ZAMLAR ÇILDIRTTI

Doğalgaz fiyatları konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 arttırıldı. Elektrik fiyat tarifleri de aynı oranlarda konutlara, ticarethane ve sanayi sektörüne yansıtıldı.

Doğalgaz fiyatları konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 arttırıldı. Elektrik fiyat tarifleri de aynı oranlarda konutlara, ticarethane ve sanayi sektörüne yansıtıldı. Enerji fiyatlarına son üç ayda üç kez zam gelmesi sanayiciye geri adım attırdı. Organize sanayi bölgelerinde vardiyalar düşerken, bazı üretim tesisleri şalteri kapattı. Sanayici zamların, ekonomi yönetiminin bir numaralı mücadele alanı enflasyonu daha da arttıracağı görüşünde.

Elektrik Mühendisleri Odası ( EMO ) Gaziantep Şubesi Başkanı İslim Arıkan, “Şu anda ülkemizin kritik bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Enerjide dışa bağımlılığın maalesef sonuçlarını yaşıyoruz. Orta ve uzun vadede doğalgaz ithalat fiyatları gerilemediği ya da döviz kurları keskin bir düşüş göstermediği takdirde doğalgaz satış tarifelerinde artış ihtiyacı, dolayısı ile elektrik birim fiyatları devam edecek gibi görünüyor. Bu durumun bir an önce düzelmesini diliyoruz” dedi.

EMO’nun hesaplamalarına göre; 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için gerekli 230 kilovat saatlik (kWh) faturanın bedeli ise Ekim 2018`de bir önceki aya göre; yüzde 9`luk artışla, 137,36 TL`ye yükseldi. Bir ay içinde gelen zamla, konut aboneleri ortalama olarak 11,34 TL fazladan ödeme yapacak. Böylece 2018 yılında yapılan zamlar, konut faturalarına toplamda yüzde 44,97`lik artış olarak yansıyacak. Aralık 2017`de 94,75 TL ödeyen konut aboneleri aynı tüketim için Ekim 2018`de 42,61 TL daha fazla ödemeye yapmak zorunda kalacaklar.

SANAYİCİYE AĞIR DARBE

Son beş ayda sanayici kullandığı elektriğin faturasının yüzde 100 arttığına dikkat çekilirken üretim çarklarının dönmesi için sanayici acilen durumun yeniden değerlendirilmesini istiyor. Başkan Arıkan, “Elektriğe 1 Ekim’de rekor düzeyde zam yapıldı. Konut kullanıcılarının elektrik faturası 2017 yılsonuna göre yüzde 44.9 arttı; sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatma tarifelerine yapılan zam ise yüzde 70’i aştı” dedi.

HER AY DÜZENLİ ZAM

“Ağustos ve Eylül aylarında yüzde 14’er düzeyinde fiyat artışı yapılan sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama abonelerinin kullandığı elektriğe Ekim ayında yüzde 18 zam yapıldı” diye konuşan Arıkan, “Böylece yılbaşından itibaren elektriğe yapılan zam; sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama kullanıcıları için yüzde 70’i aştı. Konut kullanıcılarının elektrik faturasına ise 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 8.72 zam yapıldı. Bu zamla birlikte hanelerin aylık elektriğe ödedikleri fatura 2017 yılsonuna göre bu yıl yüzde 44.9 artmış oldu. Yapılan yeni zamla asgari 230 kilovatsaatlik tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 137 lirayı geçerken, geçen yıla göre aynı elektrik tüketimi için 42.6 lira daha fazla ödenmesi gerekecek. Enerji fiyatları için 3’er aylık dönemler halinde uygulanan maliyet esaslı fiyatlandırma mekanizmasının fiilen ortadan kaldırılarak, “her ay zam” düzenine geçilmesinin ardından elektriğe bir kez daha yüksek oranlı zam yapıldı” ifadelerini kullandı.

“KRİZ GİDEREK DERİNLEŞMEKTEDİR”

EPDK’nın yayımladığı tarife tablolarına göre 1 Ekim 2018’den itibaren geçerli olan yüksek zamlar; çıplak enerji bedeli ve perakende hizmet bedelini kapsayan perakende enerji bedellerine yapılan zamlardan kaynaklandığını ifade eden Arıkan, “Tek terimli alçak gerilim aboneleri arasında yüzde 14 ile 27 arasında değişen oranlarda perakende enerji bedeline yapılan zam, özellikle doğalgaz fiyatlarındaki artış da dahil olmak üzere elektrik üretim maliyetlerindeki artışı yansıtmaktadır. Kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kaleminde ise yüzde 3’lük bir indirim yapılmıştır. Yeni zamlarla birlikte faturalara yansıtılan elektrik fiyatları kilovatsaat başına; ticarethanelerde 57.1, aydınlatmada 52.96, tarımsal sulamada 50.26, sanayide 49.68, konutlarda 47.85, şehit aileleri ve muharip malul gazilerde 22.89 kuruşa çıktı. 39.52 kuruş olan genel aydınlatma bedeli ise 39.11 kuruş olarak belirlendi. Geçen yıl sonuna göre bakıldığında; fon ve vergi kesintileri hariç olan bu fiyat düzeyleriyle her 100 kilovat saat tüketim için sanayi kullanıcılarından 20.61 lira, ticarethanelerden 23.62 lira, meskenlerden 14.67 lira, şehit aileleri ve muharip malul gazilerden 6.93 lira, tarımsal sulama abonelerinden 20.81 lira, aydınlatma giderleri için kamu bütçesinden 21.81 lira daha fazla tahsilat yapılacak” diye konuştu.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN FATURASI 137 LİRAYA YÜKSELDİ

EMO Başkanı Arıkan, şöyle konuştu: “Bir evdeki asgari tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat elektrik harcadığı dikkate alındığında, fon ve vergi kesintileri de eklendiğinde konutların aylık faturası 137 liraya çıkacak. Geçen ay yapılan zamla aynı faturanın 126 lira olduğu göz önüne alınırsa, 1 ay içinde gelen zam 11 lirayı geçiyor. Geçen yıla göre ise konutların elektrik faturalarındaki artış 42.6 TL’ye ulaştı. Elektrik fiyatlarına yapılan rekor düzeydeki zamlar, ekonominin temel girdisi olması nedeniyle pek çok üründe de fiyat artışlarına neden olacaktır. Türkiye’nin içinde bulunduğu kriz ortamında bu zamlar ve getireceği enflasyon artışlarının ekonomide yaşanan sıkıntıları daha da büyüteceği açıktır. Sorunların temelinde yıllardır sürdürülen yanlış ve dışa bağımlı enerji politikalarının büyük etkisi vardır. “Yerli ve milli” söyleminin arkasında ithal kaynakların egemenliği devam etmekte, özelleştirme ve serbestleştirme politikaları adı altında dış borçla büyütülen enerji sektörünün yaşadığı kriz giderek derinleşmektedir. Bugüne kadar sürdürülen yanlış politikalardan artık vazgeçilmeli, elektrik hizmeti kamusal bir anlayışla sunulmalı, bu çerçevede elektrik fiyatları da günübirlik çıkarlar ve piyasadaki etkin lobilerin taleplerine göre değil, kamu yararı doğrultusunda belirlenmelidir”

03 Eki 2018 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.