iŞTE GERÇEK!

5 cm'den değil, taşıyıcı kolonların zayıf olmasından ceza yazılmış...

Ortağı olduğu yapı denetim şirketi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 1 yıl süreyle cezalandırılınca, “5 cm’lik işçi hatasından dolayı ceza yazdılar” diyen İMO Başkanı Gökhan Çeliktürk ile ilgili gerçeğe PUSULA ulaştı. Çeliktürk’ün ortağı olduğu Kavaklık Yapı Denetim Ltd. Şti. 5 cm işçilik hatasından değil, taşıyıcı kolanların zayıf olmasından dolayı ceza yediği ortaya çıktı. Yapıda büyük önem taşıyan taşıyıcı kolonlar sağlam yapıldığında, depremin neden olacağı hasar minimum seviyeye iniyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk’ün ortağı olduğu Kavaklık Yapı Denetim Ltd. Şti’nin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 1 yıl süreyle cezalandırılmasının ardından, bir anda tüm gözler bu habere çevrilmişti. Gaziantep’te hem sektörün hem de kentin önemli STK’larından biri olan İMO’nun başkanlığını yapan Gökhan Çeliktürk’ün ortağı olduğu yapı denetim firmasının karıştığı bu durum, bir çok kesimde tepki topladı.

ÇELİKTÜRK 5 CM İŞÇİLİK HATASI DEDİ AMA…

Kavaklık Yapı Denetim Ltd. Şti. firmasına verilen cezanını ardından, İMO Başkanı Gökhan Çeliktürk, cezanın siyasi olabileceği yönünde imalarda bulunmuştu. Çeliktürk, verilen cezanın 5 cm’lik işçilik hatasından kaynaklandığını belirtirken, “Kamuoyu bilmelidir ki, mesleğimin ve meslektaşlarımın hakkını, çıkarını ve yaşadığım Gaziantep şehrimizin menfaatleri için doğruları her zaman söylemeye devam edeceğimizi, Adalet arayışımızın artarak süreciğini buradan belirtmek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

TAŞIYICI KOLONLAR ZAYIF YAPILMIŞ

PUSULA, Gökhan Çeliktürk’ün ortağı olduğu firmaya yazılan cezanın nedenini araştırdı ve gerçeğe ulaştı. Buna göre, cezanın nedeni 5 cm’lik fazlalık değil, taşıyıcı kolonların normalden daha zayıf yapılması. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Şehitkamil bölgesinde yapılan ve Kavaklık Yapı Denetim Ltd. Şti tarafından denetlenip olumlu rapor verilen inşaatta yaptıkları incelemede, eksikler tespit etti. İncelemede, taşıyıcı kolonların zayıf yapıldığını belirleyen ekipler, Kavaklık Yapı Denetim firması hakkında rapor tuttu.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin raporunun ardından, inşaat ile ilgili olarak Kavaklık Yapı Denetim Ltd. Şti’ye yapının denetim sorumluluğunu yerine getirememesi nedeniyle Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2. maddesinin 4.fıkrasının (c) ve (g) bentlerinde öngörülen esaslara göre denetlemediği için ceza verildi. Verilen ceza 22 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de firma ve ortakları ile ilgili alınan karar şu şekilde duyuruldu:

Kavaklık Yapı Denetim Ltd.Şti.’nin denetim sorumluluğunda bulunan; Gaziantep ili, Şehitkamil İlçesi, N38C13C3C pafta, 5968 ada, 8 parsel üzerindeki 1629728 YİBF nolu yapıyı 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2. maddesinin 4.fıkrasının (c) ve (g) bentlerinde öngörülen esaslara göre denetlemediği anlaşılan; Kavaklık Yapı Denetim Ltd.Şti.’ne, aynı Kanun’un 8. maddesi gereğince, 1 (bir) yıl süre ile yeni

iş almaktan men cezası verilmesi, yeni iş almaktan men cezası süresinin Resmî Gazete ilan tarihinden itibaren başlatılması, Kavaklık Yapı Denetim Ltd.Şti.’ne yeni iş almaktan men cezası verilmesine sebep olan sorumlu denetim elemanları Mimar Tülay Demircan, İnşaat Mühendisi Gökhan Çeliktürk, İnşaat Mühendisi Mehmet

Latif Gülbaş ve İnşaat Mühendisi Kenan Ulu’nun Bakanlıkça kayıtlarının tutulması, Kavaklık Yapı Denetim Ltd.Şti.’nin kuruluş ortağı Gökhan Çeliktürk’ün, yeni iş almaktan men cezası süresi içerisinde herhangi bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunda teknik bir görev almaması ve başka bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunun ortağı da olmaması Bakanlık Makamının 17.09.2021 tarihli ve 1756308 sayılı Olur’u ile uygun görülmüştür.

TAŞIYICI KOLONLARIN ÖNEMİ

Gökhan Çeliktürk’ün ortağı olduğu firmanın cezalandırılmasına neden olan taşıyıcı kolonlar, yapılarda hayati derecede önemli durumda. Bir yapının dış etkenlere güvenlik içinde karşı koyabilmesi için yük taşımak ve aktarmak üzere oluşturulan temel, perde, kolon, kiriş, döşeme gibi yapı elemanların tümüne birden taşıyıcı sistem denir.

Kolon ve perde kesitlerinin, taşıyıcı sistemin iki doğrultudaki rijitliğini birbirine yakınlaştıracak şekilde belirlenmesi, her iki doğrultudaki deprem zorlanmasının uyuşumlu olarak taşınmasını sağlar. Böylece deprem etkilerinin neden olacağı hasar daha düşük bir düzeye indirilebilir. Taşıyıcı kolonların iyi düzenlenmemesi ise depremde görülen hasarın seviyesini artırıyor. MEHMET DEMİR

26 Eyl 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.