İhracatçılar sevinçli

Uzun süredir gündemde olan ihracatçılara yeşil pasaport (hususi damgalı pasaport) konusu açıklığa kavuştu.

Resmi Gazete'de esasları yayınlanan kararla birlikte ihracatçılara yeşil pasaport alma yolu resmen açılmış oldu. Kararın ardından Gaziantep’te yıl içinde bin ihracatçı firma yeşil pasaport hakkından yararlanacak. Sadece firma sahipleri ve ortakları değil, aynı zamanda çalışanlar da yeşil pasaport alabilecek.

Gaziantepli iş adamları ihracatçıya yeşil pasaport verilecek olmasını büyük bir sevinçle karşıladıklarını dile getirdiler. Öte yandan Gaziantepli ihracatçılar Türkiye'ye vize uygulayan birçok ülkeye daha rahat gideceklerini, bu pazarlarda yeni müşteriler edinerek ticari ilişkiler kuracaklarını söylediler.

İhracat yapan firmaların yetkililerine hususi damgalı pasaport verilmesine ilişkin esaslar, Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile belirlendi. Kararın ardından yıl içinde 22 bin ihracatçı firma yeşil pasaport hakkından yararlanacak.

İHRACAT TUTARINA GÖRE PASAPORT

Karar kapsamında, son üç takvim yılı itibarıyla ihracatı; 1-10 milyon dolar arasında olan firmaların bir, 10-25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25-50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50-100 milyon dolar arasında olan firmaların dört, 100 milyon üzeri olan firmaların beş yetkilisine hususi pasaport verilebilecek. Bu tutarlarda mal ihracatı yapan firmalar, resmi dış ticaret istatistikleri esas alınarak Ekonomi Bakanlığınca belirlenecek. Ekonomi Bakanlığınca 15 gün içinde belirlenecek firmalar bölge müdürlükleri ile ihracatçı birliklerine bildirilecek.

BAZI SUÇLARA YEŞİL PASAPORT YOK

Karara göre, ihracatçılara, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl ve daha üzeri hapis cezasına mahkum olmaları veya affa uğramış olma durumlarında dahi iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilebilecek. Ancak bu hak devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık gibi suçlardan mahkum olmaları halinde geçerli olmayacak.

Pasaport, eş ve çocukları kapsamayacak. Hususi damgalı pasaport başvurusu İçişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığınca ortak belirlenen talep formu aracılığıyla yapılacak.

ÇALIŞANLAR DA ALABİLECEK

Yeşil pasaport hizmetinden ihracat yapan firmaların sahipleri ve ortaklarının yanında çalışanlar da yararlanabilecek. Firmanın sahip veya ortaklarının tüzel kişi olması halinde bu tüzel kişiliğin sahipleri, ortakları veya çalışanlarına da damgalı pasaport verilebilecek.

15 GÜN İÇİNDE İADE

Yeşil pasaport almasına karşın sonradan yeşil pasaport alma şartlarından herhangi birini taşımadığı anlaşılanlar, 15 gün içerisinde bu pasaportları iade etmekle yükümlü olacak. İade yükümlülüğü yerine getirilmezse tespit edilen firmanın diğer yetkililerine de 10 yıl süre ile yeşil pasaport verilmeyecek. İhracatçı yeşil pasaportu büyük bir sevinçle karşıladı.

22 BİN FİRMA YARALANACAK

Öte yandan konu ile ilgili Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, geçen yıl Pasaport Kanununda yapılan değişiklikle ihracatçılara hususi damgalı pasaport verilebilmesinin önünün açıldığı anımsatıldı. Değişiklikle son üç yılda ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine, belirlenen esaslara göre iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilebileceğinin hükme bağlandığı belirtildi. “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararın” bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandığı ifade edilen açıklamada, "Bu kapsamda, 2017 yılında yaklaşık 22 bin ihracatçı firma yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebilmesini öngörüyoruz" denildi.

23 Mar 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.