Doğa Koleji, Nisan Ayı LGS örnek sorularını değerlendirdi

Doğa Koleji bölüm başkanları, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Liseye Geçiş Sınavı’nın Nisan ayında yayınlanan ikinci örnek sorularını değerlendirdi.

MATEMATİK NİSAN AYI ÖRNEK SORU YORUMLARI

Yayınlanan Nisan ayı 2. örnek sorularının konularına göre dağılımını yaptığımızda; Çarpanlar ve Katlar, Üslü İfadeler, Kareköklü İfadeler, Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler konularından 2’şer tane, Basit Olayların Olma Olasılığı ve Veri Analizi konularından 1’er tane soru bulunduğunu görüyoruz.

  1. soruda ‘’23 Nisan temalı resim’’ ve 8. soruda ‘’Telekonferans görüşmesi’’ ile güncel konular sorularda yer almıştır.
  2. sınıf 1. dönem müfredatına bağlı kalınarak yayınlanan örnek sorularda açık bir dil kullanıldığı, sorularda verilen üst bilgiler ile öğrenciden doğru yorum yaparak çözüme ulaşması ve verilen görseller ile zenginleştirerek çıkarımlarını adım adım işleme dökmesi istenmektedir.

Sorular incelendiğinde, en çok dikkat edilmesi gereken konunun sınavda zamanı iyi kullanarak doğru işlemleri yapıp doğru sonuca ulaşmak olduğu görülüyor. Dolayısıyla öğrencilerin soru çözüm hızını artırmaya yönelik bazı önlemler almasını, bunu da LGS’ye uygun nitelikte ve çok sayıda soru çözüp ve sık sık kitap okuyarak başarabileceklerini söyleyebiliriz.

Berivan DÜLĞER

Doğa Koleji Ortaokul Matematik Bölüm Başkanı

TÜRKÇE NİSAN AYI ÖRNEK SORU YORUMLARI

Nisan ayı ikinci örnek soruları, Millî Eğitim Bakanlığının Türkçe Öğretim Programı’na ve birinci dönem ile sınırlandırılan LGS konu ve kazanımlara uygun oluşturulmuştur. Diğer aylardaki örnek sorulardan da alışkın olduğumuz gibi sorular temelde okuduğunu anlama, yorumlama, değişkenler arasında ilişki kurabilme ve bilgiyi kullanma becerisini ölçmektedir. Soruların zorluk derecesinin orta olmasının yanında görsel yorumlama sorusunun ayırt edici nitelikte olduğu görülmektedir. Her soru farklı bir beceri gerektirmektedir. Çıkarım yapma, metin yorumlama, düşünceyi somutlama, akıl yürütme, tablo yorumlama, muhakeme gücünü kullanabilme bu becerilere örnek verilebilir. Dil bilgisi konusu olarak fiilimsilerin metne katkısını belirleyebilme de bu ayki sorularda yer alıyor. Uçak pisti ile ilgili görsel yorumlama sorusunda birkaç becerinin sınanması da dikkat çekmektedir. Hem metindeki iş ve işlem basamaklarını takip edebilme hem de metnin içeriğini yorumlayabilme bu soruda iç içe geçmiş durumda. Haziran ayında yapılacak LGS’de de öğrencilerin aynı soruda birden fazla beceriyi kullanması istenebilir. Ağırlıklı olarak anlam sorularının sorulduğunu; sözcük, cümle, paragraf ve metin düzeyinde farklı bir anlama becerisinin sınandığını gördüğümüz bu sorular LGS için yol haritası olacaktır. Öğrencilerimize uzaktan eğitim sürecindeki LGS hazırlıklarında başarılar dileriz. Tuba Mumcu Doğa Koleji İngilizce Bölüm Başkanı

24 Nis 2020 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.