ilk genel seçimde milletvekilliğine aday olmayacağım, verdiğim sözüm arkasındayım. Kararımı değiştirmeyi düşünmüyorum. Gençlerin önünü açmak, artık bu makamlara onların gelmesini istiyorum. Bu bağlamda Şehitkamil İlçe Başkanımız Mehmet Yılmaz’da kendi gençliğimi gördüğümü de söylemek istiyorum. Tabi ki vekilliği bırakacağım, siyaseti bırakacağım anlamına gelmez. Bizler Ak Parti’nin neferiyiz, milletimizin hizmetkarıyız. 32 yıllık bilgi, birikim ve tecrübemle, partimin hizmetinde olacağım, vereceği her görevi kabul edeceğim. Ak Parti’de küsüp darılmak olmaz. Tecrübelerimizle gençlere ışık tutmaya devam edeceğim. Siyaset uzun soluklu bir iş. Sürekli yenilenmek gerekiyor. Ak Parti, kendi içerisinde hücre yenilenmesi her daim yaptı. Bundan sonra da o yenilenmeyi yapacaktır” dedi. 


Mehmet Demir
4.08.2021


Yorum yap

Diğer Haberler