Konukoğlu Damgası

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2018 vergilendirme dönemine ilişkin yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listesini açıkladı

Listeye Gaziantep’ten sadece Abdulkadir Konukoğlu, Zekeriya Konukoğlu ve Adil Sani Konukoğlu girebildi.

KONUKOĞLU AİLESİ LİSTEDE

Türkiye'nin 2018 yılı kurumlar vergisi rekortmeni 10 milyar 610 milyon 547 bin 65 lira vergi tahakkuk ettirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu. Türkiye'nin 2018 gelir vergisi rekortmenlerinden ilk ikisi adının açıklanmasını istemezken ilk 100’ün arasına Konukoğlu ailesinde 3 kişi girdi. Abdulkadir Konukoğlu 95. , Zekeriya Konukoğlu 99., Adil Sani Konukoğlu 100. Sırada yer aldı.

GAZİANTEP’TEN SADECE 3 KİŞİ

Türkiye geneli gelir vergisi mükelleflerinden en fazla vergi tahakkuk edilen ilk 100 mükellefin illere göre dağılımında 85 rekortmenle İstanbul ilk sırayı aldı. İstanbul'u Ankara (3), Gaziantep (3), Antalya (2), İzmir (2), Denizli (2), Bursa (1), Eskişehir (1) ve Hatay (1) izledi. Buna göre, gelir vergisi beyanlarında bir önceki yıla (Mart 2017) göre, beyan edilen matrah toplamında yüzde 13,67, tahakkuk eden vergi toplamında yüzde 14,44 artış gerçekleşti.

Kurumlar vergisi beyanlarında ise bir önceki yıla (Nisan 2017) göre, beyan edilen matrah toplamında yüzde 29,01, tahakkuk eden vergi toplamında yüzde 38,61 yükseliş dikkati çekti. Türkiye genelinde 2018 vergilendirme dönemi yıllık gelir vergisi beyanlarına ilişkin olarak Mart 2019'da 3 milyon 540 bin 136 mükellef tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesi verildi. Gelir vergisi beyannameleri ile 87 milyar 914 milyon 102 bin 970 lira matrah beyanında bulunulurken, bu tutar üzerinden 23 milyar 617 milyon 67 bin 834 lira gelir vergisi tahakkuk ettirildi.

MERKEZ BANKASI LİDER

En fazla gelir vergisi beyan eden mükellef listesinin ilk iki sırasındaki rekortmenler isimlerinin açıklanmasını istemedi. Listenin 3'üncü sırasında ise 54 milyon 169 bin 334 lirayla Mustafa Rahmi Koç yer aldı. Kurumlar vergisi beyan eden mükellef listesinde ise ilk sıranın sahibi geçen yıl tahakkuk ettirilen 10 milyar 610 milyon 547 bin 65 lira vergiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu. Geçen yılın birincisi Şarık Tara da 36 milyon 215 bin 996 liralık vergiyle dördüncü sırada yer buldu.

ABDULKADİR KONUKOĞLU

Anadolu sanayileşmesinin önderlerinden Sani Konukoğlu’nun ilk çocuğu olarak 1948 yılında dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren iş hayatına büyük ilgi duyan Abdulkadir Konukoğlu, 1962 yılında çalışma hayatına adımını attı. Çıraklıktan başlayıp işletmenin her kademesinde görev yaparak iş tecrübesini kısa zamanda geliştirdi. 1968 yılında askerlik nedeniyle 2 yıl ara verdiği iş hayatını, 1970 yılında şirketin işletme müdürlüğünü yaparak sürdürdü. Çalışma azmi ve üretim heyecanıyla iş birikimini kısa sürede artıran Konukoğlu, 1972 yılında genç yaşına rağmen başarısı sayesinde SANKO İşletmeleri Genel Müdürlüğü görevi ile yönetim kademesinde yerini aldı. Abdulkadir Konukoğlu yönetimindeki SANKO Holding; bugün tekstil başta olmak üzere ambalaj, inşaat, iş makineleri, bilgi-iletişim, ısıtma-soğutma, finans, eğitim, enerji, beyaz eşya, gıda ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış işletmelerinde yaklaşık 14 bin kişiyi istihdam eden, birçok ülkeyle iş ilişkileri bulunan dev bir kuruluş haline geldi. *TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeliği, *TOBB Sanayi Konseyi Üyeliği, *TOBB Tekstil Sektör Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyor. Konukoğlu, topluma bu katkıları nedeniyle ülkemizin önde gelen saygın yayın kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler tarafından “Yılın En İyi İş Adamı”, “Yılın En İyi İşletmecisi”, ‘’Yılın Girişimcisi’’, “Yılın Altın Adamı”, ‘Yılın En Başarılı İşadamı” ve ‘’Yılın Sanayicisi’’ ödüllerine layık görüldü. Halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunduğundan dolayı TBMM Başkanlığı’nca ‘’Üstün Hizmet Ödülü’’, Gaziantep Üniversitesi’nce de ‘’Fahri Doktora’’ unvanı verilen Abdulkadir Konukoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ZEKİ KONUKOĞLU

Uzun yıllar grubun amiral gemisi tekstil işlerini Bursa'dan yöneten Zeki Konukoğlu'nun, üç yıl önce başkanlık koltuğuna oturduğu SANKO Holding'in geçen yıl 6,7 milyar TL ciroya ulaşmasına önderlik ettiğine vurgu yapılan araştırmada, "Yönetim kurulu başkanlığı görevini ağabeyi Abdulkadir Konukoğlu'ndan devralarak SANKO Holding'in başına geçen Zeki Konukoğlu, bu yıl da önemli yatırım kararlarına imza atmaya hazırlanıyor. Gaziantep, Bursa, Adıyaman, İstanbul, Adana, Adapazarı, Kahramanmaraş, Rize, Tokat, Giresun, Bartın, Antakya, Karaman, Osmaniye, Kilis, Mersin, Zonguldak Ereğli ve Manisa Salihli gibi Türkiye'nin birçok noktasında yatırımları bulunan grup, bu yıl 185 milyon dolarlık yeni yatırım planlıyor. Zeki Konukoğlu, enerjide 85 milyon dolar, tekstilde 55 milyon dolar, çimentoda 30 milyon dolar, ambalajda 15 milyon dolarlık yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini kaydediyor. Konukoğlu, 14 bin çalışanlı SANKO Holding'in bu yeni yatırımlarla 2017 yılında 800 kişiye ek istihdam sağlayacağını kaydediyor" bilgileri verildi.

ADİL SANİ KONUKOĞLU

Araştırmada, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Adil Sani Konukoğlu'nun, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı ile TOBB Sanayi Konseyi Üyeliği ve Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Üyeliği, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkan Vekilliği görevleriyle Anadolu'nun en etkin isimlerinden biri olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca dergide "Konukoğlu Ailesi'nde, ağabeyleri Abdulkadir ve Zeki Konukoğlu'nun ardından holdinge başkanlık etmesi beklenen Adil Sani Konukoğlu, ayrıca, kent sanayisinin gelişimine yoğun mesai harcıyor. Kenti yeni pazarlarla açmak üzere girişimlerde bulunuyor. Konukoğlu, Afrika ülkeleri başta olmak üzere yeni pazarlara açılan Gaziantepli sanayicilere öncülük ediyor" ifadeleri yer aldı.

20 Kas 2019 - 00:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.