Gümrükçüler şokta

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 'Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'i gümrükçülerde deprem etkisi yarattı.

Mersin Gümrük Müşavirleri Derneği Gaziantep Temsilcisi Münir Koç, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Mersin gümrük müşavirliği derneklerinin yeni yönetmeliği de Danıştay'a götüreceğini söyledi.

Danıştay kararı ile görevlerini, yetkilerini kurtardıklarını düşünen yüzlerce gümrük şirketi ile 4 bin gümrük müşaviri, "yetkili gümrük müşavirliğini (YGM) kurum olarak kaldıran" yönetmelik sürprizi ile karşılaştı. Son bir yıl içinde "tebliğ, genelge, mahkeme kararı, yeni yönetmelik" derken tekrar başa dönülmüş oldu.

YENİ YÖNETMELİK YEMİNLİ GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ KURUMUNU ORTADAN KALDIRIYOR

Gümrükçülere göre yeni yönetmelik; Yeminli Gümrük Müşavirliği kurumunu ortadan kaldırıyor. Bu kurumların her biri bir şirket. Yönetmeliğin 3 ve 4'üncü maddeleri "Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği" (YGM) işlevlerinin idareye ve idare memurlarına devrini öngörüyor. Yönetmeliğin 3. maddesinde eski yönetmeliğe atıf yapılarak "Yönetmeliğin 207'nci maddesinin 4. fıkrasında yer alan 'yetkilendirilmiş gümrük müşavirince düzenlenecek rapora istinaden' ibaresi 'Gümrük idaresince' olarak değiştirilmiştir"; 3. maddesinde de benzer şekilde, "332'nci maddesinin 2. fıkrası, 520'nci maddesinin 1. fıkrasının (h) bendi ve 521'inci maddesinin 2. fıkrasında yer alan 'yetkilendirilmiş gümrük müşaviri' ibareleri 'gümrük memuru' olarak değiştirilmiştir" diyor. Bu ibareler, yönetmelikle YGM'lerin kurumsal varlığının bitirildiği şeklinde yorumlanıyor.

DEVLET İÇİN TEMİNAT

Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği mesleği firmalar ile devlet arasında bir köprü görevinden de öte Devlet içinde teminat olduğunu söyleyen Mersin Gümrük Müşavirleri Derneği Gaziantep Temsilcisi Münir Koç, şunları kaydetti: “Gerektiğinde birçok cezai durumu ve vergi kaybını kendisine ait olmasa da üstlenmiş ve üstlenmeye zorlanmıştır. Unutulmamalıdır ki Gümrük Müşavirinin ve YGM’ nin olduğu bir ticarette devletin alacağı daima garanti altındadır. Gümrük müşavirliği ve YGM uluslar arası ticarette önemli bir pozisyonda yer almasına rağmen her zaman arka plana itilmiş, sözü edilmemiştir. Ne zamanki bu tür usulsüz veya kaçakçılık olayı manşetlerde yer alsa , o zaman anılmaya başlanmış ve günah keçisi ilan edilmeye çalışılmıştır. 2014 yılının son ayında çıkarılan ve YGM'lerin mesleki hayatları ile ilgili alınan ve neredeyse mesleklerini bitirme noktasına getiren tebliğ için Danıştay'a açılan dava sonuçlanmış ve Danıştay yürütmenin durdurulması yönünde karar vermiştir.Bu durum birçok meslek kuruluşu ve meslek mensuplarımızca her ne kadar olumlu karşılansa da yinede geleceğe dair kuşkuları içlerinden silememiştir. Bütün bu yaşanan süreçten sonra 30 Haziran günü yeni bir yönetmelik değişikliği yayımlandı. Altı ay öncesinde yayımlanan ve Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği düzenleme daha ağır bir şekilde adeta intikam alırcasına yönetmeliğe girdi.sayısız toplantılar ve görüşmelerle neredeyse 6 aylık bir süreçte hazırlıkla başlatılan ve yürürlüğe giren YGM sistemi 1 gece de bitirilmiştir.Binlerce çalışan işsizliğe sürüklenmiş,.YGN ler çaresiz bırakılmış. Uzun süreç ve maliyetle kurulan düzeni adeta yıkılmıştır. Bizler gümrük müşavirleri olarak alınan bu yanlış karar ve düzenlemelerden biran önce dönülmesini ve YGM sisteminin daha da sağlıklı yürümesi için TÜRKİYE deki tüm gümrük müşavirleri dernekleri ile istişare edilerek YGM sisteminin yeniden hayat geçirilmesini temenni ediyoruz”.

06 Tem 2015 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.