Rektör Özaydın’dan geniş çaplı STK açılımı

Göreve geldiği ilk günden bu yana üniversite içerisindeki yenilikçi uygulamalarıyla dikkat çeken ve üniversite-sanayi işbirliğinin yanında üniversite...

Göreve geldiği ilk günden bu yana üniversite içerisindeki yenilikçi uygulamalarıyla dikkat çeken ve üniversite-sanayi işbirliğinin yanında üniversite yerel halk entegrasyonu noktasında önemli faaliyetlerde bulunan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep’te faaliyet gösteren STK’lar ile meslek örgütlerinin tamamına birer mektup göndererek ‘işbirliği teklifi’ önerdi. Konuya ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Özaydın, “Göreve geldiğimiz ilk günlerde şehirle daha fazla bütünleşmiş bir üniversite hedefimizin olduğunu belirtmiştik. Bu kapsamda şehrimizde halkımızı temsil eden STK’lar ile meslek temsilcilerimiz olan meslek odalarına birlikte sertifika ve eğitim programları açmak için işbirliği teklifi gönderdik” diyerek, bu işbirliği teklifinin sadece eğitim ve sertifikalandırmadan ibaret olmadığı hem STK’ların hem de meslek odalarından gelebilecek her türlü işbirliği teklif ve önerilere her daim açık olduğunu belirtti.

İŞBİRLİĞİ AÇILIMINI SADECE GAZİANTEP İÇİN DEĞİL BARIŞ BÖLGELERİ İÇİN DE GERÇEKLEŞTİRDİK

Gaziantep Üniversitesi olarak STK açılımını sadece Gaziantep’te faaliyet gösteren STK’larla değil aynı zamanda Suriye’deki barış bölgeleri içerisinde faaliyet gösteren STK’larla da gerçekleştirdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Özaydın, geçtiğimiz günlerde Suriye’nin barış bölgelerinde faaliyet gösteren yabancı STK’larla biraraya geldiğini ve görüşmede GAÜN işbirliğinde ve koordinasyonunda o bölgede neler yapılabileceğine yönelik görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

STK’LAR TOPLUMUMUZ İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ YAPI TAŞLARIDIR

Gerek ülkemizde gerek şehrimizde her kesimden faaliyetlerini sürdüren STK’ların ve meslek odalarının oldukça önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Özaydın “Ülkemizde ve şehrimizde toplumumuzun ihtiyaç duyduğu her alanda faaliyet gösteren STK’lar ve meslek odaları hem sunmuş olduğu hizmetler ile hem de yapmış olduğu faaliyetlerle oldukça yoğun şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. STK’ların aynı zamanda bir kentin sosyo-kültürel gelişmesinde ve gelişmişlik seviyesini arttırmada önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Toplumumuz için oldukça önemli yapıtaşları olan STK’ların işbirliği faaliyetlerini ve etkinliğini arttırmak için ikili işbirlikleri son derece önemlidir. Bu işbirliğinde üniversite-STK oluşumuna yönelik etkin yapılanmaların şehrimize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTELER TOPLUMA KATKI SUNAN BİLİM REHBERLİ DİNAMİK YAPILARDIR

Bilgi toplumu uygulamalarının hayatımızın tüm süreçlerinde hissedildiğini kaydeden Prof. Dr. Özaydın, günümüzde gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin tamamında üniversitelerin sürdürülebilir kalkınmayı sağlamada oldukça önemli görevlere sahip olduğunu ifade etti. Diğer yandan ülkemizin 2023 yılı stratejik hedeflere ulaşmasında ve ülke olarak daha müreffeh bir yapıya kavuşmamızda üniversitelerimizin özellikli öneme sahip olduğunu aktaran Prof. Dr. Özaydın, şehrimizin gelişmesi ve daha yenilikçi bir yapıya kavuşmasında Gaziantep Üniversitesi olarak her türlü vizyonu ve görevi üstlenmeye hazır olduklarını vurguladı.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ SAHİP OLDUĞU AKADEMİK GÜCÜNÜ TOPLUMA SUNDUĞU KATMA DEĞERLİ İŞLERLE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DAHA FAZLA ARTTIRACAKTIR

Gaziantep Üniversitesi olarak şehrimize ve bölgemize önemli düzeyde katkılar sunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Özaydın şu ifadelerde bulundu: “GAÜN olarak araştırma hastanemiz, GÜSEM, TARGET ve TEKNOPARK’ımız topluma ilişkin işbirlikleri kapsamında ihtiyaç odaklı faaliyetlerimizle şehrimize ve bölgemize her geçen gün daha geniş perspektiften önemli katkılar sunmaktayız. Sahip olduğumuz akademik yapı ve yenilikçi yönetim uygulamalarıyla Toplumsal Duyarlılık Merkezi Programı (TDP) kapsamında halkımıza gönülden dokunabilecek projeler geliştirirken bazı ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan aldığımız çeşitli büyüklükteki projeler ile bölgemizin ihtiyaç duyduğu uygulamaları hayata geçiriyoruz.” GAÜN Rektörü Prof. Dr. Özaydın, her zaman yenilikçi ve güncel bir bakışa sahip olduğunu vurgulayarak, GAÜN olarak halkımız ve sanayimizin ihtiyaç duyduğu tüm uygulamaları üniversite bünyesinde geliştirmeyi vizyon edindiklerini belirtti.Bülten

09 Şub 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.