Mesleğe Hoşgeldiniz

Genç mimarlar rozet takma töreninde buluştu

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, yeni mezun mimarlara yönelik yapılan rozet takma töreni ile “Mesleğe Hoşgeldiniz” dedi. Örgütlenmenin ve dayanışmanın meslek yaşamında karşılaşılan sorunlara çözüm bulmada önemine işaret eden Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Girişken, mesleği icra ederken etik kurallara uyulmasını ve mesleğin saygınlığına özen gösterilmesini istedi.

Gaziantep’te mimarlık mesleğine ilk adımını atan 80 mimar, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin rozet takma töreniyle rozetlerini aldı. Şehitkâmil Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan rozet takma töreniyle yeni mezun mimarlar, rozetlerini odanın eski temsilcileri, eski şube başkanları ve oda yöneticilerinden aldı.

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tarafından yeni mezun mimarlar için “Mesleğe Hoş geldiniz” rozet takma töreni yapıldı. Törende yeni mezun mimarlara Mimarlar Odası’nın logosu megaron rozeti takılırken, katılım sertifikası ve oda yayınları verildi.

MİMAR SİNAN UNUTULMADI

Açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı H. Özgür Girişken, “Tarihimizin en önemli sanatçısı mimar ve mühendis Mimar Sinan’ı ölümünün 429. Yılında saygıyla anıyoruz. Özgün fikirleri ve eserleriyle klasik Osmanlı mimarlığının kurucusu olan ve sonraki yüzyılların belirleyeceği çizgilerini çizen Sinan'ın ardından büyük ustaya öykülenen onun sınırları içinde kendine bir yol bulmaya çalışan Osmanlı mimarlığı ülkenin yapılı çevre kültürünü modern çağa yeterli oranda tanıyamamıştır” dedi.

MİMAR SİNAN’I TAKLİT EDİYORLAR

“Günümüzde halen çağın ruhunu yansıtmayan ve tekrar tekrar üretilen Mimar Sinan taklidi mimarlık örnekleri; ancak geçmişi Sinan'ın onun mimarlığını ve günümüzü yeterince tanımamakla, anlamamakla izah edilebilir” diyen Başkan Girişken, şöyle devam etti: “ Bu sebeple Mimar Sinan'ın yaşadığı dönem fikirlerini eserlerini kavramaya dair her türlü etkinlik büyük değer taşıyor. Zorlu bir eğitimin ardından mesleğe katılan meslektaşlarımıza başarılı bir meslek hayati diliyorum. Mesleğin ilk yıllarında daha derinden hissedilen zorluklar, hayal kırıklıkları bu salonda bulunan tüm mimarların yakından tanıdığı bir süreç ilave olarak içinde bulunduğumuz dönem hem ülkemiz için hem de mesleğimiz için bu zorlukları daha da arttıran bir faktör”

MESLEKTE SAYI GİT GİDE ARTIYOR

Mesleğe yeni atılan mimarlara çağrıda buluna Özgür Girişken, “ Sağlıklı çevreler, nitelikli mimarlık, yaşanabilir kentler ve demokratik bir Türkiye mücadelesinin yeni solukları olarak aramızda olmanız heyecan verici. Dünya değişiyor toplum değişiyor mimarlık ve mimarlığın toplumla kurduğu ilişki de değişiyor. Önceki yıllarda her yıl 250 mimar mezun olurken, günümüzde bu sayı 2 binlere dayandı. Bu bir paradigma değişikliğidir. Bu çoğunlukla korkutucu bir gelişme gibi algılansa da ben bunu sistemi değişime zorlayıcı dinamizm getiren bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Bunu mimarların ve mimarlığın lehine çevirmek bizim elimizde. Dayanışma örgütlenme ve bir arada olmak dışında bir seçeneğimiz yok koşulları iyi değerlendirmek ve gerçekçi olmak zorundayız ama aynı zamanda ümit var da olmak durumundayız” ifadelerini kullandı.

ROZETLERİ ESKİ BAŞKANLAR TAKTI

Yapılan açılış konuşmasından sonra Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tarafından mimarlık mesleğine ilk adımını atan 80 mimara rozet takıldı. Yeni mimarlara rozetler İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Zeynep Ahunbay, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Üyesi Sıdıka Bebekoğlu, Mimarlar Odası eski temsilcilerinden Tevfik Doğan Özdinç, M. Cemil Açıkkol, Mimarlar Odası eski Şube Başkanlarından Ünal Özdil, Akif Uğraş, Zafer Okuducu, Bekir Sıtkı Severoğlu, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Aslı Tezel, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Girişken tarafından takıldı. Törende yeni mezun mimarlara Mimarlar Odası’nın logosu megaron rozeti takılırken, katılım sertifikası ve oda yayınları hediye edildi.

12 Nis 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.