TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya'nın, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in gözleri önünde İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Ahmet Demir'e tokat atmasına tepkiler çığ gibi büyüdü.

Toplumun tüm kesiminden tepki yağarken, Medya temsilcileri, STK’ları peş peşe kınama yayınladılar. Muharrem Sarıkaya, Ahmet Demir'e tokat attığı görüntüleri sonrasında görevini bıraktı. İHA Bölge Müdürü Orhan Akın, Şirket olarak dava açacaklarını açıkladı.

Habertürk Ankara temsilcisi Muharrem Sarıkaya'nın İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat atmasına tepkiler büyüyor. Tepki gösterenler arasında ünlü isimler, gazeteciler, siyasetçiler ve STK temsilciler de var. Habertürk'te Fatma Şahin'in konuk olduğu programda Muharrem Sarıkaya'nın İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat atması gündmi sarstı. Sarıkaya, bir açıklama yaparak özür dilese de yaşanan olaya tepkiler çığ gibi büyüyor. Özellikle basın camiasından Sarıkaya için peş peşe çok sert açıklamalar geldi. Diplomasi Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Sarıkaya'yı “gazeteci” olarak tanımadıklarını belirttikleri bir yazılı basın açıklaması yaptı.

TAYYAR DA SARIKAYA MAĞDURU ÇIKTI

Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya'nın, İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat atması gündem oldu. Sarıkaya'nın Sabah gazetesinde Ankara Temsilciliği yaptığı dönemde tartışma yaşadığı Şamil Tayyar konuştu. Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya'nın, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in gözleri önünde İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Ahmet Demir'e tokat atmasına tepki yağdı. Tartışma yaratan anların ardından Muharrem Sarıkaya'nın Sabah gazetesinde yöneticilik yaptığı dönemde Şamil Tayyar'la tartışması tekrar gündeme geldi.

Gazeteden haklarını isteyen Tayyar'a Sarıkaya'nın A4 kağıdına penis resmi çizerek "Anca bunu alırsın" dediği iddia edildi. Turgay Ciner Sabah gazetesini satın alınca çalışanlara yeni bir sözleşme getirdi. O sözleşmede çalışanların bütün özlük haklarının sıfırlandığı iddia edildi. Çalışanlar bu sözleşmeyi imzalamadı. Bazı çalışanların mobbinge uğradığı, Ankara dışına, Habur'a, Şırnak'a sürgüne gönderildiği ve Cumhuriyet tarihinde bir gazete yönetimi tarafından ilk defa sürgün politikası uygulandığı öne sürüldü. O esnada gazeteden çalışanlar işten çıkarıldı.

"ANCA BUNU ALIRSIN"

Bu süreçte Şamil Tayyar, Sarıkaya tarafından odasına çağrıldı. Alacaklarından vazgeçmesini istedi. Tayyar, alacaklarından vazgeçmeyeceğini ancak kıdem tazminatının helal olduğunu ve bir lira da olsa alacağını, kıdemini aldığı takdirde istifa edeceğini söyledi. Bunun üzerine Sarıkaya, bir kağıdın üzerine penis resmi çizerek "Anca bunu alırsın" dedi. Tayyar ile Sarıkaya arasında büyük bir tartışma yaşandı. Tayyar, Sarıkaya'ya yumruğu indirecekken Sarıkaya'nın savunmasızlığı nedeniyle vazgeçti. Ardından Tayyar yüksek miktarda tazminat kazandı. Habertürk yönetiminden birisi Tayyar'ı görüşmeye davet etti. Tazminatını ödeyeceklerini ve istediği takdirde işe dönüş yapabileceği söylendi. Tayyar bu isteği kabul etmedi. Tayyar, Sabah gazetesine dava açmasının nedenini Sarıkaya'nın ahlaksızlığı olarak gösterdi. O tarihte 350 bin lira tazminat kazanan Tayyar, bütün bu paradan vazgeçebileceğini, bir kuruş bile almayacağını ancak Sarıkaya'nın işten çıkarılmasını talep etti. Ancak gazete isteği yerine getirmedi. Sarıkaya görevine devam etti ve son olarak İHA muhabirini tokatlamasıyla gündem oldu. Yaşanan süreci sorduğumuz AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar olayı doğruladı.

HABERTÜRK ÇALIŞANLARI NE DEDİ

Habertürk çalışanlarının ortak görüşü şöyle: “Emeğiyle bu işi her kademede yapan insanlar, o arkadaşa yapılan muameleden, çok öfkeli ve utanıyorlar. Bir insanın onuruna haysiyetine yapılmış bir saldırıya nasıl kızmayalım? Kurum da gereği neyse yapacaktır. Ona inanmak istiyoruz.”

“ŞİRKET OLARAK DAVA AÇACAĞIZ”

Muharrem Sarıkaya’nın görüntülerinin sosyal medyada yer almasının ardından Habertürk yayınında kameramanlık yapan İHA muhabiri Ahmet Demir ile görüşmüştü. Ahmet Demir, Sarıkaya ile ilgili hukuki süreç başlatacağını belirtmişti. Ancak, hukuki süreç şirket olarak ilerleyecek.

Bugün telefonla ulaştığımız, İHA Bölge Müdürü Orhan Akın, “Şirket olarak dava açacağız” dedi. İHA Bölge Müdürü Orhan Akın şunları söyledi: “Yayın bittikten sonra Muharrem Sarıkaya, Ahmet arkadaşımızı çağırdı, Ahmet de ‘misafir olduğunuz için saygısızlık yapmak istemiyorum’ deyip özrü kabul etmedi. Bizim hazırladığımız sistemi kullansaydı, bu sorunu yaşamayacaktık.” “Yıllardır ilk defa böyle bir şeyle karşılaştık” diyen Akın, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Görüntüleri seyrettiğimizde gözlerimize inanamadık. Yayından sonra beni aradı, özür diledi, Ahmet arkadaşımızı sordu, siniri geçtiyse görüşmek istediğini söyledi. Telefonu verdim, onunla görüştü özür diledi, Ahmet de ‘hakkınızda hayırlısı’ dedi. Olayın üzüntüsünü yaşıyoruz, şoktayız.”

MUHARREM SARIKAYA GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya görevinden istifa etti. Habertürk TV’nin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in konuk olduğu canlı yayında Muharrem Sarıkaya, sosyal medyaya yansıyan İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir'e tokat attığı görüntüleri sonrasında görevini bıraktı.

Konu ile ilgili dün Habertürk’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: "Habertürk TV’nin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in konuk olduğu canlı yayınında Ankara Temsilcimiz Muharrem Sarıkaya’nın gerçekleştirmiş olduğu kabul edilemez ve izahı olmayan davranışından ötürü İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir arkadaşımızdan, ailesinden, çalıştığı kurumdan ve tüm kamuoyundan Habertürk olarak içtenlikle özür dileriz."

Sarıkaya da sosyal medyada yaptığı açıklama dün şu ifadelere yer vermişti: "Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ile yaptığımız canlı yayın sırasında ardı sıra tekrar eden ve yayını da sorunlu hale getiren teknik aksaklıklar sebebiyle bir an kontrolümü kaybettim ve yapmamam gereken, bana ve temsil ettiğim kuruma yakışmayan bir davranışta bulundum.

Yayın biter bitmez İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir’den ve o an orada bulunan İHA Bölge Müdürü Sayın Orhan Akın’dan ayrı ayrı özür diledim. Bu noktada kalmayıp, bir saat kadar sonra telefonda kendileri ile ayrı ayrı konuşup yaptığımın hata olduğunu belirtip özrümü her ikisine de yineledim. Olay kamuoyuna yansıdığı için şimdi de kamuoyu önünde İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir, İHA Bölge Müdürü Sayın Orhan Akın ile olaya tanıklık eden Sayın Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’den ve kamuoyundan mazeretsiz özür diliyorum."

GAİGAD SALDIRIYI KINADI

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le yaptığı yayın esnasında ses asistanına atılan tokata Güçlü Anadolu İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Levent Özkurt sessiz kalmadı.

Başkan Levent Özkurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’inde bu olaya sessiz kalmasını eleştirerek, ‘Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın "Gün Başlıyor" adlı programda İhlas Haber Ajansı Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir’e yayın sırasında tokat atıldığına şahit olduk. 17 Aralık'ta yapılan tokatlı saldırı görüntüleri bugün sosyal medyaya düştü. Paylaşılan videoda Sarıkaya'nın yayın konuğu Şahin ile konuştuğu bu sırada yanına gelen bir kişinin kulaklık ile ses bağlantısını kontrol ettiği görüldü. O anlarda Sarıkaya'nın bir anda sinirlenip yanındaki kişiye tokat attığı kameraya yansıdı. Basın emekçisi kardeşimize yapılan hareketi esefle kınıyoruz ve Sarıkaya’nın özür dilemesini bekliyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı ve Ahmet Demir’e atılan tokatın tüm basın emekçilerine atıldığının bilinmesini isteriz.’ diye konuştu.

GAİGAD Başkanı Levent Özkurt, İHA teknisyeni Ahmet Demir’e her türlü desteği vereceklerini ve sahip çıkacaklarını da sözlerine ekledi.

BÜYKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Habertürk TV canlı yayınında yaşanan olayla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. "Habertürk TV'de konuk olduğum bir canlı yayında maalesef son derece nahoş bir durum yaşandı. Yayının başından itibaren yaşanan teknik aksaklıklar Muharrem Sarıkaya'nın çalışan tekniker arkadaşa asla kabul edilemez bir müdahalesiyle devam etti. Kargaşanın daha da büyümemesi için büyük bir gayretle yayına devam etmeye çalıştım. İlk kez böyle bir olayla karşılaştım ve üzüntümü şu an da tarif etmeme imkan yok.

Ahmet Demir kardeşimizin mağduriyetini ve üzüntüsünü o andan beri yüreğimde hissediyorum. Zaten hemen sonrasında Muharrem Sarıkaya ile konuyu konuştuk. O da Ahmet Demir arkadaşımızdan özür diledi. Şunu belirtmek isterim ki, olay anında tepki verememiş olmam tepki duymadığım anlamına gelmiyor. Ancak canlı yayın ortamını bozmak, orada o yayın için emek veren tüm çalışanlara karşı bir saygısızlık olacağından yayına devam etmek için büyük çaba gösterdim. Çaba gösterdim diyorum, çünkü daha önce hiç şahit olmadığım böyle bir durumda tek düşüncem yayının sürmesini sağlamaktı. Dilerim bugün karşı karşıya kaldığımız bu nahoş olay, bundan sonrasında tüm emekçilerin sosyal ortamlarının ve çalışma koşullarının iyileşmesi konusunda bir farkındalık oluşmasına vesile olur. Tüm kamuoyuna ve özellikle de basın emekçilerine en derin üzüntülerimi ifade etmek isterim."

O TOKAT FATMA ŞAHİN’E ATILMIŞTIR

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya 17 Aralık tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katıldığı bir programda yaşanan tokat skandalıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kaya, tokat skandalıyla ilgili tüm ayrıntıları incelediklerini ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in güç odaklarının yanında durup olay karşısında sessiz kalarak programa devam emesini kabul edemediklerini söyledi.

“Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı gözünün önünde yaşanan şiddet olayına sessiz kalmış ve bu Gaziantep’e yakışmamıştır” diyen Kaya “Fatma Şahin olay karşısında hiçbir şey yapmadığı gibi programın sonunda da tokat atan kişiye “sizi seviyoruz” diyerek atılan tokadı adeta ödüllendirmiştir” dedi.

“Gaziantep’te görev yapan bir gazeteciye Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı’nın önünde tokat atacak cesareti hiç kimse kendinde bulmamalıdır” diyen konuşan Kaya ”aslında o tokat orada Fatma Şahin’e atılmıştır. Çünkü orada o programın konuğu da o programın yapıldığı mekanın ev sahibi de Fatma Şahin’dir” diyerek yapılan saygısızlığa sessiz kalamadıklarını belirtti.

Başkan Şahin’in kişisel halkla ilişkiler çalışmasının artık herkesi çok rahatsız ettiğini ifade eden Kaya “Gaziantep’in yığınla sorunları twiter çalışmaları, televizyon programları, kurgulanmış senaryolar, köfte yoğurmalar ve geçmiş kişisel hikayeleri sosyal medyada yayınlamakla maalesef çözülmüyor. Belediye Başkanlığı görevini ulusal kanallarda şirinlik yaparak Ankara’ya iyi görünme aracına dönüştürenlerin bu olaylarla hem kendilerini hem de şehrimizi tüm Türkiye’ye rezil etmeleri kaçınılmazdır” dedi.

Gaziantep’in yerel yöneticilikte tarihinin en kötü zamanlarını yaşadığını vurgulayan Kaya “Şehirde ev almanın hayale dönüştüğü, kiraların yüzde yüz arttığı, şehrin yollarının köstebek yuvasına döndüğü, elektrik kesintilerinin insanları çıldırttığı ve toplumsal sınıflar arasında gelir uçurumunun derinleştiği bir dönemde televizyonlarda, gazetelerde, sosyal medyada yapılan abartılı güzellemelerin sorunları çözemediğini görüyoruz. Ve bu sorunları çözecek vizyonda olmayanların sosyal medyaya, televizyon programlarına, kişisel halkla ilişkiler çalışmasına sığınmasını da acıyla izliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

ARİF KURT: SARIKAYA’YI ARTIK GAZETECİ OLARAK TANIMIYORUZ

Anadolu İnternet Gazetecileri Federasyonu (AİGF) Genel Başkanı Gaziantep Basın Cemiyeti (GBC) Başkanı Arif Kurt, (İHA) Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir’e çirkin saldırıyı kınayan bir mesaj yayınladı. AİGF Genel Başkanı Arif Kurt, tarafından yapılan yazılı açıklamada; ’’Gazeteci Muharrem Sarıkaya’nın, Gaziantep’de canlı yayın esnasında işini yapan İhlas Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Ahmet Demir’e yönelik çirkin saldırısını kınıyoruz ve meslektaşımıza desteğimizi belirtiyoruz.’’ denildi. Başkan Kurt, ’’Gazeteci Sarıkaya’nın bir basın emekçisi meslektaşımıza hemde Aile Sosyal Politikalar Kurucu Bakanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin hanımın yanında yaptığı vicdana, ahlaka ve insan onuruna sığmayan hareketini şiddetle kınıyor, Muharrem Sarıkaya’yı bugün itibari ile meslektaşımız ve “gazeteci” olarak tanımamakla birlikte sessiz kalan tüm kesimlere de tepkimizi ortaya koyuyoruz.”dedi.

20 Ara 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.