İhracatçının kredisine kefalet güvencesi

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Türk Eximbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği ile İhracatın Finansmanında Türk Eximbank ile KGF İşbirliği konulu tanıtım ve bilgilendirme toplantısı GAİB hizmet binasında...

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Türk Eximbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği ile İhracatın Finansmanında Türk Eximbank ile KGF İşbirliği konulu tanıtım ve bilgilendirme toplantısı GAİB hizmet binasında Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve beraberlerindeki uzman heyet yapıldı.

İhracatın Finansmanında Türk Eximbank ile KGF İşbirliği toplantısı öncesi Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerini ziyaret eden Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve beraberlerindeki uzman heyet GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan ve Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya’dan bölge ihracatının yanı sıra ihracatçıların yaşadığı sorunlarla ilgili bilgiler aldılar. Ziyarete Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, GTO Meclis Başkanı Settar Konukoğlu ile çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.

İhracatçılar desteklenirse 2017 hedeflerini revize ederiz

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz hedeflenen 2017 ihracat rakamlarının gerekli desteklerin verilmesi halinde yeniden revize edilebileceğini, bölgede gelişen ihracat kültürünün ülke ekonomisine olumlu yansımalarını sürdüreceğini, 188 ülke ile ihracat ilişkilerinin devam ettiğini belirterek özellikle finansman konusunda ihracatçıların yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

İhracatçıların kredilerinin arkasında duruyoruz

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, KGF'nin adı duyulan ancak çok da tanınmayan 25 yıllık çok ortaklı bir kefalet kurumu olduğunu, KGF olarak, başta KOBİ'ler olmak üzere fnansmana erişimde sorunu olan işletmelere onlara kefalet, garanti desteği vererek finansmana ulaşmalarını kolaylaştırdıklarını ifade ederek ihracatçıların bu anlamdaki sorunlarının çözümü için gerekli her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyleyerek “Biz para vermiyoruz. Ama sizlere güveniyoruz. Sizin arkanızdayız, destekliyoruz. Bankalardan alacağınız krediler için arkanızda duruyoruz, destekliyoruz." dedi.

Türk Eximbank ihracatçının vazgeçilmez bankasıdır

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım Türk Eximbank'ın son yıllarda Türkiye'nin finans sisteminin, özellikle sanayicilerin ve ihracatçıların vazgeçilmez bankası olduğuna dikkati çekerek "Geçen yıl Türkiye ihracatının yüzde 23’üne destek verdik. Bu rakamı 2017'de bu rakamı yüzde 26'ya çıkarmayı hedefliyoruz. Büyümeye, daha fazla finanse etmeye devam edeceğiz. Türkiye'de yerli yabancı toplam 52 banka arasında 11. büyük bankası konumunda. Türkiye'de verilen ihracat kredilerinin yüzde 44'ünü Türk Eximbank veriyor. İhracat kredilerinde birinciyiz. Türkiye'de 65 bin ihracatçımız. Biz aynı zamanda döviz kazandıran faaliyetleri de destekliyoruz. Bunlarla birlikte karşımızda 100 bin şirketimiz var. Bunların 7 bin 700'üyle çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki bu şirketlerin tamamıyla çalışalım. Dünyada ihracatçısına en fazla destek olan ülke Güney Kore. Güney Kore eximleri kendi ihracatçısına yüzde 27,7 oranında destek veriyor. Biz yıl sonu itibariyle onlara biraz daha yaklaşmış olacağız" dedi. Ziyaretin ardından GAİB Konferans Salonunun da sanayici iş adamı ve ihracatçılarla buluşan Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım “İhracatın Finansmanında Türk Eximbank ile KGF İşbirliği” konulu toplantıda uygulanmakta olan sistemle ilgili tanıtım ve bilgilendirmeler yaparak ihracatçıların bu konudaki sorunlarını dinlediler. Karşılıklı görüş alışverişi içerisinde süren toplantının sonunda Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a günün anısına Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan ve Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya tarafından birer plaket takdim edildi.

10 Mar 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.