29 bin kişiye işlem 2 bin 294 ihraç

Türkiye'de ve Gaziantep'te FETÖ ile kararlıkla mücadele edildi

Gaziantep Valisi Davut Gül, yaklaşan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında basın mensupları ile bir araya geldi. FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla yapıldığının altını çizen Gül, “Gaziantep’te yaklaşık olarak 29 bin kişiyle ilgili işlem yapıldı. Bu 29 bin kişinin hepsi ceza aldı ya da hepsi suçludur anlamına gelmiyor. Kamudan ihraç edilenler var. Bizde de toplamda 2 bin 294 kişi ihraç edilmiş. Orda da bütün süreç kendi mecrasında devam ediyor” dedi.

OLUMSUZ HABERLERİN KİNE FAYDASI VAR?

Tedbirlere uyulmadığı takdirde 5 vakanın 5 bine ulaştığını ifade eden Gül, herhangi bir işletmede Kovid-19 çıktığına yönelik yapılan haberlerin bir faydasının olmadığını dile getirdi. Organize sanayi bölgelerinde denetimlerin sürdüğünü ve gerekli tedbirlerin alındığını belirten Gül, şöyle konuştu: "Yani şöyle bir şey olsa, Gaziantep'te 20 gün hiçbir şey üretilmese, 20 gün her yer kapansa bu gündemimizden kalksa. Bunun ihtimali yok. 20 günde sıfırladık her şeyi, 21'inci gün kurallara uymadığımız takdirde yine devam edecek. Yani şehir olarak şuna inanmamız lazım; bu uzun sürecek, uzun sürerken de bizim disiplinli bir hayata ihtiyacımız var. Şu an Gaziantep'te vakalar sıfırlansa biz kurallara uymadığımız müddetçe 15 gün, 1 ay sonra yine aynı seviyeye gelecek

Valilikte düzenlenen toplantıda bu sene Covid-19 tedbirleri kapsamında anma ve kutlama programının gerçekleştirileceğini aktaran Vali Gül, dört yıl önce verilen mücadeleyi hatırlatarak milletin demokrasiye sahip çıktığını belirtti. Gaziantep Valisi Davut Gül, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreciyle ilgili, "Sosyal medyada deniliyor ki 'Sokağa çıkmama tedbirleri uygulansın'. Eğer bizim söylemimizle ve kararımızla bir şeye uyulacaksa daha kolay bir şey istiyoruz, 'Maske takın.' diyoruz." dedi.

15 TEMMUZ’DA HEPİMİZ GAZİ OLDUK

4 yıl önce Fethullahcı Terör Örgütü’nün yaptığı darbe kalkışmasının Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, milletin, o dönemde bütün farklılıkları bir tarafa bırakarak demokrasinin, devletinin yanında yer alması ile bertaraf edildiğini kaydeden Gül, “15 Temmuz’un hem kutlama hem de anma yönü var. Kutluyoruz çünkü bu ülke, bu devlet, bu millet uçurumun kenarından alındı. Dolayısıyla da önemli bir kazanım, önemli bir mücadele. Anıyoruz çünkü şehitlerimiz var. O dönem itibari ile 249 şehidimiz vardı daha sonra da gazilerimizden şehit düşenlerimiz oldu. 2 bin 200’ün üzerinde o dönemde gazi var ama bana göre o mücadelenin içerisinde olan 82 milyonun tamamı bir anlamda gazi” ifadelerini kullandı.

50 KİŞİLİK GRUPLAR HALİNDE NÖBET

Dört seneyi geride bırakırken bu sene gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi veren Gül, “Her sene bu etkinlikler, kutlamalar, anmalar Cumhurbaşkanlığı’nın koordinesinde, İçişleri Bakanlığı’nın talimatları çerçevesinde yapılıyor. Yine aynı şekilde yapılacak. Tabi bu sene salgın hastalıkla karşı karşıyayız. Bir şeyi anarken, kutlarken başka bir sıkıntıya yol açmak da istenmediği için 19 Mayıs, 23 Nisan gibi çerçevesi biraz daha daraltıldı. Daha çok dijital ortamda, temasın olmadığı, temasın en aza indirildiği etkinlikler yapılacak. Burada en önemli şey 15 Temmuz’da yapılan yürüyüş, toplu miting vb. kalabalık etkinlikler bu sene olmayacak. Ama demokrasi nöbeti devam edecek. Saat 08.00’da başlayacak sabah ezanına kadar nöbetleşe devam edilecek. 50 kişilik gruplar halinde olacak. Burada kamu kurum ve kuruluşları, sendikalar, basın mensupları, dernekler, şehit ve gazi ailelerimiz, vatandaşlarımızdan katılmak isteyenler olursa randevu usulü ile katılacak. Belirli bir saat aralığı verilerek orada bulunması sağlanacak. Bu arada da billboardlarda evlerimizde balkonlarımızda bayraklarla milli ve manevi değerlerimize sahip çıkacak görsellerimizle bu günü anma ve kutlamaya devam edeceğiz” dedi.

FETÖ İLE MÜCADELE DÖRT YIL BOYUNCA KARARLILIKLA YAPILDI

FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla yapıldığının altını çizen Gül, “Gaziantep’te yaklaşık olarak 29 bin kişiyle ilgili işlem yapıldı. Bu 29 bin kişinin hepsi ceza aldı ya da hepsi suçludur anlamına gelmiyor. Bunların içerisinde ceza alanlar, beraat edenler, mahkemesi sürenler, ifadesi alınanlar var. Bizim burada bir çatışma olmadığı için Gaziantep’te o dönemde şehidimiz olmadı ama Gaziantepli olup başka şehirlerde gerek görev yapan gerekse bu mücadelenin içerisinde olan 3 şehidimiz 8 tane de gazimiz var. Bu vesile ile bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlık, sıhhat diliyorum. Hem 15 Temmuz hem bu vatanın her karış toprağı şehitlerimizin bizlere, kalanlara, 83 milyona emanetidir. O anlamda bu emaneti yere düşürmeyeceğiz. Bu emaneti 83 milyon olarak sahip çıkacağız” diye konuştu.

GAZİANTEP’TE KAMUDAN İHRAÇLAR

Açıklamasında kamudan ihraçlar noktasında da bilgi veren Gül, “Davaların sonuçlananları var sonuçlanmayanları var ama her şey kendi mecrasında devam ediyor. Dört yılda bir dava sonuçlanmaz mı diye bir şey aklınıza gelebilir ama sonuç itibariyle bunların hepsi dört yıl önce açılan davalar değil, dört yıl önce bir dava açıyorsunuz sonrasında bir yıl önce başka bir delil buluyorsunuz, iki yıl sonra başka bir delil buluyorsunuz. Sizlerde takdir edersiniz ki bu terör örgütü gizliliğe riayet eden bir terör örgütü. Dolayısıyla da Türkiye bir hukuk devleti ve delil bulduğunda işlem yapıyor. Bu mücadelede de ne zaman bir bilgi, belge, delil olduğunda bağımsız mahkemeler kararlarını veriyorlar o süreçte devam ediyor. Kamudan ihraç edilenler var. Bizde de toplamda 2 bin 294 kişi ihraç edilmiş. Orda da bütün süreç kendi mecrasında devam ediyor. İhraç edilenler Cumhurbaşkanlığı koordinesinde OHAL komisyonlarına müracaat ediyor. Orada mesleğe geri dönenler ver itirazları reddedilenler var. Özetle hukuk sistemi işliyor. Suç işlemişse mahkemede süreç devam ediyor, idare anlamında bir yanlışlık yapılmışsa geri dönüş mekanizması devam ediyor . Ama geri dönüşlere baktığımızda %1, 2 ölçeğinde. Demek ki verilen kararlar isabetli kararlar, deliller elde, bir yanlışlık yapılmamış. Ama yanlışlık yapıldığında da o mekanizma işleyerek hakları iade ediliyor” şeklinde konuştu.

EN ÖNEMLİ DEĞERİMİZ DEMOKRASİ

15 Temmuz’un dosta düşmana karşı en zor günde birlikte olunduğunu gösterdiğine işaret eden Gül, “Allah bir daha 15 Temmuz ve benzeri hain girişimlerle bizi karşılaştırmasın ama 15 Temmuz dosta düşmana, en zor günde bütün farklılıklarımızı bir tarafa bırakarak iktidarı ile muhalefeti ile neye inanıyorsak neye inanmıyorsak bu vatanın birliği bütünlüğü için bir araya gelebildiğimizi gösterdi. Mücadelemizi birlikte yapabiliyoruz. En önemli değerlerimizin demokrasimiz olduğunu, kendi irademiz olduğunu, bu milletin birliği bütünlüğü olduğunu millete, kendimize, düşmanlara gösterdik. 15 Temmuz’un sahibi devlet, millettir. Mücadeleyi beraber verdik şehitlerimizi, gazilerimizi beraber verdik. Bunu korumak muhafaza etmek aynı ruhla sürdürmekte hepimize düşüyor” diyerek konuşmasının sürdürdü.

GAZİANTEP’TE VAKA SAYISI 5 BİNE ULAŞTI

Tedbirlere uyulmadığı takdirde 5 vakanın 5 bine ulaştığını ifade eden Gül, herhangi bir işletmede Kovid-19 çıktığına yönelik yapılan haberlerin bir faydasının olmadığını dile getirdi. Organize sanayi bölgelerinde denetimlerin sürdüğünü ve gerekli tedbirlerin alındığını belirten Gül, şöyle konuştu: "Yani şöyle bir şey olsa, Gaziantep'te 20 gün hiçbir şey üretilmese, 20 gün her yer kapansa bu gündemimizden kalksa. Bunun ihtimali yok. 20 günde sıfırladık her şeyi, 21'inci gün kurallara uymadığımız takdirde yine devam edecek. Yani şehir olarak şuna inanmamız lazım; bu uzun sürecek, uzun sürerken de bizim disiplinli bir hayata ihtiyacımız var. Şu an Gaziantep'te vakalar sıfırlansa biz kurallara uymadığımız müddetçe 15 gün, 1 ay sonra yine aynı seviyeye gelecek. Sosyal medyada deniliyor ki 'Sokağa çıkmama tedbirleri uygulansın'. Eğer bizim söylemimizle ve kararımızla bir şeye uyulacaksa daha kolay bir şey istiyoruz, 'Maske takın.' diyoruz. Maske takmamanın bir cezası var, o cezayla maske takmayan adamı evinde tutmak ne kadar mantıklı. Hadi evde tuttun bir sene, 1,5 sene mi tutacağız evde. Makul olanda ittifak etmek lazım." Gül, her evin önüne polis koymak gibi bir şeyin mümkün olmadığını belirterek, "Yani buna ne sayı yeter ne de bunu çevirebilme imkanı var. Ne de polis bizi hastalıktan koruyabilir. Bizi hastalıktan koruyacak kendimizdir." dedi.

- "SURİYELİLERDE VAKA SAYISI SIFIRA YAKIN"

Alınan tedbirlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Gül, "Hastalığın nerede olduğu ve hastanın nereli olduğu çok önemli değil. Ama baktığımızda Suriyelilerde vaka sayısı hemen hemen sıfıra yakın. Şu olsa, belirli vaka var bunun 30'u, 20'si Suriyeli diye bir tablo olsa diyeceğiz ki kaynağı o. Sokakta, caddede, sosyal hayatta bunun dörtte birini, beşte birini göremiyoruz." ifadesini kullandı. İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz'ın Kovid-19 testinin pozitif çıktığını aktaran Gül, "Onunla Adıyaman'da toplantı yaptık. Burhan Bey ile biz aynı araçta gitseydik, maskemizi takmasaydık, toplantıda tedbirimizi almamış olsaydık, çok vakit geçirseydik o toplantıya katılanların önemli bir kısmı yine pozitif çıkardı. Ama farklı araçla gidince, oturma düzeniniz, buna benzer tedbirleri aldığınız zaman pozitif vakadan size bulaşmıyor. Herkese potansiyel pozitif vaka olarak bakmadıktan sonra bu işi alt etmemizin şansı yok." diye konuştu.

- "YURTLARDA 500 CİVARINDA HEMŞEHRİMİZ VAR"

Gaziantep'te filyasyon çalışmaları kapsamında bekçi, polis ve imamların görev aldığını anlatan Gül, şunları kaydetti: "Biz tedbiri almazsak 10 bin kişilik ilave hastane yapsak yine yetmez. Sağlık Bakanlığını hangi hastayı nerede yatırılacağıyla ilgili bir kriteri var. Şu an yurtlarda 500 civarında hemşehrimiz var. Evde herhangi bir semptomu yoksa hekimi tarafından evinde tutuluyor. Bu şu anlama gelmiyor, ölüme terk edildi. Bu hastalık panik yapmadan ziyade tedbir alınması gereken bir hastalık. Çok ihtiyaç olduğunda bizim yurtlarımız var yani otelde yapılacak aynı şeyi yurtlarda yapabiliyoruz zaten."

10 BİN KİŞİLİK İLAVE HASTANE YAPSAK YİNE YETMEZ

Gaziantep’te sahra hastanesi kurulacağına ilişkin iddiaları değerlendiren Vali Gül, “Gaziantep’in 2,5 milyon nüfusu var. Biz tedbir almazsak, 10 bin kişilik ilave hastane yapsak yine yetmez. 10 bin yeni yatak yapsak bile, vaka sayılarının artması halinde bu yatak sayısı da yetmeyecektir. Sağlık Bakanlığımızın kimi nerede tedavi edeceği konusunda bir kriteri var. Evinde uygun şartları olmayan hastalar, yurtlarda tedavi ediliyor. Evinde uygun şartları var olan ve semptomu daha hafif olan hastalar, evlerinde hekim kontrolünde tedavilerini sürdürebiliyorlar. Bu hastaların ölüme terk edildiği anlamına gelmez. Sağlık Bakanlığından gelen Saha elemanları kentimizdeler. Hastanelerde bir sıkışıklık meydana geldi ancak bunun çözümü yatak sayısını artırmak değil, kaynağı kesmektir. Kaynak kesilmediği müddetçe, vaka sayıları artıyor. Hastane yaparak bunun altından kalkma şansımız yok

- "OKULLAR AÇILACAKMIŞ GİBİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ"

Vali Gül, Gaziantep'te okulların açılıp açılmayacağıyla ilgili bir soruya ise, "Milli Eğitim Bakanımız açıkladı ağustos sonu itibarıyla okullar açılacak. Farklı bir karar verirlerse Milli Eğitim Bakanlığınca, onu da hepimiz duyarız. Ama biz şu anda ağustosun sonunda okullar açılacakmış gibi çalışma yapıyoruz." karşılığını cevap verdi.

CİN BAŞKA, ŞEYTAN BAŞKA

Vali Gül, bir gazetecinin FETÖ’den yargılanan ve Gaziantep Valiliği ile protokol imzalanması konusunda ise şunları söyledi: “Bu insanların ne olduğunu hiç sormuyorum ben. Burada 2,5 milyon insan var. Başkanız benim 10 bine fotoğrafım var. Sanayicilerin hepsine gidiyorum. Hayır, hasanet yapacak herkesle protokol imzalıyorum. kim varsa hepsiyle protokol yaparım. Bunun suçu, sıkıntısı varsa bunu zaten hakim-savcı takip ediyor. Yani hakime, savcıya ben talimat vermiyorum. Oradaki iş bağımsız olarak işliyor. Adamın işletmesi açıksa, Maliye vergi, SGK prim alıyorsa, adam ihracat-ithalat yapıyorsa ve bu adam hayır hasanet yapmak isterse “Sen hayır-hasanet yapma demiyorum”Şimdi 100 tane hayırsever arıyorum. Bildiğiniz kim varsa gelen herkesle protokol yaparız. Bu başka bir şey. Suçla suçluyla mücadele başka bir şey. Cin başka, şeytan başka. Bunları birbirine karıştırmamak lazım. Gaziantep’te uyuşturucu kullanan da, suç işleyen de, her çeşit işe bulaşmış adam var. Ama devlet olarak adam geliyor ona yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onun elinden tutmaya çalışıyoruz. Onu yönlendirmeye çalışıyoruz” DEDİ.

Bu arada, demokrasi nöbetine katılmak isteyenlerin Valilik ile irtibata geçip adlarını yazdırması gerektiği bildirildi. Toplantıda, Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu ve Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı da hazır bulundu.

08 Tem 2020 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.