DOĞALGAZ MUTLULUĞU

GAZDAŞ, düzenlenen doğal gaz yakma töreni ile Oğuzeli ilçesine doğal gaz sunmaya başladı

Oğuzelililerin yıllardır beklediği doğalgaz dün ilçeye verildi. Yeni yatırım bölgelerinde altyapı çalışmalarını aralıksız sürdüren GAZDAŞ, düzenlenen doğal gaz yakma töreni ile birlikte Oğuzeli ilçesinde doğal gaz arzına başladı. Kademeli olarak ilçenin tamamına doğal gaz arzının sağlanacağı Oğuzeli’nde düzenlenen doğal gaz yakma törenine halk yoğun ilgi gösterdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önemli projeler hayata geçirerek, enerji maliyetlerinde tasarrufa gidileceğini, enerjiden edilen tasarrufla yeni yatırımları hayata geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da, 2018 yılı sonunda Türkiye’de doğalgazın ulaşmadığı ilin kalmayacağını bildirdi. Törende konuşan Yılmaz, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" öğüdünü ilke edinmiş bir medeniyetin temsilcileri olduklarını, çalışmalarına da bu yönde bilinçle şekil verdiklerini söyledi.

YOĞUN KATILIM OLDU

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Gaziantep Milletvekilleri, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan ile Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak ve GAZDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepçi’nin yanı sıra mülki ve askeri erkân ile çok sayıda vatandaşın katıldığı doğal gaz yakma töreninde büyük bir coşku yaşandı.

GAZİANTEP’E YATIRIMLAR SÜRECEK

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, enerjiye son 10 yılda 7 milyar TL dolayında yatırım yaptıklarını ve hali hazırda 2,2 milyar TL yeni yatırım planladıklarını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin enerji politikalarıyla uyumlu bir şekilde sürdürdüğümüz yatırımlarımızda doğal gaz dağıtım ve ticareti çok önemli bir yer tutuyor. 10 yılı aşkın sürede 700 milyon TL düzeyinde yatırım yaptığımız Gaziantep bölgesinde, önümüzdeki 5 yıl içinde 180 milyon TL ilave yatırım yapmayı planlıyoruz. Dağıtım bölgelerinde yatırım sorumluluklarını en hızlı tamamlayan şirketlerden biri olarak Gaziantep bölgesindeki yatırımlarımızı aynı kararlılıkla devam ettireceğiz.”

11 YILDIR GAZİANTEP’E GAZ VERİYOR

Doğal gaz sektöründeki faaliyetlerine 2006 yılında aldığı lisansla başlayan Zorlu Enerji Doğal Gaz Grubu, sektördeki dağıtım faaliyetlerini yürüttüğü GAZDAŞ şirketiyle faaliyetlerine etkin bir ekip anlayışıyla devam ediyor. Gaziantep bölgesinde 30 yıllık dağıtım ihalesini kazanan GAZDAŞ, vatandaşların doğal gaz ihtiyacını eksiksiz ve kesintisiz sağladığı sektördeki 11’inci yılında yatırımlarına kararlılıkla devam ediyor.

NEREDEN NEREYE GELDİK?

Türkiye'nin her yerindeki vatandaşların doğalgaz konforunu yaşaması için yoğun mesai harcadıklarını belirten Yılmaz, 2002 yılında sadece 6 ilde doğalgazın kullanıldığını kaydetti. Yılmaz, şöyle devam etti: "15 yılda kamu ve özel sektör iş birliğiyle büyük başarı ortaya kondu. Bugün 76 ilimiz ve 350'ye yakın ilçemizde 13 milyonu aşkın doğalgaz abonemiz var. Sektörümüzde gerçekleştirilen toplam yatırım tutarı ise 15 milyar civarında ancak bu tablo bizim için yeterli değil. Zira koşullar ne kadar zorlu olursa olsun doğalgazın ulaşmadığı 5 ilimize de ulaşmak için EPDK'ya da düşen sorumluluklar vardır. Aralık ayında yaptığımız Ağrı ve Tunceli ihalelerinin ardından ihale ve lisanslama sürecini tamamlamayan Artvin, Hakkari ve Şırnak'tan oluşan 3 ilimizin doğalgaz ihalelerini de geçtiğimiz hafta gerçekleştirdik. Hamdolsun böylece doğalgazda 81'de 81 hedefine varmış olduk. Büyük bir gurur ve mutlulukla söylemeliyim ki, 2018 yılı sonunda ülkemizde doğalgazın ulaşmadığı ilimiz kalmayacak." Doğalgaz konforundan tüm ilçe ve belediyelerin de yararlanmasını istediklerini vurgulayan Yılmaz, hatta bu konuda köylerin de beklentileri olduğunu aktardı.

220 İLÇEYE DAHA DOĞALGAZ GELİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan da GAZDAŞ'ın Gaziantep'teki yatırımlarını anlatarak, rahatlığı ve temizliği dolayısıyla doğalgazın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla yaygınlaştığını söyledi. Bu anlamda bakanlığa yoğun talebin olduğunu aktaran Tancan, "Bugün belediyeler bizleri rahat bırakmıyor. 'Bizim ilçemize ne zaman doğalgaz gelecek' diye sürekli talepler alıyoruz. Modern bir yaşamın gereği olarak bakanımızın talimatıyla ilçelere doğalgaz verilmesini enerji politikamızın önemli bir ayağı haline getirdik. İnşallah 2017 ve 2018 yılları içerisinde 220 ilçemizi daha doğalgaza kavuşturmayı hedefliyoruz. Oğuzeli de bu şanslı ilçelerimizden." ifadelerini kullandı.

GÜL’DEN ALBAYARK’A TEŞEKKÜR

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, "Bugün Türkiye’de doğalgazda, nükleer enerjide, güneş ve rüzgar enerjisinde çok önemli yatırımlar yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Türkiye, yenilenebilir enerjiyle kendi ayakları üzerinde durabilmeli. Bunun için stratejik yatırımlar yapılıyor." dedi. Gül, Gaziantep'in enerjideki ihtiyaçlarının karşılanması konusunda oldukça şanslı bir il olduğunu dile getirdi. Bu noktada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak başta olmak üzere tüm ilgililere teşekkür eden Gül, ilçelerin yanı sıra köylerin de doğalgaz hizmetinden yararlanır hale gelmesinin önemine işaret ederek, tüm ilgililerin bu konudaki çabalarını takdirle karşıladıklarını söyledi.

DOĞALGAZLA İLGİLİ SORUN KALMAYACAK

Yeni yapılacak yatırımlarla en kısa sürede Gaziantep’in doğalgazla ilgili en ufak bir sorununun kalmayacağını anlatan Gül, yenilenebilir enerjinin önemine dikkati çekerek, yapılacak yatırımlarla bu anlamda da önemli adımların atılacağını vurguladı. Gül, Türkiye'de AK Parti iktidarıyla beraber enerjide çok önemli atılımlar gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle konuştu:"Bunları yaparken doğalgaz mı bulduk, petrol mü bulduk? Hayır ama at sahibine göre kişner. Bu anlayışla ulaşımda, sağlıkta, enerjide ve benzeri birçok alanda önemli reformlar yaptık. Bugün Türkiye'de doğalgazda, nükleer enerjide, güneş ve rüzgar enerjisinde çok önemli yatırımlar yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Türkiye, yenilenebilir enerjiyle kendi ayakları üzerinde durabilmeli. Bunun için stratejik yatırımlar yapılıyor. Bakın rahmetli Menderes, nükleer enerjiye el attı ve 1-2 sene sonra hükümetten indirildi, idam edildi. Türkiye'de ne zaman milli bir kaynağa yönelirseniz, ne zaman Türkiye kendi ayaklarında duracak denilse birileri bundan rahatsız olmuştur. Çünkü onların gözünde Türkiye hasta adam olarak yatağında yatmak zorundadır. Türkiye ne zaman ayağa kalkarsa diyorlar ki ' Türkiye dünyaya hak ve özgürlük verecek.' İşte Türkiye'nin ayağa kalkması, Türkiye'nin öncü ülke olması konusundaki kararımızı 16 Nisan'da önümüze gelecek seçimle de vereceğiz."

OĞUZELİ BİZİM HERHANGİ BİR İLÇEMİZ DEĞİLDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önemli projeler hayata geçirerek, enerji maliyetlerinde tasarrufa gidileceğini, enerjiden edilen tasarrufla yeni yatırımları hayata geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Şahin, altından madenden petrolden daha önemli şeyin yetişmiş insan gücü olduğunu anımsatarak, " Oğuzeli bizim herhangi bir ilçemiz değildir. Bizim kapımız ve aynamız ve baktığını zaman diğer ilçelerden çok farklı bir havası ise suyu ve toprağının var olmasıdır.Ben katkılarından Zorlu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorluya ilçemize yapmış olduğu doğal gaz'dan dolayı teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

MEŞALELERLE TEMSİLİ OLARAK DOĞALGAZ YAKILDI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik de havanın kirletilmemesi ve yaşam kalitesinin artırılması konusunda doğalgazın önemine işaret etti. Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise dünyanın en temiz, konforlu ve ekonomik enerji çeşidinin Oğuzeli'ne getirilmesinden dolayı yaşadıkları mutluluğu dile getirerek, bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, protokol üyelerine plaket takdim etti. Daha sonra protokol üyeleri ellerindeki meşalelerle temsili olarak doğalgaz yaktı.

03 Nis 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.