Yanmaz özellikli ısı yalıtım malzemeleri yangının yayılmasını önlüyor

İSTANBUL (AA) - İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe, yalıtımda kullanılan tüm malzemelerin yanmaz özellikli malzemelerden seçilmesi gerektiğini belirt...

İSTANBUL (AA) - İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe, yalıtımda kullanılan tüm malzemelerin yanmaz özellikli malzemelerden seçilmesi gerektiğini belirterek, yüksek sıcaklığa dayanıklı olan yanmaz özellikli cam yünü ve taş yünü yalıtım malzemelerinin yangın yalıtımında yüksek korunum sağladığını kaydetti.

Levent Gökçe, yaptığı yazılı açıklamada, yanmaz özellikli ısı yalıtım malzemelerinin yangının yayılmasını ve zehirlenmeye neden olan gazların çıkışını engelleyerek can kayıplarını büyük ölçüde azalttığını ifade etti.

Rusya’da meydana gelen ve pek çok kişinin ölümüne neden olan büyük yangın ve Türkiye'de meydana gelen hastane cephe yangını gibi pek çok yangında başlangıcın ve yayılımın, yanmaz ısı yalıtım malzemeleri sayesinde büyük ölçüde önlenebileceğini belirten Gökçe, şöyle devam etti:

"Yalıtımdaki tüm malzemeler, giydirme cephelerde kullanılan tüm malzemeler yanmaz olmalı. Türkiye’de üretilen ısı yalıtım malzemelerinden sadece mineral yün ürünler, yani taş yünü ve cam yünü, bu tür uygulamalarda ısı yalıtımı amacıyla kullanılabilir. Dış cephe uygulamalarında Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun malzemeler seçilmesi çok önemli. Yangın güvenliği için sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemi uygulamalarında A1 sınıfı hiç yanmaz taş yünü ve cam yünü kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Daha alçak binalarda plastik esaslı yalıtım malzemelerinin kullanılması durumunda ise yangın bariyerlerinin uygulanıp uygulanmadığı sorgulanmalı. Yüksek binalarda kat aralarında yanmaz olarak sınıflandırılan A sınıfı malzemeler kullanılmalı. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olan cam yünü ve taş yünü yalıtım malzemelerinin yangın yalıtımında yüksek korunum sağladığı unutulmamalı. Can ve mal güvenliği için yüksek binalarda, giydirme cepheli yapılarda köpük esaslı ısı yalıtım malzemeleri kullanımından kesinlikle kaçınmak gerekiyor."

- "Yanıcı malzemeler önemli bir tehlike ve risk"

Levent Gökçe, dış cephelerde mantolama uygulamalarında kullanılacak cephe kaplamaları ve yalıtım malzemelerinin ise binanın tipine ve yüksekliğine bağlı olarak değişebileceğini belirterek, "28,5 metrenin altında olan ve 'normal binalar' olarak nitelendirdiğimiz yapılarda dış cepheler en az 'zor alevlenen' yani C sınıfı olabilir. Bu binalarda EPS, XPS gibi köpüklerin kullanımına müsaade edilebilir. Yüksek binalarda, yani yüksekliği 28,5 metre ve üzeri olan binalarda ise dış cepheler en az 'zor yanıcı' yani A2 sınıfı olmalı. Bu binalarda ısı yalıtım malzemesi olarak cam yünü ve taş yünü kullanılmalı." ifadelerini kullandı.

Yönetmeliklerde henüz bu konuda bir kural olmamasına rağmen okul, hastane gibi yangında can kaybı riskinin fazla olduğu yapıların cephelerinde ve cephe kaplamalarında da yanmaz ısı yalıtım malzemeleri kullanımının hayati önem taşıdığını kaydeden Gökçe, yanmaz özellik barındıran cam yünü ve taş yününün, yangın sırasında da duman ve zehirleyici gaz çıkarmayan, yangına ve yayılımına katkı sağlamayan bir malzeme olduğunu, bu açıdan yangınların yayılmasını önleme açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

İzocam Genel Direktörü Gökçe, poliüretan (PUR) ve polizosiyanurat (PIR) ısı yalıtım malzemelerinin, sandviç panellerde ısı yalıtımı sağlayan dolgu malzemesi olarak özellikle depolarda ve endüstriyel yapılarda kullanıldığını aktardı.

Özellikle bu yapıların ofis bölümlerinin dış cepheleri ile çatılarında bu malzemelere yaygın rastlandığını anlatan Gökçe, "Ülkemiz gelişimine, kalkınmasına üretim, ihracat ve istihdamla önemli katkı sağlayan sanayi tesislerimizin büyük çoğunluğunun çatı ve cephesinin yanıcı malzemelerle kaplı olması önemli bir tehlike ve risktir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'e göre giydirme cepheli binalarda cephe kaplamalarının yanmaz, ısı yalıtım malzemelerinin ise en az 'zor yanıcı' olması gerekir. Ayrıca kullanılan cephe kaplamaları ve ısı yalıtım malzemeleri Türk ve Avrupa standartlarına uygun olmalı, TSE ve CE belgelerine sahip ürünler tercih edilmeli." yorumunu yaptı.

- "Mevcut binaları gözden geçirilmeli"

Yapı malzemeleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü piyasa gözetim ve denetimi uygulaması bulunduğunu ifade eden Gökçe, ancak standartlara uymayan ürünlerin halen piyasada bulunabileceğini ve projelerde kullanılabileceğini kaydetti.

Özellikle yönetmelikler değiştiğinde mevcut binaların ivedi gözden geçirilerek yeni yönetmeliklere uygun hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Gökçe, ihalesi yapılmış olsa da devam eden projelerin benzer şekilde ivedi uyumlaştırılması ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

İzocam olarak son dönemde Ar-Ge çalışmalarında yangın güvenliğine de odaklandıklarını belirten Gökçe, şunları kaydetti:

"İnsanların toplu olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, sanayi yapıları, spor salonları, hastaneler, okullar gibi mekanlarda yangın dayanımı yüksek yanmaz yalıtım malzemeleri kullanımının oldukça önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyor, çalışmalarımızda yangın dayanımı ölçümlerine yoğunlaşıyoruz. Biliyoruz ki meydana gelebilecek olası yangınlarda, cam yünü ve taş yünü gibi yanmaz yalıtım malzemeleri yangının başlangıcını ve yayılmasını engelleyecek, can ve mal kayıplarını azaltacak.

En yeni ürünümüz olan İzocam Ara Bölme Levhası da A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde olası yangınlarda zaman kazandırırken sandviç panel ürünlerimiz (İzocam Tekiz) yangın güvenliği konusunda etkili çözümler sunmak üzere tasarlandı. İki metal arasında yalıtımlı dolgu olarak A1 yanmazlık sınıfındaki taş yünü tabakası bulunan Tekiz ürünleri yüksek yangın güvenliği sağlıyor. Manto Taşyünü R+ ve Camyünü Cephepan yanmaz ısı yalıtım ürünleri de düşük ısı iletim katsayıları ile cephelerin enerji verimli yalıtımında yangın güvenliğini de beraberinde sunuyor."

12 Nis 2018 - 00:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.