CHP’li Gür’den CHP’li Baydilek’e

KİM OLURSAN OL!

Şehitkâmil Belediyesi Nisan ayı 2’inci birleşim toplantısına CHP’li meclis üyelerinin gergin tartışması ve fikir ayrılıkları damga vurdu. CHP’li meclis üyesi Nusret Gür’ün gündemin 4. Maddesine yaptığı itirazdan sonra söz alan Meclis Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun “Bana gelip söylediler, sen nefsinle hareket edip, orası senin evinin yanı olduğu için itiraz ediyorsun” sözlerine üzerine CHP’li Gür, kendisini şikayet eden kişinin CHP grubu içerisinden biri olduğunu iddia etmesi üzerine bir diğer CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu, “Bu nasıl grup. Adını biliyorsan söyle açıkça konuşalım” diyerek Gür’e sert tepki gösterirken; Gür, olayı yatıştırmak için araya giren CHP meclis grup başkanvekili Ahmet Baydilek’e ise “Kim olursan ol beni ilgilendirmez” dedi.

Şehitkamil Belediyesi Nisan ayı 2. Birleşim meclis toplantısı önce Rıdvan Fadıloğlu daha sonra Memik Terlemez başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısının 2. Birleşiminde gergin anlar yaşandı. Şehitkamil Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen olağan meclis toplantısında CHP’li üyeler fikir ayrılıkları yaşadı. 11 maddenin görüşüldüğü mecliste CHP’li meclis üyelerinin karşılıklı atışması ve yaşanan fikir ayrılıkları gündeme damga vurdu. Mecliste görüşülen 11 maddenin 6’sı oy birliğiyle kabul edildi. 2016 faaliyet raporu da dâhil 3 madde ise oy çokluğu ile kabul edildi. Dikkat çeken madde ise gündemin 4. maddesi oldu. CHP’li Meclis üyeleri Zeynel Güçyetmez ve Nusret Gür bu maddeye ret oyu verirken diğer CHP’li meclis üyeleri bu maddelere kabul oyu verdi.

TERLEMEZ BAŞKANLIK YAPTI

8 maddeye başkanlık eden Fadıloğlu, 2016 yılının faaliyet raporunun görüşülmesine geçilince yerini Ak Parti Meclis Üyesi Memik Terlemez’e bıraktı. Son madde görüşülürken meclise Terlemez, başkanlık yaptı. CHP Gurubu 2016 yılının faaliyet raporuna ret oyu verirken, Ak Parti gurubunun evet oyu ile faaliyet raporu kabul edildi.

CHP FİKİR AYRILIKLARI YAŞADI

Şehitkamil Belediyesi meclis toplantısında ilginç anlar yaşandı. CHP’li meclis üyeleri sık sık karşı karşıya geldi. Gündemin 9. maddesi olan faaliyet raporunun görüşülmesi hakkında söz alan CHP’li meclis üyesi Nusret Gür, faaliyet raporunda şeffaflık ve katılımcılık uygulanmadığını dile getirirken, gündemin 4. maddesi olan taşınmazların ihale satışı hakkında görüşlerini beyan etti. Gür, Atatürk Mahallesi 116 nolu sokakta yer alan taşınmazın hizmet alan yeri olduğunu, önce ticari alana çevrildiğini sonra da satıldığını söyledi.

EVİNİN ÖNÜ OLDUĞU İÇİN İTİRAZ EDİYORSUN

CHP meclis üyesinin yaptığı itiraz sonrası meclis başkanı Rıdvan Fadıloğlu söz aldı. Fadıloğlu, CHP’li Gür’ün yapmış olduğu itirazı nefsiyle hareket ettiği için yaptığını dile getirdi. Fadıloğlu, “Ben şimdiye kadar nefsime göre hiçbir karar almadım. Ama sırf o arsa senin evinin önünde, sen nefsine göre hareket ediyorsan, ben bunun arkasında sonuna kadar dururum. Sırf senin evinin önünde senin görüntünü kesiyor diye eleştiriyorsan bende bunun sonuna kadar takipçisi olurum. Benim meclis üyem başkasının üzerinden beni mahkemeye veriyorsa bende bunu affetmem. Böyle bir işi yaparken ben 40 kere ölçer 1 kere biçerim. O alana daha önce sosyal tesis yapmayı da düşündüm. O sosyal tesisi yapmış olsaydık, o mahalleyi felç ederdik. Mevcut imar planında uygulamada tecavüz olmuş. Yol başka yerden geçmiş. Bundan kaynaklanan bir aksaklık olduğunu söylemiştim” şeklinde konuştu.

DELİKANLI GİBİ KARŞIMA ÇIKSIN

Rıdvan Fadıllıoğlu’nun bu sözleri üzerine ise CHP’li Gür araya girdi. Gür, söz konusu bölgenin evinin önü olmadığı iddia etti. Gür, “15 yıl önce orada açılan bir yol bugün kapatılamaz. Size de hangi arkadaşımız mahkeme olayını söylediyse, delikanlı gibi karşıma çıksın. Benim itirazım evimin orası olduğu için değil. Meclis üyeleri gidip orayı erinde görsün. Orası sosyal donatı alanıydı. Oraya taziye evi yapılabilirdi. Herkes yerinde incelesin” diye konuştu.

BU NASIL GRUP

CHP’li Gür, kendisini şikayet eden kişinin CHP grubu içerisinden biri olduğunu iddia etmesi üzerine bir diğer CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu, “Bu nasıl grup. Adını biliyorsan söyle açıkça konuşalım” diyerek Gür’e sert tepki gösterdi. CHP içerisinde yaşanan bu sert tartışma esnasında CHP grup başkanvekili Ahmet Baydilek olayı yatıştırmak için araya girdi. Baydilek’e olaya müdahil olmasıyla CHP’li Gür, Baydilek’e “Kim olursan ol beni ilgilendirmez” diyerek tepki gösterdi.

BÜTÇE FAZLA VERİLDİ

Öte yandan 2016 yılı faaliyet raporu hakkında kişisel görüşlerini dile getiren CHP'li meclis üyesi Zeynel Güçyetmez, "Elbette birçok iş yapıldı. Ancak genel anlamda incelendiğinde bütçenin gelir faslında 2016 yılında 330 milyon lira gelir öngörülürken bütçe fazla vermiştir. 359 milyon lira gelir artışı görünmektedir. Bütçenin büyük bir kısmı cari harcamalara gitmiştir. Yatırım harcamalarında yüzde 57'lik bir performans söz konusu" ifadelerini kullandı.

YEŞİL ALANLAR ARTIRILMALI

Gaziantep’in hava kirliliğinde Türkiye’de 3. Sırada olduğu dile getiren Güçyetmez, "Yeşil alanları artırmak öncelikli hedefimizdir diyerek stratejik hedef konmuştur. Şu anda ilçemizde 4 milyon 560 metrekarelik yeşil alan var. Tabiat Parkı dahil. Ve bu kişi başına 6.25'e tekamül ediyor. Yani bir 2016 yılında yeşil alanı arttırmada yüzde 56'lık bir performans sergilemişiz. Kişi başına 6.25 metrekare yeşil alan düşüyor. Bunun 3 metrekare daha artırılması gerekiyor" diye konuştu.

BÜROKRASİDE İŞLER KOLAY YÜRÜMÜYOR

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise bürokraside işlerin kolay yürümediğinin altını çizerek, "Faaliyet raporunun bu noktaya gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bürokrasinin içinde işlerin o kadar kolay ilerlemediğini bilerek hareket etmek lazım. Alınan kararlar belirli prosedürler çerçevesinde ve belirli kademelerden geçiyor. Gaziantep ve özellikle Şehitkamil hiç kolay bir yer değil. Köyden kente geçişin bu kadar hızlı olduğu bir dönemde bu sorunların altından kalkmak kolay değil. Ancak bizler de şikayet müessesesi değiliz. Çözüm üretmek zorundayız. Ve en şanslı belediyelerden biriyiz. Çünkü buradaki vatandaşın yaşam kalitesini artırmak adına meclis olarak elimizden geleni yaptık" dedi.

10 Nis 2017 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.