Rehavetin sonu

Rehavete kapılan Gaziantepliler ateşle oynadıklarının farkında değiller
Rehavetin sonu

Gaziantep’te vaka sayıları geçen haftaya göre artıyor.  3-9 Temmuz tarihli Haftalık Vaka Tablosunda 100 bin kişide görülen vaka oranının 17,85 olduğu Gaziantep'te, 1 hafta sonra vaka oranları 21,96 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tarafından 17-23 Temmuz tarihlerini kapsayan İllere Göre Haftalık Vaka Sayısına göre de  100 bin kişide görülen vaka oranı 26,83’e yükseldi. Söz konusu durum kentte devam eden kontrolsüz normalleşmenin tehlikeli boyutlara ulaştığını gösterdi. Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte vaka artışı yaşandığını belirterek, vatandaşlara tedbirlere uymaları çağrısı yaptı.

Türkiye'de Koronavirüs Salgını ile mücadele devam ediyor. 1 Haziran tarihi itibariyle başlayan aşı seferberliği sonrasında vaka sayıları önemli ölçüde gerilerken, sıcak havalar ve Normalleşme Süreci ile birlikte salgına karşı alınan tedbirler bir kenara bırakıldı. 5 bin seviyelerinde olan günlük vaka oranları, 28 Temmuz tarihi itibariyle 20 bin seviyelerine yükseldi.

GAZİANTEP’TE 3 HAFTADIR ARTIŞ VAR

1 Temmuz itibariyle başlayan Normalleşme Süreci’nde, Türkiye genelinde görülen Koronavirüs vakalarının sayısı arttı. 1 Temmuz öncesi günlük vaka oranlarının 4 binlere gerilediği ülkede, kontrolsüz normalleşme ile birlikte vaka oranları fırladı. Günlük vaka oranları 20 bin seviyelerine çıkarken, 17-23 Temmuz tarihlerini kapsayan İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’na göre Gaziantep’te 100 bin kişide görülen vaka oranı 26, 83’e yükseldi.

AŞI OLUP TEDBİRLERE UYMAK ZORUNDAYIZ

Bakan Koca, “İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Salgını kontrol altında tutma gücümüzü zora sokmayalım. Aşı olup tedbirlere uymak zorundayız” ifadelerini kullandı. Koca’nın paylaştığı Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, haftalık Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 88,19, Ankara’da 69,13, İzmir’de 33,43 oldu. Vaka sayısı en çok artan iller ise, Siirt, Diyarbakır, Bitlis, Giresun ve Iğdır oldu. Vaka oranları Siirt’te 748,39, Diyarbakır’da 223,94, Bitlis’te 202,85, Giresun’da 142,72 ve Iğdır’da 118,40 olarak kayıtlara geçti. Bakan Koca, yaptığı diğer paylaşımda ise, “En az bir doz aşı yaptıranların sayısı 40 milyonu geçti” ifadesini kullandı.

VAKA ARTŞININ NEDENLERİ

Gaziantep’te Kurban Bayramı’nda sessiz kalan sokak ve caddeler bayramın bitmesiyle hareketlendi. Bayram süresince sokağa çıkma yasağını andıran görüntülerin oluştuğu kent merkezinin simge noktaları bayram sonrasında ise adeta doldu taştı. Kent merkezindeki çarşı ve pazarlar da vatandaşların akınına uğrarken, bayramda sessizliği bürünen başta Gaziler Caddesi olmak üzere bir çok caddede  bayramdan sonra pandemiyi unutturan görüntüler ortaya çıktı. Alışveriş yapmak için caddeye gelen vatandaşların büyük çoğunluğu maske zorunluluğuna rağmen maske takmazken vatandaşlar maskeyi çene altı ile kollarına taktı.

 


Mehmet Torun
28.07.2021


Yorum yap

Diğer Haberler