Zeybek gitti

Gaziantep’te cami provokasyonununda yaşananlar Cengiz Zeybek’in görevden el çektirilmesiyle sonuçlandı. Görüntüleri izleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, yaptığı görüşmelerin ardından Zeybek’in istifasını istediği iddia edildi.
Zeybek gitti

 Emekliliğine 6 ay kalan Zeybek’in emeklilik dilekçesi erkene çekilerek süreç yumuşatıldı. 

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, emeklilik dilekçesi verdi. Zeybek’in emeklilik dilekçesini Gaziantep'te yaşanan cami provokasyonunun ardından vermesi şaşkınlık yaratırken, iddialar Ankara’dan gelen talimat üzerine böyle bir kararın alındığı yönünde. Öte yandan İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı Gaziantep'teki olayların iç yüzünü anlattı. Çataklı, “Alparslan Kuytul dini istismar eden, 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir kişi. İkazlara rağmen küfürle karşılık verdiler. Dün gece kolluk kuvvetlerimiz provokasyona mani oldu. Alpaslan Kuytul gözaltına alındı" dedi.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul’un çağrısı üzerine önceki gece Gaziantep’te üç camide 76 kişi ‘itikaf’ için toplandı. Polis ekipleri, Kovid-19 yasaklarını gerekçe göstererek grubun camilerden çıkmasını istedi. Grup direnince, zorla çıkartıldı. Bu sırada, bir bekçinin camide gruba biber gazı sıktığı görüldü. Valilik ve emniyet, bekçinin açığa alındığını bildirdi. Ayrıca açıklamalarda grubun provokasyon yaptığı kaydedildi.

Bekçinin camide gruba biber gazı sıkmasından sonra Gaziantep’teki olay bir anda Türkiye gündemine oturdu.  Yaşanan olaylardan sonra dün gece Ankara’da toplanan yetkililer faturayı Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’e kesti.  Yaşanan olaylardan birinci derecede sorumlu tutulan Zeybek’in  emekliliğine 6 ay kala dilekçe vererek emeklilik talebinde bulunması istendi. Ankara’nın talebini kabul eden Cengiz Zeybek, zaman kaybetmeden emeklilik işlemleri için dilekçe verdi.

GAZİANTEP’TE ŞAŞKINLIK YARATTI

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne atandığı  günden buyana sürekli hizmeti takdir edilen ve uyuşturucu ile mücadelede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gaziantep Milletvekillerinin tümüyle, Sivil toplum örgütleri tarafından beğenilen ve desteklenen Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’in emekli olmasına 6 ay kala, görevinden ayrılıp emekli olmak için dilekçesini vermesi Gaziantep’te hüzünle karşılandı.

ALPASLAN KUYTUL GÖZALTINA ALINDI

Gaziantep'te bir caminin içerisine polis ekipleri ve bekçilerin biber gazlıyla müdahale ettiği görüntüler sosyal medyada infial yaratmıştı. Konu ile ilgili olarak Furkan Vakfı'nın bazı üyeleri ve kurucusu Alparslan Kuytul'un eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alındığı açıklandı. İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, düzenlediği basın toplantısında Gaziantep'te camide biber gazlı müdahale görüntülerinin perde arkasını anlattı. Çataklı, 'Alparslan Kuytul dini istismar eden, 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir kişi. İkazlara rağmen küfürle karşılık verdiler. Dün gece kolluk kuvvetlerimiz provokasyona mani oldu. Alpaslan Kuytul gözaltına alındı' dedi.

İşte Çataklı'nın açıklamalarından satırbaşları:

GAZİANTEP'TE NE OLDU?

"Bazı detaylar Gaziantep Valiliği ve EGM tarafından paylaşıldı. Alparslan Kuytul kimdir? Kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz. Din kisvesi altında dini istismar eden bir kişi. FETÖ'yü savunan bir kişi. 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir kişi. Türkiye'nin menfaatine ne varsa her fırsatta manipule etmeye çalışan bir kişi. Sürekli güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelmeye çalışan bir kişi. Diyanet İşleri Başkanlığımız Ramazan'ın son gününde Müslümanların camilerde itikafa girmesiyle ilgili tavsiyede bulundu. İçinde bulunduğumuz süreç ortada. İtikafların evlerde yapılmasıyla ilgili Diyanet'in tavsiyesi oldu. Provokasyon Ramazan ayının başında teravihlerin evde kılınmasıyla ilgili tavsiye ile başladı. Ne oldu Gaziantep'te? Bu kişiler bu süreci işletmeden girdiler, bütün kuralları pandemi kuralları da dahil hepsini ihlal ederek camilere girdiler. Din görevlilerimiz bunları ikaz ettiler. Ancak bunlar mukavemette bulundular. Hele hele camide söylenemeyecek ifadelerle, küfürlerle karşılık verdiler.

40 NOKTADA EŞ ZAMANLI OPERASYON

Din görevlisi arkadaşlarımız kolluk kuvvetlerine çağrıda bulundu. Orada bulunmaması gereken bir personelimizin orada bulunduğu ve gaz kullandığını biliyoruz. Bu kişi ile ilgili işlem başlatıldı. İş burada kalmadı. Başta Adana ve Gaziantep olmak üzere 40 ayrı noktada onlarca yandaşıyla birlikte bu kişi provokasyonu sürdürmek istedi. Dün gece kolluk birimlerimiz gerekli işlemleri yaparak bu provokasyona mani oldu, Alparslan Kuytul da gözaltında.

 


Mehmet Torun
4.05.2021


Yorum yap

Diğer Haberler