"CHP buna ne diyecek?"

Sermet Atay'dan CHP-HDP ittifakına dair önemli açıklamalar...

2019 yerel seçimlerinde CHP listesinden meclis üyesi seçilen Hurşit Besle'nin PKK/KCK üyeliğinden 6 yıl 3 ay ceza almasını değerlendiren MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, "Biz o zaman, bunların arasında kirli ve gizli ittifak var dediğimizde, bizi eleştiren CHP'li yöneticiler, şimdi ne diyecekler. Celal Doğan'ın yönlendirmesiyle, terörle bağlantılı isimleri listeye alan o zamanki CHP yöneticileri, bunun hesabını vermeliler" dedi. Atay, karla mücadelede konusunda başkanların fedakarca çalışmalarına rağmen, belediyelerin fen işleri birimlerinin, uygulama öngörüsüzlüğü nedeniyle sınıfta kaldıklarını da vurguladı.

MHP Gaziantep Milletvekili, MYK üyesi ve TBMM İçişleri Komisyon Başkan Yardımcısı Sermet Atay, beraberinde İl Başkanı Cahit Çıkmaz, Şahinbey İlçe Başkanı İlker Kızıklı ve bazı partililerle birlikte PUSULA'yı ziyaret etti. Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Demir ile kent ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Atay, CHP-HDP ittifakı, karla mücadele, yerel siyaset ve MHP''in durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

KİRLİ İTİFAK DEMİŞTİK...

Atay, ziyarette ilk olarak 2019 yerel seçimlerinde Gaziantep'te karşı karşıya geldiği CHP ile ilgili açıklamalarda bulundu. Atay, “O dönemlerde, CHP meclis üyeleri listesinde, bazı PKK/KCK'lıların listeye girmesi nedeniyle kirli bir ittifak var demiştik. O zamanki CHP il yöneticileri, bize çok sert tepki vermişlerdi. Henüz haklarında kesinleşmiş mahkeme kararı yok diyorlardı. 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma sonucunda, henüz kesinleşmese de, ortada bir yerel mahkeme kararı var. CHP listelerinden Şahinbey Belediye Meclis üyesi olan Hurşit Besle isimli şahıs, PKK ve KCK üyeliği sebebiyle hapis cezası aldı. 6 yıl 3 ay" dedi.

CHP GAZİANTEP'TE NE YAPMAK İSTİYOR?

Atay, sözlerine şöyle devam etti: "CHP gerçekten Atatürk'ün partisi ise, ben şimdiki CHP İl Başkanı Neşet Uçar'ı tenzih ediyorum, o zamanın il başkanı farklıydı. O zaman CHP İl başkanı ve yöneticileri, tüm açıklamalarımıza rağmen bizim uyarımızı görmezden geldiler dikkate almadılar. Şimdi soru şu? CHP Gaziantep'te nereye gitmek istiyor? Türkiye'de böyle bir ittifak olmadı. CHP-HDP arasında hiç bir şehirde buna benzer resmi bir ittifak olmadı. O seçimde, CHP Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ni İP'e bırakmıştı. Sen ittifakta Büyükşehir'i İP'e bırakıyorsun ama, meclis üyeliği listende, PKK/KCK'lı şahıslara yer veriyorsun. Bu da gizli ve kirli ittifakı gösteriyor. Bunun da sorumlusu o zamanki CHP yöneticileridir. Onların bu işte vebali vardır."

CELAL DOĞAN İLE İŞBİRLİĞİ YAPTILAR

"Gaziantep kritik ve önemli bir şehirdir. Gaziantep PKK'nın tırnaklarının geçmemesi, örgütlenmemesi gereken bir şehirdir. Şehrin huzurun bozulmaması gerekiyor. O zamanki CHP yöneticileri, tehlikeli bir oyun oynadılar, Celal Doğan ile işbirliği yaptılar, aymazlık içerisinde CHP listelerinde bazı PKK ve KCK'lıları göz göre göre aday ettiler. Sonuçta da biz bunu açıklayınca, yargılaması devam ediyor savunması yaptılar. Şimdi biten bir mahkeme var. CHP'li meclis üyesi PKK-KCK'lı olmaktan ceza almıştır. Bu da CHP için utanç kaynağıdır. CHP bu yükün altından kalkmalı, o zaman bu işte dahil olan il yöneticileri bunun hesabı vermelidir. Biz o zaman, PKK/KCK'nın CHP'ye sızdığını söylediğimizde, bize saldırmak yerine, kendilerini düzeltmeliler. Bu Gaziantep'in güvenliği ve huzurunu ilgilendiriyor. Bu CHP için bir ayıptır."

FEN İŞLERİ BİRİMLERİ YETERSİZ KALDI

Gaziantep'te 2 haftadır etkili olan kar yağışı ve ilk gün yaşananları da değerlendiren Atay, " Gaziantep'te karın yapacağı belliydi. Vali Davut Gül yerinde bir kararla okulları tatil etti. Bu karardan dolayı Vali Gül'ü eleştirenler oldu. Saat 3'te başlayan ve etkili olan kar, Vali Gül'ün ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Aynı önlemi, belediyelerden de bekledik. Onlar, bu kadar yağışı beklemiyordu herhalde. Üç belediye Başkan'ımız çalışkan ve başarılı belediye Başkan'ları. Her şeyi onlardan beklememek lazım. Önlemlerini de almışlardı ama uygulamada ciddi hatalar oldu.

TAHMAZOĞLU DOĞRUSUNU YAPTI

Bu tip durumlarda yerel yönetimlerde mücadele etmesi gereken birim fen işleridir. Karla mücadeleyi Belediye Başkanı kendisi yapmayacak ki? Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediye başkanları meteorolojik verileri göz önüne alarak yolların tuzlanması ile ilgili ana arterlerde önlemlerini almışlardı. Ama, fen işleri birimlerinin alınan önlemleri uygulama safhasında geç kaldıklarını ve basiretsiz davrandıklarını düşünüyorum. Bu birimler, Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu Başkan'ın şehirdeki çalışmasına ayak uyduramamışlardır. Nitekim Tahmazoğlu Başkan, gereği gibi görevini yerine getiremeyen Fen İşleri Başkanı ve yardımcısını da görevlerinden alarak, çok doğru bir hamle yaptı" dedi.

FATMA ŞAHİN SABAHA KADAR SAHADAYDI

Karın ilk yağdığı gün, özellikle Fatma Şahin'in sabaha kadar tüm Gazianteplilerin sağ salim evlerine gitmeleri için çalışma temposuna ve fedakarca çalışmasına şahit olduklarının altını çizen Atay, "Önlem alanında her şeyi belediye başkanından beklememek lazım. Önlemi uygulayacak olan ilgili birimlerdir ve maalesef üç belediyenin de fen İşleri iyi bir sınav vermediler. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, kar kış demeden, sabaha kadar sahadaydı, Gaziantep'te herkesin sağ salim evine gitmesi için çok özverili ve fedakarca çalıştı. İlk günkü aksaklığında da üç belediyedeki fen işleri sorumlularının öngörüsüzlüğünden ve basiretsizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

FEN İŞLERİ BİRİMLERİNE FATURA KESİLMELİ

"Belediyelerin fen işleri birimleri bence karla mücadeleyi unutmuşlar. Sürekli kar yağan şehirlerde, bunun 2-3 katı kar yağsa da hayat durmuyor. Buradaki arkadaşlar, küçük ölçekli bir kar yağacağını hesap edip, uygulama safhasında geç kaldıklarını düşünüyorum. Basiretsizlik, öngörüsüzlük, ihmal varsa, bunun hesabı da fen işlerinde. Her şeyi belediye başkanlarından beklemeyeceğiz. Onlar sahadaydı. Fen işlerinin sorumluluk alıp, tuzlama ve yol açma faaliyetlerinde bulunmaları gerekirdi. Yapamadılar. Büyükşehir Belediye Başkan'ımız da, bu eksikler nedeniyle vatandaşlarımızdan özür diledi. Bu kişilere bir fatura kesilecekse, ki kesilmelidir, yetki Büyükşehir Belediye Başkanımızdadır" diye konuştu.

DEVLET DESTEK OLMALI

Atay, kar yağışının özellikle köylerde ciddi hasar bıraktığını da belirterek, "Köylerde bir çok insanın evinin çatısı çöktü. Hayvan ahırları çöktü. Telef olan çok sayıda hayvan var. Bunlar durumu kısıtlı olan insanlar. Devletimizin şefkat eli bunlara değmeli. Gerekirse valiliğimiz öncülüğünde bir yardım kampanyası başlatılmalı veya fon üzerinden bu mağduriyetler giderilmeli. Devletimiz bu konuda yardımını esirgememeli. Devletimiz bu konuya el atmalı, bu vatandaşlarımızın yarasına merhem olmalı. Bu bağlamda Valimiz ve Fatma Şahin'den beklentimiz var" dedi.

ABDULHAMİT GÜL'ÜN GİDİŞİ, GAZİANTEP'İN KAYBI

Atay, Abdulhamit Gül'ün Adalet Bakanlığı görevinden ayrılması konusunda da açıklamalarda bulundu. Atay, "Bakanımız Gaziantep için faydalı, iyi niyetli, sosyal ve Cumhur İttifakı olarak kapısı bize hep açıktı. İnsanı ilişkileri iyi ve her zaman uyumlu çalıştık. Gaziantep'in bakanı artık olmayacak, bu bizim için büyük eksiklik. Kalsaydı iyi olurdu. Zannediyorum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda bir talimatı oldu ve kendisi de ayrıldı. Siyasete devam edeceğini ve Gaziantep için yine çalışacağını düşünüyorum. Gaziantepli bir Bakan'ın ayrılması kent için iyi olmadı. Çünkü, Ankara'da Gaziantepli çok fazla bürokratımız yok. Bir tane Bakan Yardımcımız var. Cumhurbaşkanımız bu eksikliği gidermek anlamında Bakan olmasa da, bakan yardımcıları atayarak, bu ihtiyaçları giderir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

ANKET SONUÇLARI SAĞLIKLI DEĞİL

Türkiye'nin 2023 seçimleri öncesinde siyasi fotoğrafını da çeken Atay, "Biz, Cumhur İttifakı olarak adayımızı belirledik. Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan, ittifakın adayı. Karşı tarafın adayını belirlemesini bekliyoruz. Zillet İttifakı ısrarla seçim tarihini belirleyin diyor. Seçim tarihi belli. 2023 Haziran. Biz ise, hep siz adayınızı çıkarın diyoruz, çıkartamıyorlar. Cumhurbaşkanları adayları belli olmadan yapılan anketlerin hiç bir kıymeti yok. Adaya göre farklı senaryolar gelişecek, oy kaymaları olacak. Bu nedenle adaylar belli olmadan yapılan anketlerin hiç biri sağlıklı değil. Anket firmaları kimden çok para alıyorlarsa, ona göre istedikleri rakamı çıkartıyorlar. Anket yapılan iller de dikkat çekici. Sadece Güneydoğu'da anket yaparsan, çıkacak sonuç bellidir. Anketler genellikle Ak Parti ve MHP'nin en düşük oy aldığı yerlerde yapılıyor. Sorulan sorular bile ankette önemlidir. Bu tartışmaların hepsi boş. Öncelikle Zillet İttifakının adayı belli olmalıdır. Ardından, anket 15-20 şehirde değil, en az 40 şehirde yapılmalı ki, bizde onu gerçekçi bulalım" dedi.

3 VEYA 4 VEKİL HEDEFİMİZ VAR

Atay, son olarak MHP'nin 2023 seçimlerinde Gaziantep'te 3-4 vekil çıkartma hedefi olduğunu söyledi. Atay, "MHP olarak bizim hedefimiz 3 veya 4 vekil çıkartmak. Bunu da başarabileceğimizi düşünüyoruz. Son 3 ayda şehrin farklı noktalarında üye kayıt stantları açtık. Sadece üye olmak için gelen vatandaş sayısı 2200 kişi. Biz gidip insanları üye yapmıyoruz. Çadır açıyoruz, insanlar gelip üye oluyorlar. Kapı kapı gezip üye olun demiyoruz, vatandaş bize geliyor. Gösterilen teveccüh nedeniyle hedefimiz yüksek. Mutlaka ve mutlaka 3-4 vekil çıkarma hedefini kendimize koyduk. Gaziantep halkı da bize güvenini tazeleyecektir. 2018'de öngörülmeyen bir sonuç aldık, 2023'de bu artarak devam edecek ve 2015 Haziran'ın aldığımız yüzde 17 oy oranının üzerine çıkacağız" şeklinde konuştu.

31 Oca 2022 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.