İhracatta yüzler güldü

Türkiye’nin en çok ihracat yapan 6’ıncı iliyiz.

Gaziantep, açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarına göre 648 milyon 540 bin 19 dolar ihracat gerçekleştirerek pandemi sürecinde tarihin en yüksek haziran ayı ihracat rakamına ulaştı. Bu yılın Mayıs ayına göre Gaziantep’in ihracatı yüzde 34,3 arttı. Gaziantep’in 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde 3 milyar 447 milyon 236 bin dolar ihracatla etti. Gaziantep’ten en çok ihracat yapılan ürünleri tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğu kaydedildi.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bir önceki aya göre yüzde 34 artış gösteren ihracat rakamı ve normalleşmenin ihracata olan olumlu yansımaları için “Nefes aldık.” dedi. GSO Başkanı Adnan Ünverdi, “Tüm zorluklara rağmen bu rakamların elde edilmesini sağlayan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Kaplan, ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kaplan, “ Haziran ayı halı ihracatımız Türkiye genelinde yüzde 47.3 artışla 195 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Tüm halı ihracatçılarımız tebrik ederim” dedi. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in2020 yılı Ocak-Haziran döneminde 3 milyar 447 milyon 236 bin dolar ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 6. ili olmaya devam ettiğini söyledi.

NEFES ALDIK

Gaziantep, açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarına göre 648 milyon 540 bin 19 dolar ihracat gerçekleştirerek pandemi sürecinde tarihin en yüksek haziran ayı ihracat rakamına ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bir önceki aya göre yüzde 34 artış gösteren ihracat rakamı ve normalleşmenin ihracata olan olumlu yansımaları için “Nefes aldık.” dedi.

Salgın sebebiyle tüm dünyada sancılı bir süreç yaşandığını ve geçtiğimiz aylarda Gaziantep ekonomisinin de bu salgından ciddi anlamda etkilendiğini belirten Yıldırım, haziran ayı ihracat rakamlarıyla adeta bir sıçrama gerçekleştirdiklerini belirtti.

YILDIRIM: ÇARKLAR HIZLA DÖNMEYE BAŞLADI

Organize Sanayi Bölgesi elektrik tüketiminin de çarkların hızlı bir şekilde dönmeye başladığının habercisi olduğunu vurgulayan Başkan Yıldırım, “OSB’de haziran ayında 426 milyon 951 bin 150 KWH elektrik tüketilmiş. Yani bir önceki aya göre %36 gibi önemli bir oranda artış var. İhracatımıza da %34 oranında yükselişle yansıdı. Çok şükür Gaziantep’in çarkları hızla dönmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

Haziran ayı ihracat rakamlarının mayıs ayına göre tüm Türkiye’de %35 artarak 13 milyar 469 milyon dolar şeklinde gerçekleşmesinin yüzleri güldürdüğünü ve ekonomik düzene can suyu olduğunu aktaran Yıldırım şöyle devam etti: “Yılın ilk 6 ayında ise 3 milyar 447 milyon dolar ihracat ile geçen yılın aynı döneminin %4,5 geride kaldığımız görünüyor. Ancak haziran ayı rakamları toparlanmanın başladığını net şekilde gösteriyor. Yaklaşık 13,5 milyar dolar olan Türkiye haziran ayı ihracatına olan katkımız %5,1… Türkiye’nin bir önceki yıla göre ortalama artışı %15,8’ken bizim haziran ayındaki artışımız yaklaşık %52… Bu rakamlar çok önemli... Tüm kalbimle inanıyorum ki pandemi salgınını tamamen bertaraf ederek, kesin bir kontrolü sağlayarak büyük bir sıçrama elde edeceğiz. Kaybettiğimiz ayları telafi edeceğiz.”

YILDIRIM: PANDEMİ SONRASI YENİ PAZARLAR, YENİ FIRSATLAR İÇİN KOLLARI SIVADIK

Covid-19 salgınının büyük ölçüde kontrol altına alınmasıyla birlikte dünya ticaretinde hareketlenmenin artacağını; yeni ihtiyaçların, alanların ve fırsatların ortaya çıkacağını belirten Yıldırım, “Gaziantep Ticaret Odası olarak bu süreci nasıl değerlendiririz, neler yapabiliriz bunlar için çaba sarf ediyoruz. “Dış Ticaret İstihbarat Merkezimiz” de bu anlamda üyelerimizin her zaman yanında. Organize ettikleri Hedef Pazar: Balkanlar webinar serisiyle Balkan ülkelerini mercek altına aldılar; potansiyel sektörleri, yeni fırsatları, Avrupa ülkelerine olan ihracatımızı artırmanın yollarını üyelerimizin de katılımıyla ticaret müşavirlerimizle birlikte değerlendirdiler. Biz pandemi sonrası yeni pazarlar, yeni fırsatlar için kolları sıvadık. Dış Ticaret İstihbarat Merkezimiz aracılığıyla pek çok üyemize hizmet veriyor, önemli oranda geri bildirimler alıyoruz. Bu vasıtayla üyelerimize de seslenmek istiyorum. Gelin nokta atışı ihracat ve yeni pazarları keşfetmek için yol arkadaşınız olalım. Uzman ekibimizle birlikte yeni ihracat rotaları çizelim.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’in ihracatı normaline döndü

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında Gaziantep'ten geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 51,9 oranında artışla 648 milyon 540 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini kaydetti. Ünverdi, bu yılın Mayıs ayına göre Gaziantep’in ihracatının yüzde 34,3 arttığını belirterek, ihracatta normalleşmenin başladığını dile getirdi.

İhracat rakamlarını değerlendiren ve artışın sevindirici olduğunu kaydeden Adnan Ünverdi, “Tüm zorluklara rağmen bu rakamların elde edilmesini sağlayan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Gaziantep’in aylık ve dönemlik ihracatta 6. sırada yer aldığına dikkati çeken Adnan Ünverdi, salgın nedeniyle Ocak-Haziran döneminde ise ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında düşüşle 3 milyar 447 milyon 686 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, Ocak-Haziran 2019 ihracatının 3 milyar 608 milyon 355 bin dolar olduğunu anımsattı.

Geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzun sürmesi sebebiyle Haziran ayında toplam iş günü sayısının 15’te kaldığını hatırlatan Ünverdi, bu yıl böyle bir durum olmamasına rağmen Covid-19 gibi büyük bir salgına karşı mücadele verildiğinin altını çizdi.

“Salgının etkisiyle Mart ayında başlayan ihracatımızdaki düşüşün ardından Haziran ayı itibari ile artıya geçtik” diyen Ünverdi, “Geçtiğimiz ay ülkemizdeki normalleşme adımlarıyla birlikte ihracatta da normalleşme zamanı vurgusu yapmıştık. Gaziantep farkını yine gösterdi ve geçtiğimiz aya göre yüzde 34,3 oranındaki artışla hızlı bir geri dönüş gerçekleştirdik. Bundan sonra inşallah ülkemizin ve şehrimizin önü daha da açık olacak. Çünkü bütün ülkeler sadece Çin’e veya tek merkeze bağlı kalmanın olumsuz sonuçlarını yaşayarak gördü. Ülkemiz önemli bir tedarik merkezi olurken, Gaziantep üretim gücü ve sektör yelpazesiyle önümüzdeki süreçte çok daha öne çıkacak” diye konuştu. Bülten

Gaziantep’ten Tüm Zamanların En Yüksek Haziran Ayı Rekoru

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nden (GAİB), yılın ilk yarısında 3 milyar 981 milyon 850 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci 2020 yılının en fazla ihracat gerçekleştirilen ayının Haziran olduğunu ifade ederek ihracatta normale dönüşün hızlandığını sözlerine ekledi.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, 2020 yılının ilk altı aylık döneminin tamamlandığını ve bu süreç içerisinde Haziran ayının en fazla ihracat gerçekleştirilen ay olduğunu belirtti. Haziran 2020’de Gaziantep’ten 648 milyon 531 bin dolarla tüm zamanların en yüksek Haziran ayı ihracatına imza atılırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 758 milyon 716 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Kileci; Bölgenin ve Gaziantep’in Mayıs ayına göre ciddi bir ihracat artışı gösterdiğini ve pandemi öncesinde gerçekleştirilen ihracattan daha yüksek rakamlara ulaşıldığını söyledi. Yılın ilk yarısında Gaziantep’ten toplam 3 milyar 447 milyon 236 bin dolar, Bölgeden ise 3 milyar 981 milyon 850 bin dolarlık ihracat yapıldığı kaydedildi.

“PANDEMİ ÖNCESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN İHRACATI GEÇTİK.”

Haziran 2020’de ihracatta ciddi bir toparlanma gözlendiğine dikkat çeken GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yılın ikinci yarısında bu toparlanmanın devam edeceğine ve birçok sektörde ihracatın,pandemi öncesinde görülen seviyelere geleceğine inandıklarını belirterek;“2020 yılının ilk yarısını en az kayıpla kapatmaya çalıştık. Dünyayı olduğu gibi ülkemizide etkisi altına alanpandemi, birçok sektörde ihracatı olumsuz etkiledi. Fakat 2020’nin ilk yarısını kapatırken, ihracat beklentileri endeksinin küresel anlamda artış yönünde bir seyir izlediğini görüyoruz. Haziran ayı ihracatında Birliklerimiz, geçtiğimiz aya göre %33, Gaziantep ise %34’lük bir artış göstermiştir. Bu rakamlarla, pandemi öncesindegerçekleştirilen Şubat ayı ihracatını geçmiş bulunuyoruz. Hızlı bir toparlanma sürecine girdiğimizi gösteren veriler, önümüzdeki aylar için umut vadediyor. Diğer yandan, geçtiğimiz aylarda yaşadığımız zorluklardan dünya bir ders çıkardı; mevcut ticari düzen ile işleri yürütmek mümkün değil. Online çalışma sistemine geçen ve ticaretlerini elektronik hale getiren firmalar; maliyetlerinin düştüğünü, zaman kaybının en aza indiğini, verimin ve kârın arttığını gördüler. Bizim anlatmaya çok önceden başladığımız dijitalleşmenin önemi bu kez tecrübe edilerek anlaşılmış oldu.Dünya genelinde gözlenen bu değişimler çerçevesinde Birliklerimiz, ticaretimizi dijitalleştirmek ve ihracatçılarımızı yaşanan gelişmelere hazırlamak amacıyla gerçekleştirdiği online eğitimlerine Haziran ayında da devam etti. Tamamı ücretsiz ve online olarak gerçekleştirilen 5 eğitime toplamda 1177 kişi katıldı.” dedi.

Gerçekleştirdikleri online dış ticaret eğitimlerine de değinen Kileci; “Bu süreçte; dış ticaret alanında Bölgedeki kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla daha önce düzenlediğimiz 100 saatlik, sertifikalı ve ücretsiz Dış Ticaret Uzmanlığı Programlarımız online hale getirilmiştir. Bu program çerçevesinde Haziran ayında mezun veren ilk grubumuz, önümüzdeki günlerde üye firmalarımız ile buluşturularak bir kariyer günü düzenlenecektir.Tamamlanan bu eğitimi takiben, firmalarımızın dış ticaret departmanlarında çalışanlar için mesai saatleri dışında olacak şekilde düzenleneneğitimimiz ile Haziran ayının son haftası başlayan 3. bir eğitimimiz ise devam etmektedir.Temmuz ayı içerisinde başlayacak 4. grubumuz için de önümüzdeki günlerde başvurular toplanmaya başlanacaktır.” ifadelerinde bulundu.

HAZİRAN’DAİHRACAT YAPILAN ÜLKE SAYISINDA DA REKOR

2020 yılının ilk altı aylık döneminde bölgeden dünyanın farklı ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta ülke bazında büyük artış olduğu,GAİB ve Gaziantep için tüm zamanların en çok ülkeye ihracat yapılan ay rekoru kırıldığını ifade eden Başkan Kileci bu süreçte Bölgeden toplam 186 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Bölge ihracatında Orta Doğu ülkelerinin %41,3 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin %19 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin de %15,4 payla üçüncü sırada yer aldığını sözlerine ekledi. 186 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiklerine dikkati çeken Kileci; “Bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, Almanya, İtalya, İsrail, Libya ve Cibuti bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıcamakine halıları, pastacılık ürünleri, kumaşlar, plastikler ve mamulleri, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, dış giyim, ile demir-çelik mamülleribölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” dedi.

GAZİANTEP HAZİRAN AYINDA İHRACATTA YERİNİ KORUDU

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in2020 yılı Ocak-Haziran döneminde 3 milyar 447 milyon 236 bin dolar ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 6. ili olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Başkan Kileci Gaziantep’ten en çok ihracat yapılan ürünlerin tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti.

2020 yılı Haziran ayında GAİB'e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Mardin'den 70,7 milyon dolar, Kahramanmaraş'tan 68,8 milyon dolar, Malatya'dan 17,2 milyon dolar, Şanlıurfa'dan 15 milyon dolar, Diyarbakır'dan 11,7 milyon dolar, Adıyaman'dan 7,8 milyon dolar, Kilis'ten 4,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.

02 Tem 2020 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.