BİN KİŞİYE BİR HEKİM

Suriyelilerle 2,5 milyon nüfusa sahip Gaziantep’te 2 bin 500 hekim var

Gaziantep Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, Gaziantep’te bin kişiye bir hekimin düştüğünü kentte doktor sayısının yetersiz olduğunu söyledi. Ağca, “ Gaziantep’te hekim sayısı yeterli değil. Aynı zaman dağılımla ilgili sorunlar da var. İhtiyaç duyulan yerlerde hekim sayısı yeterli değil. Burada da liyakat esas alınmalı. Gaziantep’te liyakat ön planda tutulmalı” dedi.

Suriyelilerle beraber nüfusu 2,5 milyona dayanan Gaziantep’te sağlık ocakları, kamu ve özel hastaneler dahil olmak üzere 2 bin 500 hekimin görev yaptığını kaydeden Hamza Ağca, kentte hekim sayının çok az olduğunu yetkilerin bu duruma duyarsız kalmaması gerektiğini vurguladı.

Gaziantep’te görev yapan hekimlerin günde 150 hastaya baktığını kaydeden Ağca, “Randevusuz hastalar da eklenince hasta başına düşen toplam süre beş dakikaya kadar iniyor. Günde yüz, yüz elli hasta bakmaya zorlanan bir hekim hastaya ne kadar zaman ayırabilir ki? Acil servislere başvuru sayısının nüfusundan fazla olduğu bir ülke haline gelen Türkiye'de hekimlerin aşırı iş yükü ve hasta değerlendirmede yeterli süre ayrılamaması hasta güvenliğini tehlikeye atan etkenlerin başında geliyor” diye konuştu.

Gaziantep Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, artan yoğunluktan dolayı doktorların bir hastayı en fazla beş dakikada muayene etiğini ifade etmek için basın toplantısı düzenledi. Ağca, “Türkiye'de hekimlik yapmak her geçen gün zorlaşıyor. Biz hekimler, hasta haklarını ve hekimlik değerlerini erozyona uğratan yasal düzenlemeler ve uygulamalarla sıklıkla karşı karşıya geliyoruz” dedi.

BAŞVURU SAYISI GAZİANTEP’TE 8,4

Sağlıkta dönüşüm politikasında niteliğe ve iyileşme oranına bakılmadığından yakınan Hamza Ağca, şöyle konuştu: “ Sadece müracaat sayısına bakılıyor. Vatandaş ne kadar hoşnut edilmiş ona bakılıyor. Oysaki sağlıkta hoşnutluk önemli değil, iyileştirme sağlanmış mı ona bakılmalı. İyileşmeyince sürekli aynı çarkın içinde dönüp dolaşıyoruz. Bir günde 7-8 defa farklı yerlere tedavi için gidiyoruz. Ülkemizde sistem müracaata ve tüketime yönelik. Sistem iyileşmeyi ön plana alsa bu kadar hasta olmaz. Başvuru sayısı Gaziantep’te 8,4 olmuş bu rakam çok yüksek. Acil servislere başvuranların sayısı 120 milyon olmuş. Nüfusumuz 80 milyon. Nüfusumuzdan daha fazla acile başvuru var. Olması gereken 20 milyon yani 100 milyon fazladan başvuru var. Bunların sorumlusu da hekimler gösteriliyor. Hekimin burada sorumluluğu yok ki… Bunun sorumlusu politikacı ama politikacı sorumluluğunu gizliyor”

BEŞ DAKİKA MUAYENEYE HAYIR

Gaziantep’te hekimlik yapmanın her geçen gün zorlaştığını kaydeden Ağca, “Biz hekimler, hasta haklarını ve hekimlik değerlerini erozyona uğratan yasal düzenlemeler ve uygulamalarla sıklıkla karşı karşıya geliyoruz. Hekimlik mesleğini uygulamaya çalıştığımız işyerlerimizde yaşadığımız sorunlar her geçen gün daha da artıyor. Her yeni gün bir öncekini aratan uygulamalarla karşılaşıyoruz. İyi hekimlik giderek kan kaybediyor. Nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşulları daha fazla tahrip ediliyor. On dört yıldır sürdürülen Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlıkta poliklinik sayılarından acil başvurularına, ameliyatlardan BT, MR çekimlerine kadar her parametrede rekor artışlar gerçekleşirken bu on dört yıl boyunca hiç artmayan, artmak bir yana daha da azalan bir parametre var: Hastaya ayrılan süre. Biz hekimler binlerce yıllık mesleki deneyimimizle gayet iyi biliyoruz ki; hastalıkların tanısını koyabilmek için bize yol gösteren en önemli araç, muayenenin başlangıcında hastamızla yaptığımız ayrıntılı görüşme sonucu elde ettiğimiz hastanın/hastalığının öyküsü, mevcut ya da geçmiş hastalıkları hakkında edindiğimiz bilgiler, yani “anamnez”dir. Tıp bilimi ve tıbbi teknoloji yıllar içinde ne kadar gelişmiş olursa olsun, bir hekimin hastasına yeterli süre ayırmadan ve ayrıntılı bir anamnez almadan doğru teşhis koyması ve doğru tedavi uygulaması mümkün değildir. Ve hepimiz biliyoruz ki; hekimlikte “sürat felakettir!”

GÜNDE 100-150 HASTAYA BAKILIYOR

“Hekimler olarak ister birinci basamak ister ikinci basamakta, ister kamuda ister özelde hekimlik yapıyor olalım, her geçen gün, daha fazla hastayı, daha kısa sürede, doğru düzgün anamnez almaya bile vakit bulamadan muayene ve tedavi etmeye zorlanıyoruz” diyen Hamza Ağca, şöyle devam etti: Buna karşılık politikacılar “Biz gerekli düzenlemeleri yaptık ama doktorlar hastalara ilgi göstermiyor, yeterli süre ayırmıyor.” diyorlar. Gerçekte ise telefonla randevu sisteminde hastaya ayrılan süre on dakikayı bile bulmuyor. Randevusuz hastalar da eklenince hasta başına düşen toplam süre beş dakikaya kadar iniyor. Günde yüz, yüz elli hasta bakmaya zorlanan bir hekim hastaya ne kadar zaman ayırabilir ki? Acil servislere başvuru sayısının nüfusundan fazla olduğu bir ülke haline gelen Türkiye'de hekimlerin aşırı iş yükü ve hasta değerlendirmede yeterli süre ayrılamaması hasta güvenliğini tehlikeye atan etkenlerin başında geliyor. Sağlıkta Dönüşüm Programı ve izlenen sağlık politikası ile nitelikli bir hekimliğin gerçekleşeceği çalışma koşullarına ulaşmak zorlaşıyor”

27 Şub 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.