SÖZÜNÜZÜ TUTUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te kamu kurum ve kuruluşları tarafından yaptırılan 2 milyar 633 milyon liralık tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Yatırımlardan dolayı Gaziantep’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı, Gaziantep’i tüm Türkiye’ye örnek gösterdi. İstihdam seferberliğine Gaziantep’in 15 bin sözle destek verdiğini vurgulayan Erdoğan, iş adamlarına seslendi. Erdoğan, “Valimiz bunun takibini yapacak. Söz verip de yerine getirmeyen hepsini tüm ülkeye ifşa edeceğim” dedi.

Gaziantep’in günlerdir beklediği miting ve toplu açılış dün gerçekleşti. Günler öncesinden hazırlıkların yapıldığı miting için sorunsuz atlatıldı. Binlerce kişinin katıldığı mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazianteplilere 15 bin kişilik iş sözü verdi. Bunun yanı sıra Gaziantep’e yatırımların devam edeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gaziantep'e ne yapsak yeridir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Görüyorsunuz, Gaziantep gazilik unvanını sürekli tazeliyor. Her kim ki, bu ülkede farklı kökenlerden insanlar bir arada yaşayamaz diyorsa, gelsin Gaziantep'e baksın. Türkmeniyle, Kürdüyle, Arabıyla daha pek çok farklı etnik grubuyla işte burada” dedi.

NE KADAR YATIRIM YAPILDI?

Mitingde Gaziantep’e yapılan yatırımlardan ve yapılacak olan yatırımlardan bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'e ne yapsak yeridir. Gündem yoğunluğu nedeniyle bu kıymetli eserleri bugün açıyoruz. Eğitim öncelikli, sağlık ve spor tesisleri var. 33 bin kişilik stad tamam. 130 milyon liraya mal oldu, maçlar oynanmaya başlandı. Biz görevimizi yaptık. Eğitimde derslikler, rehabilitasyon binaları, Nurdağı'nda hastaneyi açıyoruz. TOKİ, 2118 konutu tamamladı hak sahiplerine teslim etti. Arkeoloji Müzesi yenilendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 115 milyon liralık destek sağladı. Gaziantep-Kilis Yolu da tamamlandı. Bu hizmetlerin toplu açılışını yapıyoruz. Gaziantep'teki belediyelerimiz de yarış halindeler. Bugün büyükşehir belediyesinin yatırımlarının resmi açılışlarını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Toplu açılışının yaptığı eserlerin toplam maliyetinin 2 milyar 633 milyon lira olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yatırımların da müjdesini verdi. Erdoğan, “açılışını yaptığımız tesisler Gaziantep'e hayırlı olsun. Bu eserlerin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen Başbakan, bakanlar, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımıza, yüklenici firmalara teşekkür ediyorum. Kuzey Şehir Projesi var. 200 bin kişinin yaşayacağı, 50 bin konutun olacağı bir proje. TOKİ ile projeler var. Daha güzel olacak. Gaziantep, örnek bir şehir olmanın adımlarını atıyor. Gaziantep, ülkesini seviyor. Şehir hastanesi, Karataş- tren garının da proje ihalesine geçiyoruz. Gaziantep şehir hastaneleriyle sınıf atlayacak. Bambaşka bir adım da şu, inşallah Göksu Çayı üzerine kurulacak barajla ilgili çalışmalar da devam ediyor. İstanbul'daki Melen'den sonra ikinci büyük proje. Sözleşmesi imzalanan bu çalışma 2019'da tamamlanacak. Şehir hastanesi bitince bizlere çok dua edeceksiniz. 4 ayrı tünelin bulunduğu 1 milyar 720 milyon liralık Hassa - Dörtyol Projesi bu yıl yatırım programına alınıyor”

CANIYLA, KANIYLA, YÜREĞİYLE SONUNA KADAR HAK ETMİŞTİR

Katıldığı toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'e en son DEAŞ canilerinin canlı bomba saldırısının ardından taziye için 28 Ağustos'ta geldiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “ Bu vesileyle bir kez daha terör eylemlerinde ve 15 Temmuz darbe girişiminde verdiğimiz tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Her şehidimiz bu toprakların vatanımız olduğunun tescili olan tapu senedimizdir. Burası 1919'da bölgeyi işgale gelen düşman kuvvetlerine Kilis'i, Maraş'ı dar eden Şehit Kamillerin şehridir. Antep savunmasında 6 bin 300 kardeşimiz şehit olmuştur. Bu şehir gazilik unvanını ulufe olarak almamıştır. Canıyla, kanıyla, yüreğiyle sonuna kadar hak etmiştir”

GELSİN GAZİANTEP'E BAKSIN...

Geçtiğimiz 1,5 yılda Gaziantep’in terörle mücadelede 33 şehit verdiğini kaydeden Erdoğan, “ Yetmedi, bu şehirde PKK'nın ve DEAŞ'ın alçak saldırılarında 70'e yakın sivil vatandaşımızı şehit verdi. Yetmedi, 15 Temmuz darbe girişiminde 3 Gaziantepli kardeşimiz şahadete erişti. Görüyorsunuz, Gaziantep gazilik unvanını sürekli tazeliyor. Her kim ki, bu ülkede farklı kökenlerden insanlar bir arada yaşayamaz diyorsa, gelsin Gaziantep'e baksın. "Her kim ki bu ülkede farklı kökende insanlar bir arada yaşayamaz diyorsa, gelsin Gaziantep'e baksın. Türkmen'iyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, daha pek çok etnik gruptan insanıyla tüm Antepliler tek yürek, tek yumruk işte burada. Her kim ki bu ülkede, farklı mezheplerden, meşreplerden insanlar bir arada yaşayamaz diyorsa, gelsin eyvallah Gaziantep'e baksın. Sünni'siyle, Alevi'siyle her mezhepten, her meşrepten insanıyla tüm Antep işte bu meydanda. Her kim ki bu ülkede başka yerlerden gelen insanlar gönül hoşluğuyla karşılanmıyor, iyi misafir edilmiyor diyorsa, gelsin Gaziantep'e baksın. Suriyelisiyle, Iraklısıyla, Afganlısıyla diğer bölgelerden gelen insanlarıyla Antep işte burada. Türkiye'nin 80 vilayetinden gelen herkesi bağrında barındıran, aş veren, iş veren Antep bu kadirşinaslığının bereketini görür”

SÖZÜNÜ TUTMAYAN İŞ ADAMLARINA…

Cumhurbaşkanı Erdoğan " Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi 15 bin ek istihdam sözü verdi. Valimiz takibi yapacak. Söz verip yerine getirmeyen hepsini tüm ülkeye ifşa edeceğimi de burada söylemek isterim” dedi. Erdoğan, “Gaziantep'te fabrikalar maşallah harıl harıl çalışıyor. Geçen günlerde bir istihdam seferberliği başlattık. Memnuniyetle öğrendim ki Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi de buna 15 bin ek istihdam sözüyle katıldı. Valimiz bunun takibini yapacak. Söz verip de yerine getirmeyen hepsini tüm ülkeye ifşa edeceğimi de burada söylemek isterim. Suriye'deki sıkıntılar sona erdiğinde Gaziantep çok daha büyük atılımın içine girecektir. Şimdiden hazırlığınızı yapın, güzel günler sizleri bekliyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

AK PARTİ VE MHP ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

Türkiye istiklal ve istikbal mücadelesinde yeni bir yol arayışındadır. Reform mahiyetinde bir yeniliğe gidiyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiyoruz. Bu sistemin ilk adımını 2007 Anayasa değişikliğinde atmıştık. İkinci adım, şahsımın doğrudan seçilmesiydi. Şimdi 16 Nisan'da halkoyuna sunulacak Anayasa değişikliğiyle bu reformun nihai adımını atıyoruz. Meclis, AK Parti ve MHP'nin gayretiyle üzerine düşeni yaptı. Her iki lidere ve milletvekillerine teşekkür ediyorum. Şimdi sıra millette. Milli iradede. Biz de bu referandum sürecinde milletimiz tercihini en sağlıklı şekilde yapması için gayret gösteriyoruz. Türkiye demokrasi ile yönetilen bir ülkedir. Herkes tercihinde hürdür, özgürdür. Herkes yaptığı tercihlerin sonucunu bilmek hakkıdır.

İŞİN ASLINI BİLMESEK BİZ BİLE TEREDDÜDE KAPILACAĞIZ

Bu Anayasa değişikliyle ilgili olarak o kadar yanlış bilgiler yayılmaya çalışılıyor ki, işin aslını bilmezsek biz bile tereddüde kapılacağız. Anayasa değişikliğine ve cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıkan gafiller, ha bire bir şeyler söylüyorlar ama hep yanlış yalan söylüyorlar. Her şeyden önce Türkiye'de rejim değişmiyor. Yürütme ortadan kalkmıyor, Meclis kapanmıyor, yargı etkisiz hale getirilmiyor. Cumhuriyetimizin son asırdaki en büyük kazanımı 16 Nisan olacak. Demokrasiyi ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanını seçme yetkisini doğrudan millete veriyoruz.

ESKİDEN CUMHURBAŞKANI'NIN VATANA İHANET DIŞINDA YARGILANABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİ

Millet yetki ve sorumluluğu kime verdiğini bilecek ki, gerektiğinde yakasına yapışsın. Yürütme, yasama, yargı arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlıyor, herkesin işiyle meşgul olmasını sağlıyoruz. Eskiden Cumhurbaşkanı'nın vatana ihanet dışında yargılanabilmesi mümkün değildi, şimdi Meclis araştırması, Meclis soruşturması, yazılı soru yoluyla Meclis'in denetleme yetkisi güçleniyor. Cumhurbaşkanı ve Meclis'ten hangisi isterse seçimleri birlikte yapabilir. Cumhurbaşkanı seçimlere gidebilir, ama seçime gittiği zaman kendisi de yeniden seçilmek durumundadır. Hem milletvekili seçimi, hem cumhurbaşkanlığı seçimi aynı anda yapılır. Değişimin, yenilenmenin önünü kimsenin tıkamaya hakkı yok. Cumhurbaşkanı'nın partisi ile ilişkisini kesmesini engelleyen maddeden de vazgeçiliyor. Bu zaten gerçekçi ve doğru olmayan bir yöntemdi. Sıkıyönetim kalkıyor, gerektiğinde OHAL geliyor. Cumhurbaşkanı sadece bütçe kanunu teklif edebiliyor, onun dışında tüm yasama yetkisi milletvekillerine ait. Utanmadan sıkılmadan Meclis kalkıyor diyorlar, bunların yalanlarından bıktık.

SEÇME HAKKI VERİYORSUN DA SEÇİLMEYİ NİYE VERMİYORSUN?

Her şeyden önce yargının bağımsızlığı, tarafsızlığıyla güçleniyor. Disiplin dışındaki askeri mahkemeler kaldırılarak yargıdaki çift başlılık sona erdiriliyor. Gençlere siyaset yolunu açmayanlar bunun yolunu görecekler. 18 yaşındaki gence seçme hakkı veriyorsun da, seçilmeyi niye vermiyorsun? Bir zamanlar bir siyasetçi, 'Taksim Meydanı'nda dört ayaklı merkep koysam seçtirirdim' diyor. Batı'da oluyor da bizde niye olmasın? Benim dedem Fatih 21 yaşında bir çağ kapatıp, bir çağ açtı mı? Onun torunları da bunu yapar mı?

19 Şub 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.