Kurban Hisse Organizasyonu

Sosyal yardımlaşma olarak da görülebilecek kurban hisse organizasyonu yılın farklı dönemlerinde çeşitli vakıfların ve derneklerin yaptığı bir aktivite...

Sosyal yardımlaşma olarak da görülebilecek kurban hisse organizasyonu yılın farklı dönemlerinde çeşitli vakıfların ve derneklerin yaptığı bir aktivitedir. Bu organizasyonlar sayesinde ihtiyaç sahibi olan kimselere kesilen etler ulaştırılmakta ve muhtaç kişilerin kötü durumlarında bir nebze de olsa iyileşme sağlanmaktadır. İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak isteyen herkesin katılabileceği bu projeler deneyimli kuruluşlar tarafından İslami şartlara uygun olarak gerçekleşmektedir.

Bu tür organizasyonlarla hem bireyler bir nevi sadakalarını vermiş olurlar hem de sosyal açıdan gelirlerinin bir kısmıyla hiç tanımadıkları ama günleri açlıkla geçen kimselere yardım etmiş olurlar. Üstelik bu organizasyonlarda birçok farklı paketler bulunmaktadır. Bütçenize göre bir pakete kayıt olduktan sonra tek yapmanız gereken vekaletinizi organizasyona ulaştırmaktır. Bundan sonra kuruluş sizi adım adım bilgilendirerek dağıtım ve ulaştırma aşamalarını yerine getirecektir.

Vekaleti Bir Organizasyona Vererek Kurban Kesilir mi?

Diyanete de sorduğunuzda bu konuda alacağınız cevap evettir. Sizin yerinize kesim işlerini İslami şartlara uygun olarak yapabilecek bir organizasyon bulduğunuz sürece gönül rahatlığıyla vekaletinizi verip kurbanınızı kestirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şeylerden biri seçtiğiniz kurumun köklü ve deneyimli olduğundan, dolandırıcı olmadığından emin olmaktır. Bunun için kurumla yüz yüze görüşmek çok daha yararlı olacaktır. Ayrıca seçtiğiniz kuruluşun mümkün olduğunca kurbanı ziyan etmeden her kısmını değerlendirdiğinden de emin olursanız yaptığınız hayır çok daha makbule geçer.

Kurumlar İhtiyaç Sahiplerini Nasıl Belirler?

Genelde kurban hisse organizasyonu yapan kuruluşlar yıl içinde sürekli olarak yardım yaptıkları için ihtiyaç sahipleriyle iç içe vakit geçirirler ve haliyle bölgede ki kişiler hakkında bilgi sahibi olup onları listeleyerek yardımlar geldikçe bunları sırayla paylaştırırlar. Bunun haricinde mülteci kampları, yurtlar, yetimhaneler gibi ihtiyaç sahiplerinin olduğu noktalara da elde edilen yardımlar ulaştırılmaktadırlar. Çoğu kurum yapılan yardımın nereye gideceği yönünde kişileri bilgilendirmektedir. Eğer isterseniz buna göre de seçiminizi yaparak kurbanınızı gönderebilirsiniz.

Kurban Fiziki Olarak Görmeden Alınır mı?

Kurban bağışı yapmak için hisse aldığınız kurbanı görüp almanın ne kadar gönül rahatlığı verdiği kurumlarca bilinmektedir. Bu sebeple çoğu kurum eğer bağışçılar isterse onların ortak olduğu kurbanın görüntülerini telefon ya da mail yoluyla göndermektedir. Bunun haricinde eğer seçtiğiniz kuruma güveniyorsanız ve onların İslami kuralların dışına çıkmayacağından eminseniz vekaletinizi verip görmeden de kurbanınızı kestirebilirsiniz.

Organizasyonlarda Hangi Hayvanlar Kurban Edilir?

Kurumlar genelde bağışçılar hisse olarak girdikleri için büyükbaş hayvanların kesimini yapmaktadır. Kurban olarak seçilen hayvanın öncelikle hamile olmamasına dikkat edilir. Dişi kurbanlarda yavrusu olup olmadığına bakılır. İslami şartlarda da zaten bunlar ilk dikkat edilmesi gerekenlerdir. Bunun haricinde bazı kurumlar deve, koyun, sığır, keçi gibi toynaklı hayvanların çoğundan hisseli kurban organizasyonu yapabilmektedir. Ayrıca hayvan hastaysa o kurban sayılmayacağından dişleri tam topallamayan, tüyleri dökülmemiş sağlıklı hayvanlar kurban olarak seçilir. Hisse olarak girdiğiniz kurbanda bunun gibi genel özelliklere dikkat eden kuruluşları seçtiğinize emin olduğunuz sürece korkmadan katılabilirsiniz.

Organizasyonlarda Gece Kurban Kesilir mi?

Kurban kesilmesi için İslami şartlara göre akşam vakitleri uygun değildir. Bu vakitlerde kesilen kurbanların hepsi mekruh kabul edilmektedir. Ticari kurumlar harici hiçbir kurum bunu yapmaz. Genelde kurbanların hepsi gün batımına kadar kesilmekte ve kalan kurbanların hepsi uygun şartlarda beslenmeye devam edilip ertesi günlerde kesilmektedir. Kuruluşlar genelde bağışçılara günlük olarak kesim sayısı aşağı yukarı belli olduğundan dolayı girdiği hissede ki kurbanın ne zaman kesileceği ile ilgili bilgi verebilmektedir.

Devletin Yaptığı Organizasyonlar Var mıdır?

Özel olarak çalışan dernek ve vakıfların haricinde ülkemizin resmi yardım kuruluşu olan Kızılay’da kurban organizasyonu düzenlemektedir. Ama kurum bu organizasyonları genellikle Kurban Bayramı döneminde yapmaktadır. Eğer özel kurumlara güvenmekte sıkıntı yaşıyorsanız Kızılay’ın yaptığı organizasyonlarınızda kendi sitesi üzerinden takip ederek bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Organizasyonda Hangi Şartlar Aranmalıdır?

Katılmayı düşündüğünüz kurban hisse organizasyonu içinmümkünse sizin yaşadığınız şehirde şubesi olan gidip yüz yüze görüşebileceğiniz kurumları seçmelisiniz. Böylece şartlarını daha iyi anlayarak gönül rahatlığı ile bağış yaparsanız. Kesim zamanından önce gidip kurbanınızı görme şansı olur. Bundan noktada sonra ise kurumun dağıtım ağının genişliğine bakmanızı öneririz. Dağıtım ağı fakir ülkelere kadar ulaşan organizasyonlar sayesinde kurbanlarınız gerçekten ihtiyacı olan ülkelerde ki kimselere kadar ulaşabilir.

Hisselere Bölme İşlemi Nasıl Yapılır

Bağışçıların hepsine hitap edecek bir çözüm bulmak adına organizasyonlar genelde paketler sunarak hisse bölümü yapmaktadır. 4 kişinin olduğu hisselerin fiyatları çok daha pahalı olurken 7 kişilik hisseler gibi katılımcı sayısının çok olduğu paketler çok daha uygun fiyatlı olmaktadır. İnsanların bağışları toplandıktan sonra herkesin seçtiği pakete göre hisseler dağıtılır ve hangi kasap hangi kurbanı kesecekse ona verdiğiniz vekalet iletilir. Daha sonra ise bağışçılara gönderilmek üzere fotoğraf ve videolar çekilir. Ardından da kesilen kurbanlar paketlenerek ihtiyaç sahiplerine doğru yola çıkarlar.

Kurban Bayramı Harici Günlerde Kurban Kesilir mi?

Kurban organizasyonları en fazla Kurban Bayramı’nda yapılmaktadır. Böylece hem bağışçılar ibadetlerini yerine getirmiş olur hem de kestikleri kurbanlar ihtiyaç sahiplerine iletilir. Ama bunun haricinde organizasyonlar yıl içinde farklı farklı dönemlerde de yapılmaktadır. Adaklık kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine göndermek isteyenler, sadece sadaka ya da yardım olsun diye bu organizasyonlara destek olmak isteyenler içinde yıl içinde kurban kesim ve gönderimi yapan organizasyonları bulmak mümkündür.

Kurbanlar Hangi Mezhebe Göre Kesilir?

Kurumların çoğu İslami şartlara uyup 4 farklı mezhebe de uygun olacak şekilde kesimlerini gerçekleştirmektedir. Yapılan her kesimde kasaplar kurbana en az acı çektirecek şekilde kesim işlemini yaparlar. Kurbanların boğazına bıçak vurulmadan önce tekbirler getirilir. Kasaplar vekaleti aldıklarını ve kabul ettiklerini kesim öncesinde sesli olarak dile getirirler. Böylece kurbanlığınız caiz bir şekilde kesilmiş olur.

Organizasyonlarla Kurban Kesmenin Avantajları

Birçok kimse kendi elleriyle kurbanlarını kesip dağıtmaya çalışmaktadır. Kendi elinizle vereceğiniz kurban tabii ki içinizin en rahat edeceği usuldür. Fakat organizasyonları kullanmakta pek çok avantaj sağlamaktadır. Öncelikle dünyanın dört bir tarafında gerçekten yiyecek bir lokma ekmeğe ihtiyacı olan milyonlarca kimse bulunmaktadır. Bu kuruluşlar sizin kurbanlarınızı bu ailelere ulaştırabilir ve yardımınız çok daha müşkül durumda ki kimselere gider.

Yılda birden çok kere kesim yapıp dağıttırmak sizin için zorlayıcı olabilir. Ama kurumlar sayesinde paranız oldukça organizasyonlara katılarak hem yoksul ailelerin yardımına koşmuş olursunuz hem de yıl içinde paranızın zekatını verme şansınız olur. Sizin ve kurumların katkıları ile bir aile ya da bir ihtiyaç sahibi daha geleceğe umutla bakabilir.

Organizasyon Seçerken Dikkat Edilecekler

Günümüzde ne yazık ki insanların iyi duygularını suiistimal ederek kendilerine haksız kazanç sağlayan birçok dolandırıcı bulunmaktadır. Bu dolandırıcıların bazıları ise insanların iyi niyetli olarak gönderdikleri kurban paralarına da göz dikmiştir. Bu nedenle seçtiğiniz kurumun gerçekten bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığından emin olmalısınız. Mümkün olduğu kadar şeffaf şekilde çalışan sizinle sürecin her noktasını paylaşan kurumları seçmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca kurumun kurban hisse organizasyonu sırasında İslami şartlar konusunda ne kadar hassas olduğuna da dikkat etmelisiniz.

25 Kas 2021 - 00:00 - Hayatın İçinden


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.