KORKUNÇ GERÇEK!

“Depreme ne kadar hazırlıklıyız?” sorusu bir kez daha soruldu

Gaziantep’in deprem haritasının 1996 yılından bu yana güncellenmediği ortaya çıktı. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, “AFAD güncellemeyi 2015 yılında tamamlayacağını duyurmasına rağmen bu çalışmalar henüz tamamlanmadı. Bu gecikme deprem riskinin gerçek boyutlarının fark edilmesini engellemektedir” dedi.

Gaziantep’in olası afetlerde toplanma merkezlerinin imara açılarak yok edildiğini de dile getiren Özgür Girişken, “Son yıllarda afet halinde toplanma ve müdahale merkezi olması gereken Metro Alışveriş Merkezi çevresi gibi birçok kamusal alan bu özelliğini kaybetmiştir, ancak bunun gibi stratejik değişikliklerin acil durum planlarına ne şekilde yansıdığı belirli değildir. Afet risklerini azaltmak için atılacak adımların mevcut durum analizlerinin doğru yapılması, planlamanın işbirliği içerisinde ve şeffaf olarak yapılması, halkın sürece aktif katılımının sağlanması olduğunu hatırlatırız” ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, kent gündemini değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda bir çok konuyu gündeme getiren Girişken, Gaziantep’te son yıllarda yapılan imar tadilatlarının birçoğunun rant amaçlı yapıldığını söyledi. Girişken, “Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin kamu adına açtığı ve sürmekte olan 60’ın üzerinde dava bulunduğunu kaydetti.

KAMU YARARI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ

Başkan Özgür Girişken, Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Mimarlar Odası’nın hukuki dayanakları ve gelenekleri gereği kamunun, ülke çıkarlarının ve doğal kaynakların korunmasında; çevre ve tarihi değerlerle kültürel mirasın korunmasında sorumluluk sahibi olduğunu söyledi. Girişken, “ Bu ilkeler ışığında Mimarlar Odası kentlerin, kentsel çevrenin ve doğal kaynakların korunmasında birinci dereceden etkiye sahip imar uygulamalarını kamu yararı ilkeleri doğrultusunda izlemektedir. Gaziantep’te son yıllarda yapılan imar uygulamalarının büyük bölümünde kamu faydası ilkesinin tamamen bir tarafa bırakıldığını; rant odaklı ve kısa vadede getiri sağlayan, ancak orta ve uzun vadede kentsel değer ve nitelik kaybına yol açacak, telafisi mümkün olmayan hatalı kararlar alındığını üzülerek görmekteyiz. Kamu yararına olmadığını düşündüğümüz sayısız imar uygulamasına gerekçelerini sıralayarak itiraz etmemize rağmen, yerel idareler tarafından itirazlarımızın tamamına yakını reddedilmektedir. Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin kamu adına açtığı ve sürmekte olan 60’ın üzerinde dava bulunmaktadır” dedi.

MİMARLARA ODASI DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Mimarlar Odası için büyük önem taşıyan planlama alanlarından bir tanesi olan Osmangazi Mahallesi, Metro AVM çevresi öncelikle Gaziantep’in vazgeçilmez yeşil aksı 100.Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın bir parçası olduğunu ifade eden başkan Girişken, şöyle konuştu: “ Parkın sportif tesisleri ve rekreasyon amaçları için ayrılan bu alanın önce Güney ve Batı kanatları yapılaşmaya açılmış, yüksek yoğunluklu konut alanları ve 15 katlı yapılar öngörülmüştür. Bu ilk etapta yapılan imar tadilatlarına Mimarlar Odası üç ayrı davayla itiraz etmiştir. Metro AVM’nin kuzeyine denk gelen ve halen tamamlanmamış vaziyette bekleyen kapalı yüzme havuzu tesisinin bulunduğu kısım ise Kadıdeğirmeni 2.Etap Kentsel Dönüşüm Alanı adıyla konut yapılaşmasına açılmıştır. Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından 14 Ekim 2016 tarihinde onaylanan kararla yürürlüğe giren 1/25.000 ölçekli nazım imar planına geçtiğimiz ay dava açılmıştır. Son olarak aynı alanda Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 18 Kasım 2016 tarihinde onayladığı kararla 1/25.000 ölçekli nazım imar planı revize edilmiş, ayrıca 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli planlar da yürürlüğe girmiştir. Mimarlar Odası kamu faydası amacı gütmeyen, yeşil alanlara yüksek yoğunluklu konut yapılaşması getiren, 100.Yıl Kültür Parkı’nın bütünlüğünü ve kentsel niteliği zedeleyen bu plan tadilatına da bu hafta içerisinde dava açacaktır. Aynı işleme İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi de dava açarak TMMOB’ye bağlı meslek odalarının halkın yanında olduğunu, kentlilik haklarının savunucusu ve takipçisi olduğunu bir kez daha göstermiştir”

GEÇERLİ BİR GEREKÇE SUNMADILAR

Mimarlar Odası’nın yakın zamanda dava açtığı bir başka imar işleminin de Fidanlık Mahallesi’nde yapılan imar tadilatı olduğun söyleyen Başkan Girişken, “Recep Koç Parkı’nın Harikalar Diyarı adıyla eğlence parkına dönüştürülmesi sırasında yapılan müdahalelerle zedelenen, 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olan Battalhöyük’ün yanı başında yapılan plan tadilatıyla çevrede önemli bir yoğunluk artışına gidilmiş, 2 ile 4 kat arasında değişen yüksekliklerdeki yapılar 5 ve 6 katlı yapılardan oluşan bir konut çevresine dönüştürülmüştür. Artan yoğunluk için yeterli sosyal donatı alanı ayrılmadığı gibi, yoğunluk ve yükseklik artışı için de geçerli bir gerekçe sunulmamış, çevreyle aykırı bir yapılaşma düzeni getirilmiştir” şeklinde konuştu.

1996 YILINDAN BERİ GÜNCELLENMEDİ

Gaziantep’in deprem haritasının 1996 yılından bu yana güncellenmediğini de söyleyen Başkan Girişken, şöyle konuştu: “Her orta büyüklükteki deprem sonrasında sorulan “Depreme ne kadar hazırlıklıyız?” sorusu bir kez daha soruldu. Mevcut deprem haritalarına göre Gaziantep kent merkezinin 3. Derece Deprem Bölgesi olarak görünmesi ne yazık ki Gaziantep’te deprem tehlikesi bulunmadığı yönünde bir algı oluşturmaktadır. Hem varlığı kesin olarak bilinen kuzey ve batıdaki aktif fay hatları, hem de 2011’de tespit edilen yeni fay hatları önemli risk unsurları oluşturmaktadır. Gaziantep’in depremsellik durumunu gösteren harita 1996’dan bu yana güncellenmemiştir. Yeni bulgular ışığında deprem bölgesi haritasının güncellenmesi gerekirken, ve AFAD bu güncellemeyi 2015 yılında tamamlayacağını duyurmasına rağmen bu çalışmalar henüz tamamlanmamıştır. Bu gecikme deprem riskinin gerçek boyutlarının fark edilmesini engellemektedir. Gaziantep’te kaçak yapılaşma oranının hala yüksek olması, yapı üretim ve denetim sistemindeki aksaklıklar bu konudaki çalışmaların önemini ve aciliyetini arttırmaktadır”

TOPLANMA MERKEZLERİ YOK EDİLİYOR

Son yıllarda afet halinde toplanma ve müdahale merkezi olması gereken Metro Alışveriş Merkezi çevresi gibi birçok kamusal alan bu özelliğini kaybettiğini savunan Girişken, “Diğer yandan olası bir afet durumunda süreci sağlıklı bir şekilde yönetebilecek Afet Müdahale Planı’nın işlerliği de değerlendirilmelidir. Son yıllarda afet halinde toplanma ve müdahale merkezi olması gereken Metro Alışveriş Merkezi çevresi gibi birçok kamusal alan bu özelliğini kaybetmiştir, ancak bunun gibi stratejik değişikliklerin acil durum planlarına ne şekilde yansıdığı belirli değildir. Afet risklerini azaltmak için atılacak adımların mevcut durum analizlerinin doğru yapılması, planlamanın işbirliği içerisinde ve şeffaf olarak yapılması, halkın sürece aktif katılımının sağlanması olduğunu hatırlatırız” dedi.

15 Mar 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.