Provokasyona gelmeyin!

Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, 16 Nisan referandum sonuçlarının ‘evet’ cephesi açısından bir başarı olduğunu ancak halkın her iki tarafa da önemli mesajlar verdiğini söyledi.

Tayyar halk oylamasından 'evet' çıkmasının ardından bazı provokasyonların başladığını söylerken, bazı kesimlerin yeni bir 'Gezi olayları' peşinde olduğunu söyledi.

Tayyar, "Biz yüzde 51’in üzerinde bir başarıyla çıktık ancak toplumun geniş kesimlerine yeni politikalar üretemediğimizde 2019 seçimi riskli hale gelir" dedi.Tayyar, "Hayır cephesi de sonuçları iyi analize edip toplumdaki beklentilere uygun stratejiler geliştirirse 2019’da ipi göğüsleyen taraf olur” ifadelerini kullandı.

Ankara, İstanbul gibi bazı büyükşehirlerin düşmesiyle ilgili AKP’nin oylarıyla ilgili yapılan değerlendirmelere katılmadığını ifade eden Tayyar, MHP tabanını işaret ederek, "Ak Parti ve MHP oylarının toplamı üzerinden bir değerlendirme yapıldığında ortada bir kayıp var, diye düşünülüyor. Burada Ak Parti'nin oylarını büyük ölçüde tamamına yakınını konsolide ettiğini ama MHP tabanında ciddi bir kayma olduğunu görüyoruz" dedi. Tayyar, değerlendirmesinde, sandıktan çıkan sonucun okunması ve halkın eksik ve yanlış uyarısı verdiği konuların düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. "Bazı büyük şehirlerde ‘hayır’ oylarının fazla olması Ak Parti oylarının düştüğü anlamına gelmiyor. Yani, İstanbul, Ankara ve yüzde 50’nin altında oyla kazanmıştık. Bizim buradan çıkarmamız gereken şey Ak Parti'ye oy vermeyen farklı partilerdeki seçmenlerin ‘hayır’ cephesinde neden ve nasıl buluştuğunu iyi tahlil etmemiz gerekir" ifadelerini kullandı.

İYİ ANALİZ İKTİDARI GETİRİR

Tayyar, "Hayır cephesi de sonuçları iyi analize edip toplumdaki beklentilere uygun stratejiler geliştirirse 2019’da ipi göğüsleyen taraf olur. Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları üzerinden tartışma yürütmeyi ben doğru bulmuyorum. Maalesef birbirine yakın oylamalarda kaybedenler sürekli bir tartışma olanı oluşturarak sonuçlara gölge düşürmeye çalışıyorlar. Burada artık milletin iradesini saygı gösterip kabullenmek gerekiyor. Diğer taraftan bu sonuçların hem ‘evet’ diyenler hem de ‘hayır’ diyenlere açısından iyi okunması lazım. Çünkü, biz bu referandumda sistem değişikliğini onayladık ve toplum buna evet dedi. Ancak sistem değişikliği 3 Kasım 2019’dan sonra hayata geçecek dolayısıyla iki kademeli bir seçimden söz ediyoruz. Birinci kademe bitti ikinci kademe de 2019’da. Hayır cephesi de sonuçları iyi analize edip ona göre tedbir alıp toplumdaki beklentilere uygun stratejiler geliştirirse 2019’da ipi göğüsleyen taraf orası olur. Bizim açımızdan bu bir başarıdır, tartışmasız başarıdır, çünkü sistemi değiştirmek öyle kolay değildir. Sonuçta bir hükümet sistemini değiştiriyorsunuz bu kolay değil, 141 yıldır uygulanan bu parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiyorsunuz, toplumun alışkanlıkları var, taassubu var bunu kırmak ve farklı bir sisteme evrilmesini sağlamak öyle kolay değil.

2019 YILINA KADAR TEDBİR KOYDU

“Halk bize sistemle ilgili tapuyu verdi ancak 2019 yılına kadar tedbir koydu” diyen Şamil Tayyar, önemli uyarılarda bulundu. Tayyar, “ "Mustafa Kemal Atatürk, 1920’de bir oy farkla Meclis başkanı seçilmiş. Bu dönüşümler kolay değil. Ben milletin hem ‘evet’ cephesine hem de 'Hayır' cephesine bir mesaj verdiğini düşünüyorum. Bizim açımızdan toplum yeni hükümet modeliyle ilgili tapu işlemini tamamladı ancak 2019 yılına kadar bir tedbir koydu. Yani toplum ben bu değişikliği onaylıyorum doğru buluyorum ancak, özellikle iktidar partisiyle beklentilerim var eksik ve yanlış gördüğüm taraflar var. 2019 yılına kadar bunları düzeltirse bu tapu üzerinden tedbir işlemini kaldırırım diyor. Bize düşen bu mesajı iyi okuyup eksik ve yanlışlarımızı düzeltmek olmalı. Hükümet sistem üzerinde tedbiri kaldırmak gerekir diye düşünüyor.

MİLLETİN İRADESİNİ TANIYACAKSIN

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar " Gezi olayları gibi sokaktan iktidar devşirmeyi düşünüyorlarsa avuçlarını yalayacaklarını ve kendilerini kodeste bulacaklarını hukuk bilmesi görmesi ve anlaması gerekir." dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,'YSK mühürsüz oyları geçerli sayması, ... Tarihin 'mühürsüz seçim' olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız.' şeklindeki sözlerini değerlendiren Şamil Tayyar, CHP liderinin açıklamalarını gayri hukuki bulduğunu ifade ederek 'Bu açıklama kabul edilemez. Milletin iradesini tanıyacaksın.' dedi.

KENDİLERİ KODESTE BULURLAR

Tayyar halk oylamasından 'evet' çıkmasının ardından bazı provokasyonların başladığını söylerken, bazı kesimlerin yeni bir 'Gezi olayları' peşinde olduğunu söyledi. Bu tür düşünce içinde olanların umduğunu bulamayacağının altını çizen Tayyar ' Şunu bilsinler ki Türkiye 2013 yılındaki gibi FETÖ'cülerin işgali altındaki devlet değildir. Gezi olayları gibi sokaktan iktidar devşirmeyi düşünüyorlarsa avuçlarını yalayacaklarını ve kendilerini kodeste bulacaklarını hukuk bilmesi görmesi ve anlaması gerekir.' diye konuştu.

HESAP VERİRLER

Tayyar sözlerini şöyle sürdürdü; Kobani olaylarında insanları sokağa döken Demirtaş nasıl hesap veriyorsa, sokaktan iktidar devşirmek isteyenler de hesap verir. Bunu herkes bilecek. Sırtınızı PKK'ya, FETÖ'ye, DHKP-C'ye dayayarak iktidar olamayacaksınız. Olamazsınız. İktidara giden yol sandıktan gider ve o zaman milletin gönlüne gireceksiniz.

20 Nis 2017 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.