Valilikten Gaziantepspor açıklaması

Gaziantep Valiliği son günlerde bazı basın yayın organlarında Gaziantepspor'a kayyım atanması konusunda Valiliğin müdahil olması hakkında çıkan haber ve paylaşımlar üzerine açıklama yaptı

Gaziantep Valiliği son günlerde bazı basın yayın organlarında Gaziantepspor'a kayyım atanması konusunda Valiliğin müdahil olması hakkında çıkan haber ve paylaşımlar üzerine açıklama yaptı.

Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Dernekler, devlet dışında kendi organlarıyla yönetilen, özel bütçeleri olan tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardır. Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Şahinbey Vergi Dairesi Müdürlüğü'nde kayıtlı mükellef Gaziantep Spor Kulübü Derneğinin 03.06.2019 tarihi itibariyle vadesi geçmiş 144.671.822 TL, vadesi gelmemiş 124.757 TL olmak üzere toplam 144.796.579 TL borcu bulunmaktadır. Derneğin adına dört adet gayrimenkul ve dört adet araç (menkul mal) bulunduğu tespit edilmiş olup, tamamına haciz tatbik edilmiştir (Söz konusu gayrimenkuller ve araçlar üzerinde başka kurum ve kuruluşların da çok sayıda haczi bulunmaktadır).

KAYYIM ATANIR MI?

Ayrıca söz konusu mükellefin Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığından olan alacaklarına (Patent, Logo, Marka vb.) ilişkin de haciz tatbiki yapılmıştır. Ancak bu kurumlarda da çok sayıda 3. kişilerin haciz, rehin ve ipoteklerin olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca 'Gaziantepspor' ismi ve logosu icrada satıştadır. Kayyım atanması ile ilgili hukuki süreç şu şekilde işlemektedir; Derneklerin faaliyetlerini sürdürememeleri halinde Türk Medeni Kanuna göre (Madde 426-427) Sulh Hukuk Hâkimi talebi üzerine öncelikle dernek üyeleri arasından kayyım atanması yapmakta, verilen kararda kayyım görev ve yetkileri belirtilmektedir. Kanun'un ilgili maddeleri gereğince, kayyımlığı gerektiren haller Madde 426'da, Yasal temsilcinin görevini yerine getirmesine bir engel varsa; vesayet makamı, kanunda gösterilen diğer hallerde ilgilisinin isteği üzerine veya re'sen temsil kayyımı atar, denilmektedir.

Kanun gereği Madde 427'de ise;

1. Bir kimse uzun süreden beri bulunamaz ve oturduğu yer de bilinemezse,

2. Vesayet altına alınması için yeterli bir sebep bulunmamakla beraber, bir kişi malvarlığını kendi başına yönetmek veya bunun için temsilci atamak gücünden yoksunsa,

3. Bir tüzel kişi gerekli organlardan yoksun kalmış ve yönetimi başka yoldan sağlanamamışsa,

4. Bir hayır işi veya genel yarar amacı güden başka bir iş için halktan toplanan para ve sair yardımı yönetme veya harcama yolu sağlanamamışsa, Vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan mallar için gereken önlemleri alır ve özellikle belirtilen bu hallerde bir yönetim kayyımı atar, denilmektedir.

Yine ilgili Kanun gereği Madde 430'da ise;

Temsil kayyımı, kendisine kayyım atanacak kimsenin yerleşim yeri vesayet makamı tarafından atanır. Yönetim kayyımı mal varlığının büyük bölümünün yönetildiği veya temsil edilen kimsenin payına düşen malların bulunduğu yer vesayet makamı tarafından atanır, denilmektedir. Türk Medeni Kanunu'nun 426,427/3 ve 430. maddeleri hükmü gereğince Gaziantepspor'a kayyım atanması, Gaziantep Valiliğince değil, Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından öncelikle dernek üyeleri arasından yapılacağı anlaşılmaktadır." BÜLTEN

12 Tem 2019 - 00:00 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.