Acarsan Holding Rüzgarı

"Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu" gerçekleştirildi

Acarsan Holding ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye-Irak İş, Yatırım & Müteahhitlik Forumu, yoğun bir katılımla tamamlandı. Foruma Türkiye'den Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Acarsan Yönetim Kurulu Başkanı Selim Acar ve Iraklı Bakan ve yetkililer katıldı. Ayrıca Türkiye-Irak İş, Yatırım & Müteahhitlik Forumunda, Deik/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Acarsan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Halit Acar’ın moderatörlüğünü yaptığı; “Türkiye-Irak Ticaret Ortaklığı” panelinde, Irak’ta gerçekleştirilebilecek yeni projeleri, geleceğe dönük yatırım fırsatları konuşuldu.

Ayrıca Türkiye-Irak İş, Yatırım & Müteahhitlik Forumunda, Deik/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Acarsan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Halit Acar’ın moderatörlüğünü yaptığı; “Türkiye-Irak Ticaret Ortaklığı” panelinde, Irak’ta gerçekleştirilebilecek yeni projeleri, geleceğe dönük yatırım fırsatları konuşuldu. Gaziantep merkezli Acarsan Holding’in sponsorluğu, Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICC) iş birliğinde "Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu" gerçekleştirildi. Forumun açılışında konuşan Muş, Türkiye ile Irak arasında son dönemde artan temasların ikili ilişkilere daha da ivme kazandırdığını, bu tür organizasyonların daha sık düzenlenmesini istediklerini söyledi. Ülkeler arasında yakın iktisadi ve ticari iş birliğinin Türkiye ile Irak'ın refahına önemli katkı sağladığını, bu doğrultuda iş birliğini güçlendirecek her türlü adımı atmaya istekli ve kararlı olduklarını vurgulayan Muş, el ele verdiklerinde tüm hedeflere ulaştıklarını ve özellikle ikili ticari ilişkilerde önemli gelişmelerin yaşandığını anlattı.

IRAK'TA TİCARİ ANLAMDA UMUT VERİCİ YENİ BİR DÖNEME GİRDİK

Bakan Muş, Irak'ın geçen yıl itibarıyla Türkiye'nin dünyaya ihracatında 4. sırada olduğunu belirterek, "Ülkemiz ise Irak'ın dünyaya ihracatında 3. sıradadır. 2020'de yaklaşık 11 bin 500 firmamız Irak'a ihracat yapmıştır. Irak'a ihracatımızda zengin bir ürün çeşitliliği mevcut olup, hemen her sektörümüzün Irak ile iş yaptığını vurgulamak isterim." diye konuştu. Irak'ın yeniden inşası kapsamında 2019'da iki ülkeden güçlü bir katılımla gerçekleştirilen iş forumunu anımsatan Muş, bugün de müteahhitlik sektörünün en seçkin temsilcileri ile geniş ve güçlü bir katılımla burada olduklarını, Irak tarafının da devlet ve özel sektör olarak geniş ve güçlü katılımla programa iştirak ettiğini söyledi.

TÜRK FİRMALAR HER TÜRLÜ PROJEDE YER ALMAYA HAZIR

Ticaret Bakanı Muş, Türk firmalarının 2017'den beri üstlendikleri projelerin toplam bedelinin 6,5 milyar dolar olduğunu, bunun daha yüksek seviyelere ulaşmasını temenni ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Söz konusu etkinlikle hem Irak'ın imarı, kalkınması, huzuru ve refahı için; hem de ülkemiz ekonomisi için oldukça faydalı iş birliklerinin kurulmasını öngörüyor; bu iş birliklerinin ülkemiz arasındaki bağı daha da kuvvetlendireceğine inanıyorum. Türk müteahhitlik firmaları gerek tecrübeleri, gerekse ulaştıkları ileri teknoloji ve beceri seviyesiyle önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek her türlü projede yer almaya hazırdır. Müteahhitlik ve inşaatın yanı sıra iş insanlarımız enerji, sağlık, ilaç, gıda, tarım, giyim-tekstil, makine ve ekipmanları sektörlerine de ilgi duymakta olup, bu alanlarda da iş birliğine hazır olduğumuzu ifade etmek isterim."

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "Türk müteahhit ve müşavirlik firmalarının Irak'ın altyapı, hastane, okul, kamu binaları gibi projelerinde daha fazla yer almaları için, rekabet şartları içinde, pozitif ayrımcılık talebimizin olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi. İki ülke arasında yaklaşık 17 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu dile getiren Olpak, Irak'ın ithalatında Türkiye'nin payının yüzde 20'den yüzde 27'ye yükseldiğini bildirdi. Olpak, son dönemde Irak'a ihracatta altın-mücevher, plastik ve mobilya sektörlerinin öne çıktığını kaydederek, "Ancak sadece bu sektörleri düşünmeyin. Başta imalat sanayi olmak üzere diğer sektörlere de odaklanmamız lazım." diye konuştu.

"İKİ ÜLKE TARIM VE ENERJİ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ YAPMALI"

Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Abdulrezzaq Al-Zuhari ise Türkiye ile Irak'ın iş birliği yaparak üretim ve ihracat gibi konulara yönelmesi gerektiğini belirterek, "Karşılıklı kazanmak ve fayda sağlamak için iş birliğine çağırıyoruz. İş birliği gerek petrol gerek maden gerekse zirai alanlarda Irak ekonomisine katkı sağlayacaktır." dedi. İki ülke arasındaki ticaretin de artarak devam ettirilmesi gerektiğini dile getiren Al-Zuhari, gıda ve tarım üretimi konusuna yoğunlaşmak istediklerini anlattı. Al-Zuhari, Türkiye ile Irak arasında yapılacak iş birliği sayesinde Körfez ülkelerine kara ve demir yoluyla çok hızlı ihracat yapılabileceğini, bu konuda da iş birliği yapmak istediklerini söyledi.

- "IRAK'TAN GELECEK HER TÜRLÜ TALEP VE İŞ BİRLİĞİ ÖNERİLERİNE AÇIĞIZ"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ise Türk müteahhitlerin, 1975'ten bu yana iş birliği içinde oldukları Irak'ta bugüne kadar 1.034 proje üstlendiklerini söyledi. Eren, "Bugün, yeniden imar ve ekonomik kalkınma sürecinde bulunan komşumuz Irak ile mevcut iş birliğimizi geliştirmek; ülkenin bu yöndeki çalışmalarına katkıda bulunmak için son derece istekliyiz. Hedeflediğimiz iş birliğinin temelinde dostluk ve komşuluk sorumluluğumuz da olduğunun bilinmesini isterim." diye konuştu.

IRAK'TAN TÜRK ÖZEL SEKTÖRÜNE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha da konseyin, kurulduğu 2001'den bu yana iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek, ticaret hacmini artırmak ve Türk özel sektörüne yeni iş fırsatları sağlamak üzere tüm gücüyle çalıştığını söyledi. DEİK Irak-Türkiye İş Konseyi Başkanı Cafer Resul Al-Hamdany ise Irak'ta çok fazla boş tarım arazisi olduğunu belirterek, bu arazilerin ortak ekilip gıda üretimi yapılabileceğini ve bu ürünlerin gerekirse ihraç edilebileceğini söyledi. Irak'taki enerji üretimine ve potansiyeline dikkati çeken, hala çıkarılmayan ve yatırım yapılmayan çok fazla maden sahası bulunduğunu anlatan Al-Hamdany, Türk özel sektörünü bu konuda iş birliği yapmaya davet etti.

ACARSAN HOLDİNG’DEN HALİT ACAR, MODERATÖRLÜĞÜNDE

Acarsan Holding ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye-Irak İş, Yatırım & Müteahhitlik Forumu, yoğun bir katılımla tamamlandı. Ayrıca Türkiye-Irak İş, Yatırım & Müteahhitlik Forumunda, Deik/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Acarsan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Halit Acar’ın moderatörlüğünü yaptığı; “Türkiye-Irak Ticaret Ortaklığı” panelinde, Irak’ta gerçekleştirilebilecek yeni projeleri, geleceğe dönük yatırım fırsatları konuşuldu. Kamu yetkililerinin katıldığı G2B görüşmelere ve özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği B2B toplantılara ev sahipliği yapan Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu, Acarsan Holding’in ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Forum kapsamında, iki ülke iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla “Irak’ta Öncelikli Yatırım Projeleri” ve “Türkiye-Irak Ticaret Ortaklığı” başlıklarında iki panel düzenlendi. MEHMET TORUN

21 Kas 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.