SİL BAŞTAN

Gaziantep Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celal Pekdoğan, iddiaları ile kentimizin tarihiyle ilgili adeta ezber bozdu.

*Anteplilerin Fransızlara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi 25 Aralık 1921’de son bulmuyor. Mücadele 1922’ye kadar devam ediyor.

*Antep harbi topsuz, tüfeksiz yapıldı diyorlar. Hiç böyle bir şey yok. Savunma, topla, tüfekle yapıldı.

*Antep Harbinde 6317 kişinin şehit olduğu bilgisi doğru değil. Antep harbinde en az 10 bin kişi şehit oldu.

*Antep’in zenginleri savunmaya katılmamış ve şehirden kaçmış, sonra savaş bitince geri dönmüştür.

*Savaş yıllarına ait 7 çuval belge ve heyeti Merkeziye’nin mührü kayıp.

*Şahin Bey’in asıl adı Mehmet Said değil. Şahin Bey’in asıl adı Dülgerzade Mehmet Said.

*9 Şubat 1921 yapılan anlaşmaların hiçbirinde heyeti merkeziye üyesinin imzası yok.

TBMM'yi temsilende bu anlaşmaların altında kimsenin imzası yok. Sulh ve Selamet Cemiyet üyeleri anlaşmayı imzalamışlar. Bu cemiyetin bu kentte neler yaptıkları kitapta belgeleriyle zikredilmektedir. O nedenle Ayıntap'ın resmi olarak teslim olması, teslim edilmesi söz konusu değil.

Celal Pekdoğan, Gazi’den Gazi’ye adlı kitabıyla Gaziantep Savunması;

Antep Savunması’nı yıllarca araştıran bilinmeyenleri gün yüzüne çıkaran Celal Pekdoğan, Gazi’den Gazi’ye kitabında iddialarını belgelerle açıklıyor.

Gaziantep Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Celal Pekdoğan, , kentimizin tarihiyle ilgili adeta ezber bozdu. Pekdoğan, Antep Merkezi Heyetiye ile Mustafa Kemal arasındaki yazışmaları yayınladı. Pekdoğan, Heyeti Merkeziye’nin kuruluş tarihinin yanı sıra, Gaziantep savaşının topsuz, tüfeksiz yapılmadığını da belgeliyor. Pekdoğan, Antep harbinde bugüne kadar bildiğimiz 6317 şehit sayısının da doğru olmadığını, Mehmet Sait'in Dülgerzadelerden olduğunu, Şahinbey adının Mustafa Kemal tarafından ona verildiğini söylüyor. Pekdoğan, öte yandan o yıllara ait 7 çuval belgenin ve Heyeti Merkeziye’nin mührünün de kayıp olduğunu iddia ediyor .

1961 yılında dünyaya gelen Pekdoğan, Liseyi Malatya’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesinde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını yaptı. 1999 yılında Gaziantep Üniversitesi Tarih Bölümü’nde göreve başladı, halen bu görevini yürütüyor. Yayınlanmış iki kitabının yanı sıra alanı ile ilgili çeşitli makaleleri bulunmakta.

“Anteplilerin Fransızlara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi 25 Aralık 1921’de son bulmuyor. Mücadele 1922’ye kadar devam ediyor” dediniz bunu açıklar mısınız?

Antep Harbinde, buradaki heyeti merkeziye ile Mustafa Kemal arasında, Türkiye Büyük Milletvekilleri arasında yapılan tüm yazışmalar belgeli. Bu yazışmalar 1919, 1920, 1921, 1922'ye kadar devam ediyor. Halbuki bugüne kadar biz bu yazışmaların 1920'de bittiğini biliyorduk. Fakat bu yazışmalar görüyoruz ki 1922 Mayısına kadar devam etmiş. Burada olan biten her şeyi, bütün emirleri, yazışmaları, bütün faaliyetlerin hepsini Mustafa Kemal ile haberleşerek yapmışlar. Yani Mustafa Kemal'dan habersiz, burada kuş bile uçmamış. Savaş, Sivas kongresinin ilkeleri doğrultusunda cereyan etmiş, devam etmiş ve 1922'ye kadar da bu yazışmalar sürmüştür. Yani kurtuluş savaşından sonra 25 Aralık 1921'den sonra da bu yazışmalar devam etmiştir. Enteresan olan bir şey var. Mesela Fransızlar şehre girdiklerinde defter orada bitiyor, ara veriyor, ondan sonra defter devam ediyor. Yani Fransızlar şehre girdikten sonra deftere ara verilmiş, ama defter saklanmış ondan sonra 25 Aralık 1921'de Türk Silahlı Kuvvetleri şehre girince yine defter kaldığı yerden devam etmiş, yine Mustafa Kemal ile kalındığı yerden yazışmalara devam edilmiş. Savaştan sonraki dönemlerde de yine Mustafa Kemal'in ve savaşı yöneten komutanların TBMM'nin haberleşmeler 22 Mayıs'a kadar şu anda elde olan belgelere göre devam etmiş."

Mehmet Torun

9.06.2015

09 Haz 2015 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Veysel vural - Ben lohanlıyım lohanlizadede dedem olr gaziqntep kalesinde heykeli vardır kitabı vardır cumhuriyet mahallesinde kahyanın kahvesinin önündeki caddenin adıda lohanlizade mustafa nurettindir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Haziran 00:00