GAİB’te Halı  Tasarım Günleri

Ticaret Bakanlığı, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri ve Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Tasarım Günleri 2019 ve 6. Makine Halısı Tasarım Yarışması Finali GAİB hizmet binasında düzenlenen törenle başladı

Ticaret Bakanlığı, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri ve Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Tasarım Günleri 2019 ve 6. Makine Halısı Tasarım Yarışması Finali GAİB hizmet binasında düzenlenen törenle başladı. İki gün sürecek etkinlik kapsamında bir çok üniversiteden akademisyen halı konusunda çeşitli söyleşiler ve panellere katılacak.

Güney Doğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri tarafından Ticaret Bakanlığının desteği ve Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştiren Tasarım Günleri 2019 ve 6. Makine Halısı Tasarım Yarışması Finali düzenlenen törenle start aldı.

Açılış törenine TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ile çok sayıda davetli ve üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri bölümünde eğitim görmekte olan öğrenciler katıldı.

HALI İHRACATINDA ÇİN’DEN SONRA DÜNYA İKİNCİSİYİZ

Türkiye’nin Çin’in ardından halı ihracatında 2,3 milyar dolarla ikinci ülke olduğuna dikkat çeken GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan “Türkiye yaklaşık 2,3 Milyar dolarlık halı ihracatı ile Çin’in ardından dünyada ikinci ülke konumunda yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerine üye olan firmalar olarak yapmış olduğumuz halı ihracatı ise 1,5 Milyar dolardır. Bu Türkiye halı ihracatının %66,5’ini oluşturmaktadır. Gaziantep’te, halı sektörü lokomotif bir sektördür. Sektörde 150’ye yakın üretici, 700’ü aşkın ihracatçı firmada doğrudan 25.000 kişi istihdam edilmektedir. Çok sayıda yan sanayi ve tedarikçi firmalarla birlikte dolaylı olarak 50 bin kişiye istihdam sağlamaktadır” dedi.

SEKTÖREL LİDERLİĞİMİZİ KORUMAK ZORUNDAYIZ

Başkan Kaplan konuşmasına “Uluslararası rekabet gücümüzü ve sektördeki lider pozisyonumuzu koruyabilmek ülkemiz ve şehrimizin ekonomisi adına çok önemlidir. Sektörümüzün en önemli ihtiyacı, şüphesiz insan kaynağıdır. Bu anlamda Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği olarak Lise, Üniversite ve Sanayi iş birliğinde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine büyük önem veriyoruz. Hem meslek liseleri hem de Güzel Sanatlar Fakültesinde makine halısı ile ilgili bölümler açılması ve eğitim müfredatının sanayinin ihtiyaçlarına uyumlu hale getirilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üniversitemiz işbirliğinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaz aylarında, Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarına yönelik vermiş olduğumuz “Bilgisayar Destekli Halı Tasarım Kursu”nu her sene tekrar etmek istiyoruz. Halı tasarımı ve desen uygulaması alanında insan kaynağı kapasitesini geliştirmek ve sektöre yeni tasarımcılar kazandırmak amacındayız. Sektörde halihazırda çalışan ve yeni istihdam edilecek tasarımcılar ve desinatörlerin sertifikalandırılması ve akredite edilmeleri için yönetimi sektörde yer alan tasarımcılardan oluşan bir Halı Tasarım Derneği kuruyoruz. Halı sektöründe nitelikli pazarlama elemanı ihtiyacına yönelik olarak Üniversitemiz iş birliğinde, Dış Ticaret Uzmanlığı eğitimleri düzenliyoruz. Ayrıca, dış ticarette yaşanan alacak problemlerini aşmak üzere bir yandan belgeye dayalı ticaretin usulleri ile ilgili bilgilendirmeler yapıyor diğer taraftan alacakların takibi amacıyla firmalarımız adına girişimlerde bulunuyoruz. Potansiyeli olan hedef ülkeler belirleyerek, öncelikle yerinde pazar araştırması yaparak firmalarımızı bilgilendirme, devamında ise heyet organizasyonları ile yeni pazarlar ve müşteriler kazanma amacıyla firmalarımıza yardımcı oluyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE SEKTÖRDE MİLLİLEŞME ÇABASINDAYIZ

Halı sektöründe bir çok alanda millileşme çabasın içerisinde olduklarını da vurgulayan Başkan Kaplan “Sektörün önemli girdileri olan yazılım ve yan sanayi ürünlerinin yerelde üretilmesi amacıyla Üniversite ile işbirliği içinde bir millileşme çalışması yürütüyoruz. Ortak tedarik, ortak üretim planlaması, ortak pazarlama yolu ile kaynakların daha verimli ve etkin kullanılabilmesini teminen firmalarımız arasında işbirliği yapıları geliştirmeye çalışıyoruz. Sektörümüzün ihracatının daha katma değerli hale gelebilmesi için bugün sahip olduğumuz kapasitenin daha da üzerine çıkmamız gerektiğini biliyoruz” dedi.

HALI ÜRETİMİ GİBİ TASARIM VE MODADA DA SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ

Gaziantep ve Türkiye’nin halı üretimi ve ihracatında sektörün zirvesinde yer aldığına dikkat çeken Başkan Ahmet Kaplan üretim ve ihracat gibi halı tasarımı ve modasında da dünya lideri olmak istediklerini ifade ederek “Özgün desenlerin oluşturulması, müşterilerin beğeni ve tercihlerine doğru ve zamanında cevap verilebilmesi, uluslararası rekabette çok büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla bu yıl altıncısını düzenlediğimiz yarışmamızın final törenini de kapsayacak şekilde Tasarım Günleri etkinliği başlattık. Tasarım konusunda firma sahiplerimize, firmalarımızda çalışanlara ve sektörde rol almak isteyen herkese açık panel, söyleşi ve atölye çalışmaları ile yeni bakış açıları kazandırmak istiyoruz. “6. Makine Halısı Tasarım Yarışması” ve “Tasarım Günleri” etkinliğine katkılarından dolayı; Öncelikle desteklerinden ötürü Ticaret Bakanlığımıza, Bu yarışma ve etkinliği ortaklaşa düzenlediğimiz Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali GÜR, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Necip Fazıl YILMAZ ve ekibine, Yarışmaya başvurulan eserlerin değerlendirilmesi aşamasında bizlere destek olan ve Jüride yer alan değerli akademisyenlerimiz ve sektör temsilcilerine, Finale kalan eserlerin halıya dönüştürülmesi ve dokunması aşamasında gönüllü olarak bizlere yardımcı olan üretici firma sahiplerimize, Tasarım Günleri etkinliğinde bizlere ışık tutan konuşmaları ile katkıda bulunan değerli panelist ve konuşmacılara, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği personellerimize, ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Gençlerimizi İhracat Ailesine Kazandırıyoruz

İhracatın geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi yönünde önemli çalışmalara imza attıklarını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci eğitimin kendileri için öncelikli olduğunu ve ihracat ailesine gençlerin kazandırılması için çeşitli eğitimler düzenleyerek ihracatçıların da ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar yetiştirildiğini sözlerine ekleyerek Tasarım Günlerinin başarılı geçmesini diledi.

AKADEMİSYENLER MAKİNE HALISININ GELECEĞİ İÇİN GAZİANTEP’TE BULUŞTU

Yapılan konuşmaların ardından Tasarım Günleri 2019 etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından etkinliğe katılan akademisyenler halının önemi, halının geleceği, tarihten günümüze halı ve moda konusunda düzenlenen söyleşi ve panellere katılarak görüşlerini dile getirdiler. 6. Makine Halısı Tasarım Yarışmasına katılarak finale kalan 20 halı arasından dereceye giren halı tasarımlarının jüri tarafından oylamasının ve ardından ödül töreninin gerçekleştirileceği de ifade edildi. BÜLTEN

03 Eki 2019 - 00:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.