İşte Şehit Kamil’in yaşayan son kardeşi

"Gazi" şehrin "yürekli" kahramanı Şehit Kamil hakkında duyduklarımız her ne kadar gururlandırsa da şehidin anısı ile ilgili ortaya çıkan bazı ihmaller ise

"Gazi" şehrin "yürekli" kahramanı Şehit Kamil hakkında duyduklarımız her ne kadar gururlandırsa da şehidin anısı ile ilgili ortaya çıkan bazı ihmaller ise üzüntü verici.

Antep Savunmasının “ilk şehidi” olarak tarihe geçen Şehit Kamil’in kardeşi Kemal Dilek İstanbul’da yaşıyor. Oto yedek parçası alım satım işiyle uğraşıyor. 1927 doğumlu olan Kemal Dilek, Kamil (Şehit) Münevver (Rahmetli), Zeliha (Rahmetli), Arif (Rahmetli), Fatma (Rahmetli), Nigar (Rahmetli), Hatice (Rahmetli), Kemali (Rahmetli) 9 kardeşin en küçüğü ve hayatta olan tek kişi. Şehit Kamil’in kahramanlığını, dönemin şartlarını, yaşanan savaşı ve Antep halkının yazdığı destanı duygu dolu sözlerle anlatan Kemal Dilek, bizi o günlere götürdü.

AĞLAYARAK ANLATTI

90 yaşında olan Kemal Dilek, Şehit Kamil’in anısı ile ilgili son derece üzüntü verici olan bazı ihmalleri de aktardı. Adına okullar, caddeler yapılan, şiirler, kitaplar yazılan Şehit Kamil’in bir mezarının bile olmadığını söyleyen Kemal Dilek, mezarın bulunduğu mezarlığın üzerine ise zamanla okul yapıldığını ifade etti.

ŞEHİTLİK MADALYASI YOK

Şehit Kamil’in yeğeni Sema hanımın anlattıkları ise adeta ‘gazi şehre yakışmadı’ dedirtiyor. Çünkü destan yazılarak düşman işgalinden kurtarılan Gaziantep’in sembol kahramanlarından olan Şehit Kamil’in bir “kahramanlık-şehitlik” madalyası bile yok. Yeğen Sema, şehitlik madalyası istediklerini fakat bu isteklerinin henüz yerine getirilmediğini söyledi.

KARDEŞİ, KAMİL’İN ŞEHİT EDİLDİĞİ GÜNÜ ANLATTI

Kemal Dilek, kardeşi Şehit Kamil’in şehit edildiği günü duygu dolu sözlerle anlattı. Şehit Kamil’in kahramanlığı ile Antep Savunmasının başladığını ifade eden kardeş Dilek, “Şehit Kamil, 15 yaşında bir çocukken dedemin evine odun almaya gitmiş. Odunu omzuna alıp okulun yanına gelmiş. Tam orada Fransız askerleri, annesinin peçesini yırtmaya kalkmışlar. O sırada Şehit Kamil omzundaki odunu eline alıp Fransız askerlerine müdahale etmiş. Odunla askerin kafasına vurmuş. Fransız askerleri de karşılık vererek tüfeklerinin süngüsüyle kardeşimi şehit etmişler. O gün Şehit Kamil vuruldu diye bütün Antep ayağa kalkmış. Daha sonra Şehit Kamil’in cenazesi kaldırılmış ve ertesi gün savaş başlamış. Tüfeğini, bıçağını, baltasını alan pazara gitmiş ve savaş pazarda başlamış. Fransızlar babama kan parası diye altın teklif etmişler ama babam kabul etmemiş. Zaten savaş ondan sonra başlamış. Antepliler öyle bir savunma yapmışlar ki Fransız askerleri Anteplilere ‘kaç tüfeğiniz var’ diye sormuşlar.”

“KARDEŞİMİN BİR MEZARI BİLE YOK”

Şehit Kamil’in bir mezarının bile olmadığını ifade eden Kemal Dilek, mezarın bulunduğu mezarlığın üzerine ise okul yapıldığını söyledi. Şıhcan, Sacaklı’nın bir kısmı, Rüştü Uzel Endüstri Meslek lisesinin olduğu yere kadar eski mezarlık olduğunu kaydeden Dilek’in aktardığı bilgiye göre Şehit Kamil’in mezarının üzerine yapılan okulun adı Ali Ömer Battal İlkokulu. Annesi ile kardeşinin mezarını çocukken sürekli ziyaret ettiklerini hatırladığını belirten Kemal Dilek, Şehitkamil’in mezarının okul (Ali Ömer Battal ilkokulu) yapılan yerin altında kaldığını belirtti.

“CAMİ YAPILMASINI İSTEDİM, YAPILMADI”

Neredeyse hiçbir isteği yerine getirilmeyen Şehit Kamil’in hayattaki tek kardeşi, cami yapılmasını da istemiş fakat bu isteği de reddedilmiş. Kemal Dilek, bu üzüntü verici hadiseyi de şu sözlerle anlattı: “Şehit Kamil’in şehit olduğu yere cami yaptırmak istedik; fakat tarihi yer olduğu için bu isteğimiz yerine getirilmedi. Kardeşimin şehit edildiği yerde cami yapılmasını çok istemiştim ve bunun için belediye başkanının yanına gitmiştim. Beni çok iyi karşılamıştı ama cami henüz yaptırılmadı.”

Antep Savunmasının kahramanı Şehit Kamil’in kardeşi, son olarak Gaziantep’teki akrabalarını anlattı. Gaziantep’te halen akrabaları olduğunu ifade eden Kemal Dilek, Özyuvacıklar, Karacalar ve Çelikbaşlar ile soydaş olduklarını belirtti.

KAHRAMAN AMA ŞEHİTLİK MADALYASI YOK!

Şehit Kamil’in yeğenlerinden Sema hanım ise, “Nice Şehitkamiller verildi, bu vatan sağ olsun. Yiğit olmasa gözü kara olmasa Fransız işgalinin altındaki bir memlekette, o yaşta kalkıp bir Fransız askerine omzundaki odunla vurmazdı” dedi ve ekledi: “Kahraman Şehit Kamil’in yeğeniyim ama ispatım yok. Bir kahramanlık-şehitlik madalyasının verilmesini istiyorum. Gaziantep’te temsili heykel var ama biz de bir ispat yok. Belediyeye gittik, oradan bir yetkili Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşeceklerini ve bizimle irtibata geçeceklerini söyledi; ama bir sene oldu, ne arayan ne de soran var.”

FRANSIZLAR KAN PARASI OLARAK ALTIN VERDİLER DEDEM KABUL ETMEDİ!

Şehit Kamil’in yeğeni Yalçın Dilek ise duygularını şu sözlerle anlattı: “Fransızların Şehit Kamil’in şehit edilmesinden sonra dedeme altın teklif etmesi ve dedemin de bunu reddetmesi çok onurlu bir duruş. Dedemin bu tavrı memleketin paradan puldan ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Biz bu değerlerimizi geçmişte daha canlı yaşıyorduk ama artık eskisi kadar hatırlanmıyor. Eskiden gösteriler yapılırdı, bu olaylar daha canlı tutulurdu. Rahmetli Halam annesini ben ise Şehitkamil’i oynardım. Gösteri yapar Kamil amcamın Şehit edilişini canlandırırdık. Onlarda kalmadı. ”

ŞEHİTKAMİL KİMDİR?

21 Ocak 1920 Cuma günü, 14 yaşındaki Mehmet Kâmil annesiyle dedesinin evinden geliyorlardı. İkisinin de sırtında hasır örmek için dedesinin evinden aldıkları parçalar vardı. Fransızlarla harp daha başlamamıştı. Vakit akşam üstüydü.

Fransızların fırın olarak kullandığı bir binanın önünden geçerken, Kozanlı tarafından gelen birkaç Fransız askeri birden Mehmet Kâmil'in annesinin önünü kesip peçesini açmak istediler. Mehmet Kâmil'in annesi bir yandan bağırıyor bir yandan da peçesini açmak isteyen Fransız askerlerine karşı kendisini müdafaa etmeye çalışıyordu. Anasının saldırıya uğradığını gören Kâmil yerden aldığı taşları Fransız askerlerine atıyordu. Tam o sırada ortalığı bir çığlık kapladı. Mehmet Kâmil, Fransız askerlerinin tüfeklerinin süngüsüyle şehit edilmişti. Mehmet Kâmil'in katledilmesiyle Antep müdafaasının ilk şehidi verilmişti.

05 Haz 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.