İşsizlik yalanı

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, düzenlenen basın toplantısında esnafın ve kentin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sucu, Gaziantep OSB’d...

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, düzenlenen basın toplantısında esnafın ve kentin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sucu, Gaziantep OSB’de işçi arandığına yönelik açıklamaları değerlendirdi. Kentte işsizlik sorunu olduğunu söyleyen Sucu, “Her gün çoğalan, çığ gibi büyüyen bir işsizlik var. İnsanlar geçim derdi, yoksulluk içerisindeler. Bunu kimse inkar edemez. İşsizlik yok diyenler, bu milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Biz bu yalanı söyleyemeyiz” diye konuştu.

CHP Gaziantep İl Başkanlığında, esnafın sorunlarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu İl Binasında, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Coşkun Atalamış ve CHP’li yöneticileri de katıldı.

ÇALIŞANLARIN ALIM GÜCÜ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR

Sucu, “Gaziantep’te işsizlik sorununun olduğunu hepimiz biliyoruz. Her gün çoğalan, çığ gibi büyüyen bir işsizlik var. İşsiz kalan vatandaşlardan yüzlerce telefon alıyoruz. İnsanlar geçim derdi, yoksulluk içerisindeler. Bunu kimse inkar edemez. Tüm esnaf gruplarının hepsi zor durumda. Tüm STK temsilcileri ile görüşüyoruz. Önümüzdeki hafta tüm milletvekilleri ile sahaya ineceğiz. İşsizlik yok diyenler, bu milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Biz bu yalanı söyleyemeyiz. Gaziantep’te işsizlik vardır, memleketin gerçeğidir bu. Çalışanların alım gücü her geçen gün azalıyor. Bu kriz dalga dalga hepimizi etkiliyor” dedi.

SİCİL AFFI ÇIKARILMALI

Toplantıda açıklamalarda bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, esnafın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların giderek arttığını anlattı. Sucu, “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.”

7 BİN İŞYERİ KAPANDI

“Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir. TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.”

ESNAFIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR

“Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir. İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç alınmış, Merkez Bankası'nın 44 milyar 460 milyon liralı k kârını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa bir kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir.”

SİCİL AFFI ŞART!

“Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerisinde bulunuyoruz. Acilen bir esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Esnafımız için sicil affı çıkartılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda spotaj kaldırılmalıdır. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa salgın sürecinde haksız- insafsız cezalar yazılmamalıdır. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. Kamu kurumları işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.”

SALGINDAN OLUMSUZ ETKİLENDİK

“İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnafımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafımızın sözcüsü olamaya devam edeceğiz.”

SAHAYA İNECEĞİZ

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sucu, “Gaziantep’te işsizlik sorununun olduğunu hepimiz biliyoruz. Her gün çoğalan, çığ gibi büyüyen bir işsizlik var. İşsiz kalan vatandaşlardan yüzlerce telefon alıyoruz. İnsanlar geçim derdi, yoksulluk içerisindeler. Bunu kimse inkar edemez. Tüm esnaf gruplarının hepsi zor durumda. Tüm STK temsilcileri ile görüşüyoruz. Önümüzdeki hafta tüm milletvekilleri ile sahaya ineceğiz. İşsizlik yok diyenler, bu milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Biz bu yalanı söyleyemeyiz. Gaziantep’te işsizlik vardır, memleketin gerçeğidir bu. Çalışanların alım gücü her geçen gün azalıyor. Bu kriz dalga dalga hepimizi etkiliyor” dedi.

“GENÇ NÜFUSTA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 25

Toplantıda konuşan Gaziantep Milletvekili Op. Dr. Bayram Yılmazkaya ise, “Söylemler ile gerçeklerin birbiri ile uyuşmadığı bir dönemden geçiyoruz. Ekonomi Bakanımız, “Dolarla ne işiniz var?” diye sorabiliyor. Ülkemize ithal olarak gelen ürünleri, enerjiyi, doğalgazı döviz ile alıyoruz. İşsizliği hepimiz hissediyoruz. Üniversite mezunu olan, meslek lisesi mezunu pek çok işsizimiz var. OSB’den, ‘işçi arıyoruz’ deniliyor ama aranılan işçi portföyü ile işsizlerin portföyü tamamen farklı. Onlar daha çok makine ve tekstil üzerine işçi ararken, bugün okumuş ve eğitimli gençlerimiz işsiz. Genç nüfusumuzun işsizlik oranının yüzde 25’lerde olduğunu görüyoruz. Emekli vatandaşlarımız, geçimlerini sağlamak için çalışmak zorunda kalıyorlar. İnsanlarımız kötü durumda. İktidar, söylemleri ile insanları yanıltma derdinde. İnsanları kandırmaya çalışıyorlar, bu halk artık kanmıyor” diye konuştu.

09 Eki 2020 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.