Yanık Merkezi’nde Suriyeli yoğunluğu

25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Tedavi Ünitesi’nde tedavi edilen hastaların yüzde 56’sını Suriyelilerin oluşturduğu öğrenildi.

Yanık Tedavi Ünitesi’nde 6 ayda bin 862 hasta tedavi edildi. 15 Mayıs 2016 itibarıyla 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne taşınarak merkez statüsü alan Yanık Tedavi Merkezi’nde 9 yoğun bakım, 10 servis yatağıyla toplam 19 yatak bulunuyor.

25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk, Suriye'deki iç savaş nedeniyle bölgeden gelen çok ciddi savaş yanıklarını tedavi eden ekibin ciddi bir tecrübeye sahip olduğunu ve Yanık Tedavi Merkezi’nin artık bölgede dünya çapında bir merkez haline geldiğini söyledi.

Başhekim Op. Dr. Mehmet Emin Türk, 25 Aralık Yanık Tedavi Merkezi’nin başta Suriyeli hastalar olmak üzere çevre illerdeki ve bölgedeki yanık tedavi merkezleri içerisinde en donanımlı merkez olduğunu vurguladı.

8 AY ÖNCE TAŞINDI

Yanık tedavisinin önemine dikkat çeken 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk, yanık vakasının insanın başına gelebilecek en büyük felaketlerden birisi olduğunu belirtti. Op. Dr. Mehmet Emin Türk, 2010 yılında yanık merkezine çevrilen birimin 2012 yılı sonlarında Suriye’den yoğun hasta akımı nedeniyle merkez statüsü verildiğini hatırlatarak, “Doğu batı tüm illerden ağır yanık hastaları kabul edildi. Aynı zamanda hekim ve hemşirelere eğitim veren bir eğitim merkezi idi. 2010 yılında Sağlık Bakanlığı’nın yanıkta yeniden yapılanması nedeniyle Yanık Ünitesine çevrildi. 2012 yılı sonlarında Suriye’den yoğun hasta akımı nedeniyle her yıl yenilenen geçici merkez statüsü verildi. 15 Mayıs 2016 itibarıyla 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne taşınarak merkez statüsü aldı. 9 yoğun bakım,10 servis yatağıyla toplam 19 yataklı olup, içinde ameliyathanesi, 3.basamak yoğun bakımı, iki tank içeren pansuman odası ve aynı katta ayrı polikliniğiyle hizmete devam etmektedir” dedi.

BOMBALAMA OLAYLARI

Özellikle son yaşanan bombalama olayları nedeniyle yanıklı hasta sayısının arttığını belirten Op. Dr. Mehmet Emin Türk, şöyle konuştu: “25 Aralık Devlet Hastanesi’ne taşındıktan sonraki dört ay içinde toplam 178 hasta yatırılarak tedavi edilmiş bunların yüzde 56’sı Suriyeli ağır hastalardır. Bin 684 ayaktan hastaya tedavi verilmiştir. Yoğun Bakım yatak sayısının artması ve iki izolasyon odasının yapılanması toplu yanık vakalarının kabulünde işlevsel olmuş ancak ekibin iş yükünü 3 kat artırmıştır. Hastane yönetiminin personel desteği sayesinde bu sorunda azalmaya başlamıştır. Son bombalanma olayında yanıklı hastaların tamamı yoğun bakımımıza kabul edilmiş, çok ağır hastalar olmasına rağmen Suriyeli hastaların kazandırdığı tecrübelerimiz sonucu hastalar hayatta ve hızla iyileşmektedirler. Ekibimizin tecrübesi, malzemelerin çoğunun tarafımızdan üretilmesi nedeniyle etkili aynı zaman da ucuz tedavi standartlarına ulaşmış bulunmaktayız. Tüm mortalite oranları, yüzde 30 altı hastalarda yüzde 2.7, yüzde 30 üstü majör yanıklı hastalarda yüzde 14.2 ortalama yüzde 6.3 ile Avrupa standartlarının altında ABD standartlarıyla başa baştır.”

BÖLGEDE KRİTİK ÖNEME SAHİBİZ

Kamu Hastaneleri Gaziantep Genel Sekreteri Dr. Ömer Aykut de, 25 Aralık Yanık Tedavi Merkezi’nin özellikle Suriye’deki iç savaştan dolayı gelen Suriyeli yanık hastalarına çok önemli hizmetler verdiğini ve bu anlamda bölgede kritik bir öneme sahip bir merkez olduğunu söyledi. 15 Mayıs 2016 itibarıyla 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne taşınarak merkez statüsü alan Yanık Tedavi Merkezi’nin, 9 yoğun bakım, 10 servis yatağıyla toplam 19 yataklı olduğunu belirten Dr. Ömer Aykut, içinde ameliyathanesi, 3. basamak yoğun bakımı, iki tank içeren pansuman odası ve aynı katta ayrı polikliniğiyle hizmete devam ettiğini söyledi.

SURİYELİLERİN ORANI YÜKSEK

2013 başına kadar ağır hasta oranı yüzde 30’larda iken bu tarihten sonra Suriye’den ağır yanıklı hastaların yoğun şekilde gelmesi nedeniyle sayının yüzde 50’lerin üzerine çıktığını belirten Dr. Ömer Aykut, “2013 yılında Suriyeli hastaların toplam hastalara oranı yüzde 38, 2014’te yüzde 61, 2015’te yüzde 54 olmuş ve aynı oran 2016 da devam etmektedir. Yani son dört yıldır Suriyeli hasta sayısı yüzde 50’nin üzerindedir ve bu hastalar kısmen bombalanma ama çoğunluklada ham petrolden mazot üretimi sırasında oluşan oldukça ağır ölümcül yanıklardır. 15 Mayıs’tan bu yana yani 25 Aralık Devlet Hastanesine taşındıktan sonraki dört ay içinde toplam 178 hasta yatırılarak tedavi edilmiş bunların yüzde 56’sı Suriyeli ağır hastalardır” diye konuştu.

16 Oca 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.