STK’lardan itiraz var

Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarılan, yıkılan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılacak Millet Bahçesi planı içerisindeki valilik hizmet binasının yerine yapılacak olan camiye STK’lardan itiraz geldi

Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarılan, yıkılan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılacak Millet Bahçesi planı içerisindeki valilik hizmet binasının yerine yapılacak olan camiye STK’lardan itiraz geldi. Kent Konseyi, TMMOB Mimarlar Odası ve Makine Mühendisleri Odası, hazırlanan projenin akla ve mantığa aykırı olduğunu savunarak, ortak akıl çağrısında bulundu. Böylesi önemli bir konuda kentin farklı kesimlerinden katıldığı bütüncül bir çalışma çıkartılmasını gerektiğini vurguladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in 31 Mart seçimleri öncesi vaatlerinden biri olan Millet Bahçesi’nin geçtiğimiz günlerde askıya çıkarılan İmar Planı, tartışmaları da beraberinde getirdi. Kentte birçok STK projeye itiraz edeceğini açıkladı.

AKLA VE MANTIĞA AYKIRI

Geçtiğimiz günlerde 5. Dönem 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiren Gaziantep Kent Konseyi de askıya çıkarılan İmar Planı’na dair görüşlerini paylaşarak, halihazırdaki plana da itiraz etti. Genel Kurul sonrası bir sonuç bildirgesi yayımlayan Kent Konseyi, planın yasaya, akla ve mantığı aykırı bir durum olarak niteledi. İşte Kent Konseyi’nin maddeler halinde açıkladığı sonuç bildirgesi:

1) Askıda bulunan İmar planına göre, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünden, Valiliği geçmek suretiyle Dereboyu Caddesi’ne, Maarif’e yada İstasyon Caddesi’ne açılan 30 metrelik bir ana yolumuz kapatılıyor. Bu durum büyük sorunlar yaratacaktır. Ayrıca böyle bir plan değişikliği yasaya, yönetmeliğe, Gaziantep’in 1/100.000’lik çevre düzeni planına, Gaziantep’in 1/25.000’lik üst ölçek planına, bunların yanında Master Ulaşım Planına, Gaziantep’in mevcut yapılaşmasına, akla ve mantığa aykırı bir durum olarak değerlendirilmektedir. Meclisimizden bu konunun yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz.

2) Millet Bahçesi içerisine TOKİ tarafından yapılan projenin, çevredeki İstasyon Meydanı, Forum Alışveriş Merkezi, Arkeoloji Müzesi, Panorama Müzesi, Gaziantep Kalesi, Şehitler Abidesi, Kültür Yolu vb gibi alan ve yapılar ile ilişkilendirilmeden planlandığı değerlendirilmektedir. Bu alana yapılacak projenin mutlaka söz konusu alan ve yapılar ile ilişkilendirilmesi, bölgenin bir bütünlük içerisinde planlanması gerekmektedir.

3) Burada bir millet bahçesi ve bir cami yapılması konusunda kesinlikle karşı görüşümüz bulunmamaktadır. Bu alanda her ne yapılacak ise yöre halkına danışılarak ve anı değerleri göz önünde bulundurularak, gerekirse bir kentsel planlama çalıştayı yapılarak, çevrede bulunan tarihi yapılara ve kültürel değerlere uyumlu bir planlama yapılmasını talep ediyoruz. Aldığımız bilgilere ve revizyon imar planındaki belirtilen sınırlara bakıldığında, buraya yapılmak istenilen caminin, ölçek olarak bölgede çok büyük hacimsel ve ulaşım sorunlar yaratacağı görülmektedir. Üstelik bu mekansal planlamanın, valilik binasını da içerisine alacak şekilde yapılması, kamuoyunda tepki ile karşılanmaktadır. Büyük bir Cuma Camisi yapılmasını ve yapılabilecek yer konusunda bilimsel çalışma ile yer belirlenmesini talep ediyoruz. Uzmanların değerlendirmesine sunacağımız 2 önerimiz olacaktır. Birincisi Şehitkamil Belediyesi tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm alanı içerisinde bulunan İpek Yolunun kuzey tarafında Zeugma Müzesi yanında bulun alandır, diğeri ise yıkılacak olan 25 Aralık Devlet hastanesinin yeridir.

4) Tüm bu planlama, sadece 25 yıllık olduğu ve ekonomik ömrünün tamamlandığı söylenerek yıkım kararı alınan Valilik Binası’nı da içerisine almaktadır. Yıkım kararının, yeni valilik hizmet binasının hazırlanmadan alınmış olması, valilik içindeki birimlerin kiraya çıkarak binayı boşaltacak olmaları, binanın güçlendirme projesi yapılmadan, yani yıkım işleminin zorunlu olup olmadığının tespit edilmeden gerçekleşecek olması, kamuoyunda ciddi tartışmalara neden olmaktadır. Şayet böyle bir tespit var ise kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz.

5) TOKİ’nin ihalesi mevcut plana göre yapılıyorsa yasaya aykırıdır çünkü bu alan imar planında hala spor alanı olarak geçmektedir. İhale, askıdaki imar planına göre yapılıyor ise ihaleye çıkan proje, bu plana uyumsuzdur. Ayrıca söz konusu plan askı süreci tamamlanmadan ihaleye çıktığından yasalarımıza aykırılık teşkil etmektedir.

6) Gaziantep ‘teki özel ve resmi günlerdeki tüm kutlamaların ayrıca tüm mitinglerin yapıldığı 15 Temmuz Demokrasi Meydanın ortadan kalkması söz konudur ve bu şehir adına kabul edilemez bir durumdur.

7) Askıda bulunan plana göre yapılması planlanan cami Toplam 52.000 metrekare bir inşaat alanına, 21.280 metrekare oturum alanına, 6.900 metrekare avluya, 82 metre kubbe çapına, 120 metre kubbe yüksekliğine sahiptir. Şimdi bunu Türkiye’nin bilinen en önemli camileri ile kıyaslamak istiyoruz. İstanbul silüetine damga vuran Süleymaniye Camii, 4.454 metrekarelik arsanın içerisinde 3.160 metrekarelik bir yer işgal eder. Binayı Mimar Sinan yapmıştır. 26 metre çapında ve 53 metre yüksekliğinde bir kubbeye sahiptir. 76 metrelik iki, 56 metrelik iki tane minaresi vardır. Türkiye’nin en güzel camisi diye düşündüğümüzde aklımıza gelen yerlerdendir. Sultan Ahmet Camisi; yani batılıların Mavi Camii diye adlandırdıkları muhteşem bir camidir, Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. 4608 metrekarelik arsanın içerisinde 2.662 metrekarelik bir camidir. Kubbe yüksekliği 43 metredir. Kubbenin çapı 23,5 metredir. Türkiye’nin en muhteşem mimarlık eserlerinden birisi olan, Mimar Sinan’ın Selimiye Camisi, 2.475 metrekarelik bir arsanın içerisinde 1.620 metrekarelik bir camidir. 84 metrelik, dört minaresi vardır. Kubbe çapı 43, kubbe yüksekliği 31,5 metredir.

Gaziantep Ulu Camii 1320 metrekarelik kapladığı alanda, 33 metre bir kubbe çapı, 76 metrelik iki tane minaresi vardır. 5.500 kişilik kapasitesi vardır. Bu caminin revakları henüz yapılamamıştır. Cami kapasitesi bu revakların yapımı ile 2.000 kişi artacaktır. Yapılmak istenen camii, Süleymaniye Camii’nden 7 kat, Sultan Ahmet Camii’nden 8 kat, Selimiye Camii’nden 13 kat, Ulu Camimizden 16 kat büyük bir oturum alanına sahip olacaktır. Sonuç olarak bir şey büyüyerek güzelleşmemekte, bir şey büyüyerek muhteşemleşmemektedir. Bunun dikkate alınmasını talep ediyoruz.

Öte yandan TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken ve Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu da projeye itiraz edeceklerini duyurdu. Girişken, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Valilik binasının yıkılması veidari birimlerin yeni alanlara taşınmasının 2016 yılından bu yana tartışıldığını kaydetti.

Kamil Ocak Stadyumu’nun, kapalı spor salonunun, valilik binasının, Demokrasi Meydanı’nın, 100.Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın bir bölümünün birleştirilmesiyle ortaya çıkarılan millet bahçesinde çok önemli sorunlar bulunduğunu ifade eden Girişken, şunları kaydetti:

KENT HALKININ HİÇBİR ROLÜ BULUNMUYOR

Gaziantep’in kalbinde yapılan planlamada Gaziantep’in yerel idarelerinin, kent halkının neredeyse hiçbir rolü bulunmamaktadır. Böylesine önemli bir konunun kentin çok çeşitli kesimlerinde tartışılması, beklentilerin ve önceliklerin değerlendirilmesi, çalıştaylar ve buluşmalar düzenlenmesi, ulusal ve hatta uluslararası yarışmalarla plan ve projenin elde edilmesi, bütünlüklü bir kentsel tasarım çalışması oluşturulması beklenirdi. Ancak gelinen noktada bütünlükten uzak, katılımcı ve şeffaf olmayan bir plan çalışması, kentsel çevreyle ve tarihi kent merkeziyle sorunlu ilişkiler kuran bir yapılaşma düzeni, neden yıkıldığı ve başka yere taşındığı belli olmayan valilik binası, akıbeti belirsiz Demokrasi Meydanı, kesintiye uğrayan ve alternatif önerilmeyen ulaşım sistemi, plan askı süresinin dolmasını beklemeden yapılacak olan ihale ve pek çok konu gündemimize girmiştir.

VATANDAŞLARA İTİRAZ ÇAĞRISI

Mimarlar Odası olarak plana itiraz edeceklerini de duyuran Girişken, itiraz süresinin 30 Ekim Çarşamba gününe kadar devam ettiğini belirterek Gaziantep kamuoyunu da plana itiraz etmeye davet ederek, şu ifadeleri kullandı: Hala zaman varken alanda yapılacak olan imar plan tadilatı, TOKİ tarafından yapılacak olan ihale ve valilik binasının yıkım kararı askıya alınmalı, Gaziantep’in çeşitli kesimlerini bir araya getiren buluşmalarla kentimizin önceliklerini göz önünde bulunduran bir program belirlenmeli ve ardından yarışma usulüyle bu son derece kritik alanda oluşturulacak kentsel çevre ortaya çıkarılmalıdır.

BÜTÜNLÜKLÜ BİR KENTSEL TASARIM ÇALIŞMASI

Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu da plana itiraz edeceklerini kaydederek, şunları söyledi: “Gaziantep’in kalbinde yapılan planlamada Gaziantep’in yerel idarelerinin, kent halkının neredeyse hiçbir rolü bulunmamaktadır. Böylesine önemli bir konunun kentin çok çeşitli kesimlerinde tartışılması, beklentilerin ve önceliklerin değerlendirilmesi, çalıştaylar ve buluşmalar düzenlenmesi, ulusal ve hatta uluslararası yarışmalarla plan ve projenin elde edilmesi, bütünlüklü bir kentsel tasarım çalışması oluşturulması beklenirdi.”

BİR İTİRAZ DA GÜÇYETMEZ’DEN

Öte yandan TMMOB İl eski İl Sekreteri ve İnşaat Mühendisi Burkay Güçyetmez de itiraz edeceğini açıkladı. Güçyetmez, “Hala zaman varken alanda yapılacak olan imar plan tadilatı, TOKİ tarafından yapılacak olan ihale ve valilik binasının yıkım kararı askıya alınmalı. Gaziantep’in çeşitli kesimlerini bir araya getiren buluşmalarla kentimizin önceliklerini göz önünde bulunduran bir program belirlenmeli ve ardından yarışma usulüyle bu son derece kritik alanda oluşturulacak kentsel çevre ortaya çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu.

27 Eki 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.