10 bin yeni istihdam

Kayıt dışı Suriyeli ve Türk işletmeler ve çalışanlarının kayıt altına alınmasını destekleyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu iş birliğinde "Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi" kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KFW) tarafından finanse edilen bilgi merkezi, GESOB binasında hizmete başladı. Proje kapsamında 2 bin 400 işletmede 10 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

GESOB BİLMER olarak anılan Bilgi Merkezi, birliğin hizmet sunum ve erişim kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla, kayıt dışı işletmelerin ve çalışanlarının kayıt altına alınmasını destekleyecek. Bilgi Merkezi, ILO Türkiye Ofisi tarafından, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ortaklığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda kuruldu.

Kayıt dışı Suriyeli ve Türk işletmeler ve çalışanlarının kayıt altına alınmasını destekleyecek ilk Bilgi Merkezi (BİLMER) Gaziantep’te açıldı. Gaziantep’teki ilk Bilgi Merkezi’nin açılış töreni, üst düzey yerel, ulusal ve uluslararası yetkililerin katılımıyla, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği binasında yapıldı. GESOB BİLMER olarak anılan Bilgi Merkezi, birliğin hizmet sunum ve erişim kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla, kayıt dışı işletmelerin ve çalışanlarının kayıt altına alınmasını destekleyecek.

SURİYELİLERE ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURU DESTEĞİ SAĞLIYOR

Bilgi Merkezi ayrıca, işgücü piyasasını düzenleyen kural ve düzenlemeler konusunda farkındalıklarını artırmak için esnaf ve sanatkârlara ve çalışanlarına rehberlik ve danışmanlık hizmeti de sunuyor. Ayrıca Suriyeli ve Türk çalışanları ve iş arayanları eğitim ve istihdam olanaklarına yönlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere yönelik çalışma izni başvuru desteği sağlıyor. Bu sayede Bilgi Merkezi, danışmanların gerçekleştirdiği saha ziyaretleri yoluyla esnaf ve sanatkârlar ile diyaloğun güçlendirilmesine katkı yapıyor.

İNSANA YAKIŞIR ÇALIŞMA KOŞULLARI

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan açılış konuşmasında “İnsana yakışır çalışma koşulları her yerde herkes için önem taşımaktadır. Ortaklarımızla yakın iş birliği içinde, artan nüfus nedeniyle hizmet baskısının oluşması ve diğer yanda COVID-19 küresel salgını yüzünden, ihtiyaçların arttığı her yerde işletmeleri ve işleri destekliyoruz. Hizmetlerin herkes için erişilebilir olmasını sağlamak ve “olsun da nasıl olursa olsun” türünden işlerin ve işletmelerin değil, yalnız insana yakışır işlerin yaratılması ve muhafazası için kurumların kapasitesini güçlendirmeye devam edeceğiz. Böylelikle, insana yakışır işler bizlerin onur, huzur, ekonomik kalkınma ve başarı duygusu içinde yaşamamıza olanak tanıyacaktır” dedi.

GAZİANTEP’TEKİ KAYITLI İSTİHDAMIN ARTIŞINA KATKIDA BULUNACAK

Türkiye’nin dünyada en yüksek mülteci nüfusuna sahip ülke olduğunu hatırlatan KfW Kalkınma Bankası Ülke Direktör Yardımcısı Melih Çadırcı, “KfW Kalkınma Bankası olarak, Türkiye’deki mülteciler ve ev sahibi topluluklara yönelik bugüne dek ve halen devam eden projeler kapsamında yapılan finansal desteğimiz 1 milyar Euro’ya ulaşmıştır. Projemiz, kurumumuzun en önemli projelerinden biridir ve bugüne dek önemli katkılarda bulunmuştur. Bilgi farkındalığın artmasını sağlayan en önemli araçtır. Gaziantep’teki kayıtlı istihdamın artışına katkıda bulunacak bilgi merkezimiz de hem desteğe ulaşacak işletmeler hem de kayıtlı istihdamla vergiye ulaşacak devlet kurumları için iki taraflı fayda sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl, “Ülkemiz, göçün geçiş ülkesiyken, hedef ülkesi haline gelmiştir. Göç edenlerin en önemli arayışı istihdam ancak kayıt dışı istihdam önemli bir sorunumuz. Çalışmalarımızda kayıt dışı istihdam ile mücadele konusunda büyük adımlar attık. Bu bilgi merkezleri sayesinde yerel işgücünün dengesini gözeterek, hangi sektörlerde ihtiyaca binaen başvuru yapılması gerektiğini bu bilgi merkezleri sayesinde doğru bir şekilde yönlendireceğiz” dedi.

SADECE GAZİANTEP’İN DEĞİL TÜRKİYE'NİN BİR GERÇEĞİ

Açılışa katılan Gaziantep Valisi Davut Gül, bilgi merkezinden yapılacak yönlendirmeler ile işgücü piyasasına desteğin ve kayıt dışı çalışmayla mücadelenin güçleneceğine vurgu yaptı. Gaziantep Valisi Davut Gül ise kayıt dışı çalışmanın sadece kentin değil Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu belirtti. Kayıt dışı üretimle ilgili mücadelenin sürdüğünü belirten Gül, bu ve buna benzer projelerle birlikte göç edenlerin iyi eğitilerek iş gücüne kalifiye eleman olarak sunulmasının büyük önem arz ettiğini kaydetti.

İŞLETMELERE TENİK VE MALİ DESTEK

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Özkan da bilgi merkezinin, nitelikli işgücünün artışına katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu. GESOB Başkanı Sayın Ömer Küsbeoğlu, “Bugün açılışını yaptığımız bilgi merkezimiz, çalışmaları ile ilimizde kayıt dışı işletmelere ve çalışanlara teknik ve mali destek vererek ilimizde tüm kayıt dışılığı en düşük seviyelere çekmenin gayreti içerisinde olacağız” dedi.

PROJE, ALMANYA TARAFINDAN FİNANSE EDİLİYOR

Bilgi Merkezi, ILO Türkiye Ofisi tarafından, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde ve ortaklığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) ile yakın işbirliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) koordinasyonunda uygulanan “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi” kapsamında kuruldu. Proje, KfW Kalkınma Bankası aracılığı ile Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor.

Gaziantep’te açılan BİLMER'e ek olarak, proje kapsamında 2022 yılının sonuna kadar diğer esnaf ve sanatkârlar odaları birlikleri bünyesinde dokuz yeni bilgi merkezi daha kurulacak. Kayıt dışı işletmeler için 10.000 kez işgücü piyasası danışmanlığı ve kayıt dışı işletmeler için 2.400 kez kayıtlılığa geçiş danışmanlığı Türkiye'nin birçok ilinde BİLMER ofisleri aracılığıyla sağlanacak. BİLMER yararlanıcılarının yüzde 10’u için de kayıtlı istihdama geçişte mali destek ile sağlanacak.

20 Eki 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.