AKILLI ŞEHİR OLMALIYIZ

Robotlar ve yazılımları ile az enerji kullanan fabrikaları çoğaltılmalı

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep’te hayatımızı kolaylaştıracak akıllı uygulamalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Arıkan, “ Akıllı otopark çözümleri, ulaşım yönetimi, afet yönetimi, elektrik, su, doğalgaz yönetimi, akıllı atık yönetimi, akıllı sağlık yönetimi, akıllı bina yönetimi, akıllı kamu emniyeti ve güvenlik çözümleri, kentle ilgili birçok bilgiye gerçek zamanlı erişim imkanı gibi, birçok mühendislik dalını içinde barındıran yönetim sistemleri hepimizin hayatını kolaylaştıracak” dedi.

MÜHENDİSLİK GERÇEĞİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

  1. Sanayi devrimini ve uygulamalarını yaşadığımız bir süreçte olduğumuzu vurgulayan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, akıllı şehir için, yönetim bilgi sistemi, coğrafi bilgi sistemi, iletişim altyapı sisteminin bulunması gerektiğini vurguladı. Arıkan, “ Dünyada teknolojiye yön veren, Ülkelerin gücüne yön veren mühendislik gerçeği ile karşı karşıyayız. Mühendislik disiplinini, anlayışını uygulamalarımıza, yapılarımıza, üretimimize, güvenliğimize yerleştirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

MÜHENDİS BEYİNLERİN ÇAĞINDAYIZ

Oda olarak Fütüristlerin çalışmalarını takip ettiklerini ifa eden, “ Endüstri 4.0, yapay zeka çağındayız ve etkilerini hızla yaşıyoruz, yaşamaya devam edeceğiz. Endüstri dünyası altın çağlarından birini yaşıyor. Dolayısı ile verimli üretim dönemine girmiş bulunuyoruz. Mühendis beyinlerin çağındayız. Özellikle de elektrik, elektronik, haberleşme, yazılım bölümleri bu çağın liderleri konumunda olacaklar” diye konuştu.

AKILLI İŞLETMELER, AKILLI ŞEHİRLER

Akıllı şehirler, şehrin gelişim düzeyine, değişime, reforma ne kadar istekli olduğuna bağlı olarak da şehirden şehre ve ülkeden ülkeye değişim gösterdiğini kaydeden İslim Arıkan şöyle konuştu: “Robotlar ve yazılımları ile az enerji kullanan fabrikalar, insansız araçlar, akıllı ev, akıllı ofis, akıllı işletmeler, akıllı şehirler, tıptaki sensör uygulamaları ile birçok sağlık verisine ulaşım, robotik uygulamalar, İHAlar, SİHAlar,sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda somut nesnelere dönüştüren 3 boyutlu yazıcılar, arttırılmış gerçeklik, ses analizleri, yüz analizleri, üst düzey analizler, e-ticaret, karşılaştığımız, yakın zamanda karşılaşacağımız teknolojiler olacaktır.”

GAZİANTEP’TE AKILLI UYGULAMA ŞART

Gaziantep’te hayatımızı kolaylaştıracak akıllı uygulamalara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Arıkan, “ Akıllı şehir kavramını ve uygulamalarını yaşadığımız şehirlerde görüyoruz, hayatımızı kolaylaştıracak akıllı uygulamalar istiyoruz. Akıllı otopark çözümleri, ulaşım yönetimi, afet yönetimi, elektrik, su, doğalgaz yönetimi, akıllı atık yönetimi, akıllı sağlık yönetimi, akıllı bina yönetimi, akıllı kamu emniyeti ve güvenlik çözümleri, kentle ilgili birçok bilgiye gerçek zamanlı erişim imkanı gibi, birçok mühendislik dalını içinde barındıran yönetim sistemleri hepimizin hayatını kolaylaştıracak sistemlerdir. Bunlar hayatımıza girdikçe, geliştikçe, dijitalleşme kabul gördükçe şehir sakinleri tarafından beklentiler artacaktır” dedi.

FİBER ALTYAPININ GÜÇLÜ OLMASI GEREKİYOR

Gaziantep’te internet hızının artması için fiber altyapının güçlü olması gerektiğinin altını çizen Arıkan şöyle konuştu: “ Şehirlerin çevrimiçi hizmetlerini artırmaları ve altyapı sağlayıcıların projelerinde çok daha yenilikçi olmaları ön plana çıkacaktır. Başarılı akıllı şehir projeleri, şehirlerde yaşanabilirlik düzeyini iyileştirecektir. Akıllı şehirler, şehrin gelişim düzeyine, değişime, reforma ne kadar istekli olduğuna bağlı olarak da şehirden şehre ve Ülkeden Ülkeye değişim gösteren bir süreçtir. Hepimizin katkı koyması gereken bir süreçtir. Ancak; akıllı şehirlerde; yönetim bilgi sistemi, coğrafi bilgi sistemi, iletişim altyapı sistemi en önemli bileşenlerdir. Bu sistemler sağlam olursa geçiş kolay olur, yoksa problemler oluşur. Cable araştırma şirketi tarafından yayınlanan “2019 Yılı Dünya Genişbant İnternet Hızı” sıralamasında 207 Ükenin yer aldığı araştırmada, dünyada en yüksek internet hızına sahip olan Ülke Tayvan. Rapora göre; Türkiye 102. Sırada bulunuyor. Rapora göre Türkiye’nin ortalama internet hızı ise son üç yılda kademeli olarak artış gösterdi.2017 yılında 3.96 Mbps, 2018 yılında 4.90 Mbps olarak ölçülen bu oran 2019 yılında 5.27 Mbps olarak hesaplandı. Teknolojik gelişim gösteren, teknolojik yatırımlar yapan Ülkemiz için bu hız oldukça düşük. Ülke ekonomisi için önemli bir bileşen olan internet hızının artması için fiber altyapının güçlü olması gerekiyor. Bu konuda atılımlara, yatırımlara ihtiyaç duyulmaktadır.”

MEHMET TORUN

10 Kas 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.